Pomorskie. 57-letnia kobieta straciła rękę w wypadku

  Pomorskie. 57-letnia kobieta straciła rękę w wypadku

  Aleksandra Chacińska (aip)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Liczba wypadków przy pracy rośnie. W Łebieńcu doszło już niemal do ich serii, PIP w Słupsku przygląda się tym sprawom.
  Pomorskie. 57-letnia kobieta straciła rękę w wypadku

  ©fot.Piotr Warczak

  W środę w godzinach popołudniowych Maria K. w trakcie pracy przy szlifierce straciła rękę. Maszyna ją zmiażdżyła i oderwała. Kobieta trafiła do szpitala w Gdańsku. Okazuje się, że była zatrudniona na umowę-zlecenie, która jest mocno krytykowaną formą umowy cywilnoprawnej. - 57-letnia kobieta obsługiwała szlifierkę, która nie była w odpowiedni sposób zabezpieczona. To jest pewne, że w tym momencie brakowało jej osłony - mówi kierownik PIP w Słupsku Roman Giedrojć. To nie pierwszy wypadek, który miał miejsce w zakładzie produkcyjnym przetwórcy drewna. Obecnie prowadzone są postępowania w sprawie dwóch innych wypadków, w tym jednego ciężkiego, a drugiego ze skutkiem śmiertelnym, mające miejsce na terenie tego zakładu produkcyjnego.
  Jak dowiadujemy się w Inspekcji Pracy, pokrzywdzony doznał ciężkiego urazu ręki w trakcie pracy przy strugarce, kiedy próbował odblokować osłonę i nagle włączyła się głowica, która zmiażdżyła mu rękę. W drugim przypadku mężczyzna został wciągnięty do korowarki, w wyniku czego doznał takich obrażeń, po których zmarł.

  Inspektorzy w obu przypadkach dopatrzyli się uchybień w zakresie bezpieczeństwa. W trakcie postępowania wyjaśniającego sprawy zostały przekazane do prokuratury. Postępowanie jest w toku. Firma złożyła apelację od wyroku sądu pierwszej instancji, który orzekł jej winę. Szansą dla pokrzywdzonych pracowników w takiej sytuacji jest droga cywilna w postępowaniu przed sądami. Jak nam powiedzieli inspektorzy PIP, pracodawcy najczęściej próbują udowodnić, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez pokrzywdzonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Wówczas pracodawca nie musi wypłacać odszkodowania. Często dodatkowym problemem są stosowane przez pracodawców formy zatrudnienia. - Jeśli pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę, prowadzimy szczegółowe dochodzenie. W przypadku zleceniobiorcy przypisana jest uproszczona forma. W najgorszym położeniu są ci pokrzywdzeni, którzy doznali urazu w miejscu pracy, a są zatrudnieni na umowę o dzieło - odpowiada Roman Giedrojć. Umowa o dzieło nie daje pracownikowi żadnych możliwości dochodzenia swoich praw. PIP bada tylko, czy umowa nie została zmieniona w sposób niezgodny z prawem. W takim wypadku inspektor występuje z doniesieniem do prokuratury. Po skończeniu leczenia orzecznik ZUS określa procentowy uraz, którego doznał pokrzywdzony.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Mafia polityczna z PO jest odpowiedzialna za to , że w Polsce funkcjonują śmieciowe umowy o pracę !

   Krzysztof Kornatowicz

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   To to bydło z PO ( patologii Obywatelskiej ) doprowadziło podatkami , ZUSami i monopolizacją polskiego handlu obcymi marketami ( ograniczającymi dystrybucję towarów ) większość polskich firm do...rozwiń całość

   To to bydło z PO ( patologii Obywatelskiej ) doprowadziło podatkami , ZUSami i monopolizacją polskiego handlu obcymi marketami ( ograniczającymi dystrybucję towarów ) większość polskich firm do nędzy . Z tego względu muszą posługiwać się marnymi pensjami i takimiż umowami o pracę , aby ratować warsztaty pracy . Dlaczego ci zatrudnieni pracownicy godzą się na takie warunki ? Ano dlatego , ze to dziadostwo udające Polskę nie daje ani im , ani ich chlebodawcom żadnej alternatywy na wyjście z tej zastawionej na nich pułapki egzystencjalnej . DOŚĆ TEGO , CZAS NA ZMIANY ! Wyrugowani.pl podpowiadają jak z tej pułapki wyjśc . Krzysztof Kornatowiczzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smutny kretyn

   Benficjent UmZlec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Umowy Zlecenie są w Polsce od czasów komuny, więc to nie jest pomysł PO, kretynku.
   Umowy tego typu są fajne - ja z nich korzystam i je sobie chwalę.

   Problemem jest wysokość zarobków, ale żeby to...rozwiń całość

   Umowy Zlecenie są w Polsce od czasów komuny, więc to nie jest pomysł PO, kretynku.
   Umowy tego typu są fajne - ja z nich korzystam i je sobie chwalę.

   Problemem jest wysokość zarobków, ale żeby to pojąć trzeba mieć rozum.
   Wys.rani.pl w niczym tu nie pomogą. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kochane PełO.

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Wybierzcie sobie PełO na następną kadencję niwolnicy!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyjdzie PiS i pozakłada osłony

   BHP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A ludzie zmądrzeją i zaczną się stosować do zasad BHP.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama