Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKSPERT RADZI: Kto może rozwiązać umowę z ubezpieczycielem

Aleksandra Bierzgalska, adwokat
Aleksandra Bierzgalska, adwokat, www.adwokat-bierzgalska.pl
Aleksandra Bierzgalska, adwokat, www.adwokat-bierzgalska.pl Archiwum
Miałam ubezpieczony samochód, który następnie sprzedałam do komisu - dostałam za niego gotówkę do ręki. Złożyłam w firmie ubezpieczeniowej zawiadomienie o sprzedaży i przesłałam dokument - umowę komisową z poświadczeniem odebrania gotówki. Ubezpieczyciel przyjął dokumenty, otrzymałam pismo o rozwiązaniu umowy ubezpieczeniowej. Po kilku miesiącach firma wysłała do mnie ponaglenie o uregulowanie niezapłaconych składek (wszystkie składki do czasu rozwiązania umowy regulowałam terminowo), ponieważ umowa komisowa nie jest umową sprzedaży i powstało zadłużenie. Wcześniej nie było zastrzeżeń. Co powinnam zrobić? Renata P.

Pomiędzy umową sprzedaży a umową komisu istnieje zasadnicza różnica. Umowa sprzedaży przenosi prawo własności rzeczy - w tym przypadku samochodu. Właściciel auta zawierając umowę komisu nie przenosi natomiast prawa własności, a jedynie zleca komisantowi (prowadzącemu komis) sprzedaż auta w ramach jego działalności gospodarczej. Komisant sprzedaje samochód we własnym imieniu, ale na rachunek zleceniodawcy - komitenta. Do czasu sprzedaży właścicielem pozostaje komitent, na którym spoczywa obowiązek opłacania składek obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W Pani przypadku zasadnicze znaczenie ma zatem ocena czy zwarta umowa jest umową sprzedaży czy umową komisu. Treść i charakter umowy decyduje bowiem, czy doszło do przeniesienia prawa własności auta a tym samym obowiązków w zakresie OC. Warto przy tym pamiętać, że o charakterze umowy nie decyduje jej nazwa, ale treść. Samo otrzymanie gotówki do ręki również nie przesądza, że doszło do sprzedaży samochodu. Odmienną kwestią jest otrzymane przez Panią pismo o rozwiązaniu umowy ubezpieczenia.

Wskazanie działań jakie może Pani podjąć w tej sytuacji wymaga zapoznania się z treścią umowy oraz pisma z zakładu ubezpieczeń. Powinna Pani zatem skontaktować się z adwokatem lub radcą prawnym i przedstawić wskazane dokumenty. Może Pani również podjąć próbę wyjaśnienia sytuacji z ubezpieczycielem przesyłając mu kopię otrzymanego pisma o rozwiązaniu umowy ubezpieczenia.

(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki