Adam Bodnar został nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich....

  Adam Bodnar został nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Zastąpi Irenę Lipowicz

  Magdalena Nałęcz AIP, Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Adam Bodnar

  Adam Bodnar ©Grzegorz Jakubowski

  Senat przyjął kandydaturę Adama Bodnara na rzecznika praw obywatelskich. W tajnym głosowaniu wzięło udział 82 senatorów, w tym "za" opowiedziało się 41, "przeciw" - 39, a dwóch wstrzymało się od głosu.
  Adam Bodnar

  Adam Bodnar ©Grzegorz Jakubowski

  - Moją rolą będzie służenie wszystkim obywatelom, niezależnie od różnic, które ich dotyczą – powiedział Adam Bodnar po ogłoszeniu wyników senackiego głosowania nad jego kandydaturą na rzecznika praw obywatelskich. Wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podkreślił, że będzie się starał "wypełnić swoją misję jak najlepiej”. Podziękował również szczególnie 66 organizacjom pozarządowym, które go poparły, oraz osobom indywidualnym, m.in. rektorowi Uniwersytetu Warszawskiego.

  Zgłoszony przez posłów klubu PO oraz posłów niezrzeszonych, klubu SLD oraz posła klubu PSL Bodnar zastąpi na tym stanowisku Irenę Lipowicz, której kadencja zakończyła się 22 lipca i od tego momentu zajmowała to stanowisko w funkcji p.o. Jego kontrkandydatką w sejmowym głosowaniu była zgłoszona przez klub PiS Zofia Romaszewska, opozycjonistka z czasów PRL.
  - Myślę, że pracując przez 11 lat w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka udowodniłem, że potrafię reprezentować i bronić każdą osobę, której prawa są zagrożone – powiedział tuż po ogłoszeniu decyzji Sejmu Adam Bodnar. Podkreślił, że każdy z jego poprzedników zrobił bardzo wiele dla ochrony praw człowieka, a on zamierza rozwijać ich inicjatywy. - Liczę na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Chcę zająć się systemem prawnym, tak aby ułatwić obywatelom dochodzenie do sprawiedliwości – oznajmił.

  Adam Bodnar jest doktorem nauk prawnych i zajmuje stanowisko wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W 2008 r. został ekspertem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, gdzie zajął się doradztwem w zakresie przestrzegania praw człowieka w Polsce. Jest członkiem Rady Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Prowadził wykłady, seminaria, warsztaty oraz szkolenia na temat praw człowieka dla licznych instytucji w kraju i za granicą. Jest przewodniczącym Rady Fundacji Panoptykon i jednym z jej pomysłodawców.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POdetrzeć sobie Helsinką

   POsada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To od kilku lat, za Partii Oszustów batonik zposadził do więzienia zagłodzoną kobietę, uPOśledzeni także ostatnio często lądowali w więzieniu, to ostatnio POkazano jak maleńkie polskie dzieci mając...rozwiń całość

   To od kilku lat, za Partii Oszustów batonik zposadził do więzienia zagłodzoną kobietę, uPOśledzeni także ostatnio często lądowali w więzieniu, to ostatnio POkazano jak maleńkie polskie dzieci mając 4 latka i 1 dzień muszą wędrować POlami i miedzami objęci obowiązkiem szkolnym.. To Helsińska służba POzwala na eksterminację narodu, naszego?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązok z wyboru.

   Macisław Płatow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a Ja mam pytanie: czy Prezydent musi zatwierdzić tom kandydaturę? I pytanie dwa czy Prezydent musi zatwierdzić ustawę o prawie wyboru płci?

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama