Menu Region

Życiorys Leona Niemczyka odnaleziony w policyjnym archiwum

Życiorys Leona Niemczyka odnaleziony w policyjnym archiwum

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

mar

1Komentarz Prześlij Drukuj
Życiorys Leona Niemczyka odnaleziony w policyjnym archiwum

(© materiały policji)

Życiorys Leona Niemczyka, napisany własnoręcznie przez tego wybitnego aktora, odnalazł się... w archiwum łódzkiej policji. Życiorys ma zostać przekazany do Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Leon Niemczyk spisał swój życiorys w 1983 r., gdy ubiegał się o pozwolenie na posiadanie pistoletu. Rękopis wraz z innymi dokumentami trafił wówczas na komendę policji w Łodzi.

Urodzony w 1923 roku aktor wspomina w nim czasy gimnazjum oraz uzyskaną w okresie okupacji maturę. W życiorysie pojawia się też wątek wywiezienia na roboty do Niemiec po Powstaniu Warszawskim oraz początki w Teatrze Wybrzeże po powrocie do Polski w 1947 roku. W 1952 r. Leon Niemczyk zdał egzamin aktorski.

Dalsze losy aktora związane są już ściśle z Łodzią. Leon Niemczyk uhonorowany został m.in. Honorową Odznaką Łodzi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi życiorys Leona Niemczyka zostanie przekazany władzom miasta, a następnie najprawdopodobniej wzbogaci zbiory Muzeum Kinematografii.


Zapisz się do newslettera
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

a co z ochrona danych osobowych ;)

+76 / -78

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

okonek (gość)  •

posmiertnie co prawda? :)

odpowiedzi (0)

skomentuj