Kończą się pieniądze na szkolenia w Łódzkiem

  Kończą się pieniądze na szkolenia w Łódzkiem

  Damian Strachota

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  2012 rok to ostatni dzwonek na zdobycie środków na szkolenia dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Osoby, które chcą podnieść swoje kwalifikacje powinny szukać projektów, które są obecnie realizowanie i mają otwartą rekrutację.
  Damian Strachota, ekspert FIRMY 2000 Sp. z o.o.

  Damian Strachota, ekspert FIRMY 2000 Sp. z o.o. ©Archiwum

  Po wyczerpaniu budżetu na lata 2007-2013, nastąpi dwuletni okres posuchy na rynku szkoleniowym. Polska administracja będzie musiała przeznaczyć ten czas na stworzenie nowego systemu redystrybucji środków unijnych, dostosowanego do wyników ustaleń międzyrządowych. Oczywiście będą wtedy realizowane projekty szkoleniowe, ale nie należy się spodziewać, że będą ogłaszane nowe konkursy.

  Trwają negocjacje w sprawie kształtu przyszłego budżetu UE oraz kierunków wsparcia.
  Będą one prowadzone w oparciu o najbardziej aktualną strategię Unii Europejskiej - Europa 2020, gdzie obszar szkoleń ma być nakierowany na nowe technologie związane z ekologią. Już dziś widać to w wielu planach działania w województwach, gdzie premiowanie są szkolenia np. dla instalatorów systemów cieplnych wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE). Należy liczyć się z tym, że w perspektywie finansowej 2014-2020 będą premiowane właśnie szkolenia z tematów twardych związanych z OZE.

  W obecnym okresie programowania zdecydowanie najwięcej środków na szkolenia przewidywał Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL). Jednakże należy pamiętać, że największą barierą w ubieganiu się o ww. fundusze jest brak doświadczenia w przeprowadzeniu szkoleń.

  Podmioty, które nigdy nie organizowały szkoleń mają znikome szanse na uzyskanie dofinansowania. Innym hamulcem prawnym dla ubiegających się o fundusze w POKL jest potencjał finansowy - obrót projektodawcy musi być równy rocznym planowanym wydatkom w projekcie lub od nich wyższy. Rozwiązaniem dla tych problemów jest wejście w partnerstwo z podmiotem, który ma odpowiedni potencjał i doświadczenie.

  Od stycznia 2012 r. nastąpiło wiele zmian w samym POKL w kontekście szkoleń. W priorytecie II (projekty ogólnopolskie) oraz w priorytecie VIII (projekty regionalne), gdzie grupą docelową mogą być również pracownicy przedsiębiorstw, wyłączono poza obszar wsparcia osoby pracujące w dużych firmach.

  Co więcej, Urząd Marszałkowski w Łodzi nie przewiduje w tym roku, zgodnie z Planem Działania z 03.01.2012 r., tradycyjnego konkursu na szkolenia dla pracowników firm. W planowanym na pierwszy kwartał regionalnym konkursie w ramach poddziałania 8.1.2 przedsiębiorcy będą mogli pozyskać środki na szkolenia i doradztwo wspomagające proces zmiany profilu działalności firmy.

  W ramach tej samej rundy aplikacyjnej o środki będą się mogły ubiegać podmioty, które planują wesprzeć osoby zwolnione i przewidziane do zwolnienia. Osoby te będą mogły zostać objęte szkoleniami i poradnictwem zawodowym oraz fakultatywnie poradnictwem psychologicznym, stażami i praktykami zawodowymi.

  Dopełnieniem ww. wsparcia może być otrzymanie maksymalnie 40 tys. zł na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Alokacja na konkurs wyniesie ok. 23 mln zł.

  Konkurs o podobnej specyfice planowany jest również w pierwszym kwartale (jak większość konkursów w woj. łódzkim) w ramach działania 6.2, gdzie można pozyskać środki na szkolenia, doradztwo oraz przyznanie środków finansowych do 40 tys. zł na osobę. Jednakże grupą docelową będą tu jedynie osoby, które są powyżej 50. lub poniżej 25. roku życia. Na konkurs zostanie przeznaczone 3 mln zł.

  Największym modyfikacjom w 2012 r. uległ Priorytet 9 POKL, gdzie zmieniono profil grup docelowych - nie muszą być to już wyłącznie osoby z obszarów wiejskich. W woj. łódzkim jak i w innych województwach będzie realizowane nowe poddziałanie 9.6.2, dedykowane osobom dorosłym, które z własnej inicjatywy będą zainteresowane podnoszeniem swych kompetencji w obszarach umiejętności ICT (technologii komunikacyjno-informacyjnych) oraz języków obcych. Koszt szkolenia językowego nie będzie mógł być wyższy niż 2,5 tys. zł na uczestnika, natomiast sam kurs nie będzie mógł być krótszy niż 120 godzin. Na konkurs przeznaczono 3,1 mln zł.

  Łódzkie podmioty mogą się ubiegać również o środki ogólnopolskie na szkolenia w ramach Priorytetu 2, gdzie większość konkursów organizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W trzecim kwartale planowany jest konkurs zamknięty w ramach poddziałania 2.1.1, gdzie będzie można pozyskać do 5 mln zł dofinansowania na projekt szkoleniowy, doradczy lub studia podyplomowe dla pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z tematyki związanej z obsługą procesu zarządzania zasobami ludzkimi, rozwoju umiejętności biznesowych lub umiejętności interpersonalnych. Na konkurs zostanie przeznaczonych 190 mln zł.

  Podobna runda aplikacyjna z tą samą ilością środków finansowych będzie miała miejsce w tym samym kwartale. Aczkolwiek nacisk zostanie położony na szkolenia lub doradztwo w zakresie rozwiązań ekologicznych. Każdy projektodawca będzie mógł otrzymać maksymalnie 10 mln zł dofinansowania. Zostało wprowadzone także nowe poddziałanie 2.3.4, gdzie będzie można się ubiegać o wsparcie na organizację studiów podyplomowych o profilu zarządzanie w podmiotach leczniczych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trafnie

  Zadowolony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 44

  Bardzo przydatne informacje

  Polecamy

  [QUIZ] Czy żyjesz ekologicznie? Rozwiąż QUIZ i zobacz czy jesteś EKO

  [QUIZ] Czy żyjesz ekologicznie? Rozwiąż QUIZ i zobacz czy jesteś EKO

  MISTRZOWIE URODY. Zgłoś i głosuj!

  MISTRZOWIE URODY. Zgłoś i głosuj!

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Nasza akcja charytatywna

  Nasza akcja charytatywna