Nowy tomograf w ICZMP w Łodzi umożliwia szybkie wykrywanie...

  Nowy tomograf w ICZMP w Łodzi umożliwia szybkie wykrywanie zmian nowotworowych

  Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Nowoczesny tomograf komputerowy skróci badanie, które będzie trwało nawet kilka sekund. Wyniki będą też dokładniejsze
  1/2
  przejdź do galerii

  Nowoczesny tomograf komputerowy skróci badanie, które będzie trwało nawet kilka sekund. Wyniki będą też dokładniejsze ©ICZMP w Łodzi

  Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki ma nowoczesny tomograf. Badania są dokładniejsze, a pacjent dostaje mniejszą dawkę promieniowania.
  Krótszy czas badania i szybką diagnozę nawet niewielkich zmian nowotworowych umożliwia nowoczesny tomograf komputerowy, który kupił Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jest to drugie tego typu urządzenie w szpitalu. Zakupiony tomograf jest urządzeniem z 64 rzędami detektorów. W starszych urządzeniach detektory ustawiane były w 16 lub 32 rzędach. Większa ich liczba oznacza nie tylko dokładniejsze badanie, ale też mniejszą dawkę promieniowania, którą dostaje pacjent podczas badania.

  - Jest to pierwszy tomograf w Łodzi, który dzięki ruchomej części z lampą rentgenowską i detektorami, kieruje wiązkę promieniowania z wielką dokładnością. Tomograf kupiliśmy z pełnym pakietem oprogramowania onkologicznego - mówi dr Piotr Grzelak, kierownik diagnostyki obrazowej w ICZMP.

  Konie odwiedziły małych pacjentów ICZMP w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Wyremontowali sale małych pacjentów Kliniki Chirurgii i Urologii ICZMP [ZDJĘCIA]

  Bajkowozy w dwóch łódzkich szpitalach [ZDJĘCIA]

  Chorzy już korzystają z nowego tomografu komputerowego. Urządzenie zostało ustawione w pawilonie ginekologiczno - położniczym szpitala. Szpital zakupił tomograf za około 2 miliony złotych. Pacjenci z województwa łódzkiego mają teraz do dyspozycji w sumie aż 56 tomografów komputerowych, z czego sześć zakupiono w 2014 roku. W tym roku nowoczesne tomografy stanęły też w szpitalach im. Pirogowa w Łodzi i wojewódzkim w Sieradzu.

  Darmową tomografię łodzianie mogą wykonać w aż 11 placówkach. To blisko jedna trzecia wszystkich miejsc w Łódzkiem, które podpisały umowy z NFZ w tym zakresie na 2015 rok.

  - Przez ostatnie 10 lat zwiększyliśmy p ponad 3,5 miliona złotych finansowanie badań tomografii komputerowej - mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ. - Dobra jakość badań i odpowiednie finansowanie są naszym priorytetem - dodaje.

  W tym roku łódzki fundusz wydał na badania ponad 19 milionów złotych. Pięć lat temu było to 15,5 miliona złotych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo