W Łodzi nie padł rekord ciepła [ZDJĘCIA]

  W Łodzi nie padł rekord ciepła [ZDJĘCIA]

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Łodzi nie padł rekord ciepła [ZDJĘCIA]
  1/27

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Stacja meteorologiczna na Lublinku zanotowała po godz. 15 temperaturę 36,7 stopnia Celsjusza.
  Polski rekord ciepła nadal wynosi 40,2 stopnia Celsjusza. Padł w 1921 r. w Prószkowie koło Opola. W miniony weekend rekord nie został pobity, ale i tak było nieznośnie gorąco. Najcieplej było we Wrocławiu i Legnicy, gdzie zanotowano 38 stopni. Stacja meteorologiczna na łódzkim Lublinku zmierzyła w sobotę po godz. 15 najwyższą temperaturę 36,7 stopnia. A to oznacza, że łódzki rekord też nie został poprawiony. 1 sierpnia 1994 r. słupki rtęci zatrzymały się w Łodzi na 37,6 stopni. Pomiary dotyczą temperatury w cieniu.

  Sprawdziliśmy w sobotę, jak ciepło było w miejscach, gdzie łodzianie spędzali czas. Najwyższą temperaturę w słońcu zanotowaliśmy w Wodnym Raju, gdzie o godz. 14.30 termometr pokazał 47,7 stopnia. W łódzkim ogrodzie botanicznym po godz. 13 było 44,9 stopnia. Osoby stojące w kolejce do Aquaparku Fala czekały w temperaturze 42,4 stopnia. Ogodz. 16 przy Piotrkowskiej, w pobliżu kurtyny wodnej, termometr pokazał równych 40 stopni. Gorąco było też w tramwajach. O godz. 16.30 w tramwaju linii 16 stojącym na krańcówce na Kurczakach zmierzyliśmy 44,3 stopnia. Zegar przy wejściu do naszej redakcji w ciągu dnia pokazał 43,2 stopnia.
  Najgoręcej było w samochodach. Termometr pozostawiony w nasłonecznionym miejscu na parkingu przy Manufakturze przestał wskazywać temperaturę, chociaż ma skalę do65 stopni Celsjusza.

  W województwie łódzkim upały dokuczały jeszcze bardziej. O godz. 13 w Ośrodku Wawrzkowizna w pobliżu Bełchatowa w cieniu było 35,5 stopnia, a w słońcu aż 58,6! Bełchatowskie starostwo zamierza wprowadzić wahadłowy czas pracy dla pracowników, którzy nie mają w pokojach klimatyzacji. Urzędnicy mają pracować krócej. Jedni wcześniej wyjdą, drudzy później przyjdą do pracy. W regionie z powodu upałów część drobnych kupców zamknęła sklepy.

  Wahadłowy czas pracy wprowadza też piotrkowski magistrat. Zarządzenie obowiązuje do12 sierpnia. W Zduńskiej Woli jeszcze przed upalnym weekendem prezydent miasta zarządził, że większość urzędników będzie pracowała do godz. 14. Tylko wyznaczone osoby dyżurowały do godz. 15.30.

  Na piotrkowskim kąpielsku Słoneczko temperatura powietrza o godz. 15 w sobotę wynosiła około 40 stopni. Nad zalewem w Cieszanowicach (gmina Rozprza) tuż nad wodą o godz. 14.25 było 29,6 stopnia, ale już kilka metrów dalej tuż przy ziemi temperatura rosła do 47,3 stopnia. W okolicach zalewu przez długi czas słupki rtęci nie spadały poniżej 37 stopni.
  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że w Sulejowie zmierzono 37 stopni w cieniu. Na plaży przy zalewie w Zakrzówku Szlacheckim w gminie Ładzice w pow. radomszczańskim było w cieniu36 stopni. Tylko o stopień mniej było na Nowym Rynku w Łowiczu.

  W basenie ośrodka Relaks w Zduńskiej Woli sprzedano około 3 tys. biletów. Woda zbytnio nie chłodziła, bo w brodziku zmierzono w sobotę 29 stopni. W małym basenie (120 cm) było 27 stopni, a w dużym (180 cm) tylko o stopień mniej.

  Gorąca woda była też w kąpielisku w Wieluniu i w Warcie w pobliżu Konopnicy. Temperatura wody sięgnęła tam 26 stopni Celsjusza.
  Wysoka temperatura spowodowała, że asfalt zaczął się topić. Tak było na drodze między Wilkoszewicami i Mierzynem, na której tuż przed godz. 15 zmierzono aż 55,3 stopnia.

  Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec upałów. Tomasz Wasilewski z TVN Meteo prognozuje, że fala upałów będzie trwała do 25 sierpnia.
  A to za sprawą gorących mas powietrza, które ciągle będą docierały do Polski z Afryki. Na początku tygodnia temperatura może sięgać 34 - 35 stopni, ale w połowie tygodnia może być nawet 38 stopni! W kolejnych dniach codziennie będzie powyżej 30 stopni.

  Upały są przyczyną ogromnej suszy. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w sobotę, że państwo pomoże poszkodowanym rolnikom. Susza dotknęła pół miliona hektarów upraw. Najbardziej ucierpieli rolnicy z województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Straty powinny zostać oszacowane do 20 sierpnia.

  Premier Kopacz zwróciła też uwagę na zagrożenie dla elektrowni związane z niskim stanem wód w rzekach. Rozważane jest uruchomienie zasobów wodnych z zapór. Wysycha zwłaszcza Wisła. Jej poziom spadł wczoraj do 57 cm, co jest najniższym wskaźnikiem od początku pomiarów, czyli od 1797 roku. Dalsze upały i brak opadów mogą spowodować, że wskaźniki spadną poniżej 50 cm.

  Współpraca: oby, sib, wry, rk, kr, mw, jd

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pełniejszy obraz kolejek na baseny facebook " Anilana Basenem Całorocznym "

   Anilana Basenem Całorocznym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Rekordowe kolejki na basen "Promienistych " To najbliższy basen nieczynnej Anilany :( DRAMAT

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko ktos chory na umysle

   bzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   smazy sie w taka pogode na reczniku w pelnym sloncu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wina Kopacz

   Jacek Kurski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   To wina Kopaczowej


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duda powstrzyma upały

   antoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama