Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księgowy musi znać języki obce

Dorota Domienik
123rf
Rozpoczynający się okres rozliczeniowy to okazja dla księgowych na znalezienie ciekawej oferty pracy.

Liczba ofert dla księgowych i audytorów w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl, zwiększyła się w ciągu ostatniego miesiąca o ponad 360 ogłoszeń. W sumie pracownicy z branży Księgowość i audyt znajdą na portalu ok. 460 ofert pracy ― to niemal dwa razy więcej, niż przed dwoma laty, kiedy to pod koniec stycznia liczba ogłoszeń sięgała około 240. Najwięcej ofert zatrudnienia dla pracowników księgowości pochodzi z województw mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

― Oferty pracy tymczasowej lub dla asystentów księgowych są w mniejszości - mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor zarządzający internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. - Większość pracodawców poszukuje księgowych na stałe. Wynika to m.in. z dynamicznego rozwoju branż IT czy HR ― wiele ogłoszeń o pracę dla księgowych pochodzi od największych przedsiębiorstw z tych sektorów, w tym zagranicznych, otwierających swoje oddziały w Polsce. Stąd coraz ważniejszym czynnikiem przy zatrudnieniu w tej profesji staje się znajomość języków obcych.

Najwięcej ofert pracy znajdą główni księgowi, samodzielni księgowi, specjaliści ds. kadr i płac. Na tych stanowiskach wymagane jest doświadczenie minimum roczne, częściej 3-5-letnie, rzadko - 10-letnie. Absolwenci kierunków ekonomicznych i finansowych bez doświadczenia mogą liczyć jedynie na staże i praktyki, czasem na posady młodszego księgowego lub asystenta księgowego.

Coraz więcej firm, zwłaszcza tych najmniejszych, jednoosobowych, decyduje się na korzystanie ze specjalnych programów do samodzielnego prowadzenia księgowości.

- Gdyby każdy był w stanie poprowadzić księgowość tylko przy pomocy programów informatycznych, nikt nie potrzebowałby księgowych, a urzędy skarbowe nie miałyby kogo sprawdzać ― mówi Stefan Czerwiński, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, biegły rewident. — Dobry księgowy przez kilka lat zdobywa wiedzę, następnie praktykę i... przez całe życie się uczy. Księgowy to zawód zaufania publicznego, który jedynie z pozoru wydaje się łatwy.

O odpowiedzialności księgowego za błędy sprzed lat mówi m.in. wyrok, jaki zapadł niedawno w Sądzie Najwyższym, do którego trafiła skarga kasacyjna jednej ze spółek. Sędziowie SN orzekli, że roszczenia wobec księgowego nie uległy przedawnieniu (sygnatura akt: II PK 38/11), choć sprawa dotyczyła błędu sprzed więcej niż pięciu lat od kontroli skarbowej.

Biegła znajomość angielskiego to jeden z podstawowych warunków, które musi dziś spełniać księgowy, zwłaszcza ten poszukujący pracy w dużej korporacji. Jednak pracodawcy poszukują osób znających też niemiecki, francuski czy hiszpański. Co ciekawe rośnie też liczba ofert dla księgowych posługujących się językami Europy Północnej: norweskim, fińskim czy szwedzkim.

Od księgowych coraz częściej wymaga się nie tylko dobrej obsługi komputera i pakietu Office, ale również obsługi specjalistycznych systemów finansowo-księgowych, takich jak Symfonia czy SAP. Te wysokie wymagania zdają się jednak nie zrażać młodych ludzi, którzy chętnie decydują się na zdobywanie wykształcenia w branży księgowej.

Pracowników wykształconych w zawodach związanych z rachunkowością rzeczywiście przybywa ― potwierdza Stefan Czerwiński. — Zarówno tych doskonalących swoją wiedzę i podnoszących kwalifikacje, jak
i zmieniających branżę. Zaobserwowaliśmy duży odsetek absolwentów kierunków zupełnie niezwiązanych
z księgowością, którzy po ukończeniu studiów są zainteresowani zdobyciem wykształcenia z rachunkowości, mając nadzieję na znalezienie pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Księgowy musi znać języki obce - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki