Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKSPERT RADZI: Jak zmienić imię i nazwisko

Aleksandra Bierzgalska, adwokat
Aleksandra Bierzgalska, adwokat, www.adwokat-bierzgalska.pl
Aleksandra Bierzgalska, adwokat, www.adwokat-bierzgalska.pl Archiwum
Chciałabym zmienić imię i nazwisko - jakie istnieją możliwości w tym zakresie i czy muszę umotywować chęć tej zmiany?

Możliwość zmiany imienia i nazwiska reguluje ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska. Można jej dokonać tylko z ważnego powodu, m.in.:

  • - posiadania imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka,
  • - chęci zmiany na imię lub nazwisko faktycznie używane,
  • - chęci zmiany na imię lub nazwisko, które wcześniej zostało zmienione wbrew prawu,
  • - chęci zmiany nazwiska przez osobę posiadającą obywatelstwo innego państwa, na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami tego państwa

Powyższe wyliczenie nie ma charakteru zamkniętego - oznacza to, że zmiana imienia lub nazwiska może być dokonana również z innego powodu, jeśli powód taki będzie ważny.

Chcąc zmienić nazwisko nie możemy wybrać go dowolnie. Wniosek o zmianę nazwiska nie zostanie uwzględniony, jeśli ubiegamy się o zmianę na nazwisko znane - historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, polityki, działalności społecznej lub wojskowej.

O taką zmianę nazwiska mogą się ubiegać jedynie osoby, które posiadają członków rodziny o danym nazwisku. Zmiana imienia lub nazwiska jest dokonywana wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej.

Wniosek należy złożyć do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca stałego pobytu wnioskodawcy. Powinien on być złożony osobiście lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. We wniosku należy wskazać dane osobowe i adresowe, PESEL oraz imię i nazwisko jakie chcemy przyjąć w wyniku zmiany.

Wniosek musi zawierać uzasadnienie, w którym należy wskazać ważny powód, dla którego ubiegamy się o zmianę. Do wniosku trzeba załączyć odpisy zupełne aktów urodzenia i małżeństwa, a jeżeli zmiana nazwiska ma odnieść skutek w stosunku do małoletnich dzieci, również odpisy ich aktów urodzenia.

Wnioskodawca jest zwolniony z tego obowiązku, jeśli wskazane akty zostały sporządzone w Urzędzie, w którym złożono wniosek o zmianę imienia lub nazwiska. Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska podlega opłacie skarbowej w wysokości 37 zł - dowód jej uiszczenia również trzeba załączyć od wniosku.

Warto pamiętać, że zmiana imienia lub nazwiska oznacza nie tylko zmianę na inne imię lub nazwisko ale także zmianę jego pisowni. Nazwisko po zmianie nie może być więcej niż dwuczłonowe, w wyniku zmiany można posiadać maksymalnie 2 imiona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: EKSPERT RADZI: Jak zmienić imię i nazwisko - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki