Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKSPERT RADZI: Za nękanie mailami grozi do 3 lat więzienia

adw. Piotr Nowakowski
adw. Piotr Nowakowski – www.kancelaria-nowakowski.com
adw. Piotr Nowakowski – www.kancelaria-nowakowski.com Archiwum
Od kilku miesięcy ja i moja żona jesteśmy nękani mailami i telefonami od osoby, która wmówiła sobie romans ze mną. Dwa razy otrzymałem także koperty ze zdjęciami, które robiła mi z ukrycia. Co mogę zrobić, żeby ta osoba zniknęła z mojego życia i nie zrujnowała mojego małżeństwa? 

Czyn, który Pan opisuje, wypełnia znamiona przestępstwa stalkingu. Pod pojęciem tym rozumie się zespół powtarzalnych, złośliwych i dręczących zachowań, które wywołują u ofiary lęk oraz wzbudzają poczucie zagrożenia.

Chodzi szczególnie o uporczywe kontakty osobiste z wykorzystaniem telefonów, wysyłanie korespondencji w każdej formie (pisemnej lub elektronicznej), śledzenie, rozsyłanie fałszywych informacji, obecność w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania, nękanie osób najbliższych. 

Zgodnie z wprowadzonym w 2011 r. przepisem art. 190a § 1 kodeksu karnego, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

Przestępstwo to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego, w związku z czym bez Pana inicjatywy przestępca nie będzie ścigany i ukarany. Wniosek o ściganie najlepiej w formie pisemnej należy złożyć do organów ścigania (policji, prokuratury).

Dalej postępowanie toczyć się będzie z urzędu. Organ ścigania odbierze od Pana zeznania w tej sprawie oraz rozpocznie poszukiwanie dowodów na okoliczność popełnienia przestępstwa stalkingu przez wskazaną przez Pana osobę.

W wypadku, gdy uda się ustalić osobę tzw. "stalkera" i pociągnąć ją do odpowiedzialności karnej, sąd w wyroku skazującym oprócz wymierzenia kary może orzec środek karny np. w postaci obowiązku powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach lub zakazu kontaktowania się z określonymi osobami.

Ponowne naruszenie takiego zakazu przez naszego dręczyciela wypełnia znamiona kolejnego przestępstwa, przewidzianego w art. 244 kk tj. nie wykonywania orzeczonych środków karnych, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech.

opr. DD

Chcesz uzyskać bezpłatną poradę prawną? Wyślij pytanie na adres [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki