Życiorys Leona Niemczyka odnaleziony w policyjnym archiwum

Życiorys Leona Niemczyka odnaleziony w policyjnym archiwum

mar

Dziennik Łódzki

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Życiorys Leona Niemczyka, napisany własnoręcznie przez tego wybitnego aktora, odnalazł się... w archiwum łódzkiej policji. Życiorys ma zostać przekazany do Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Życiorys Leona Niemczyka odnaleziony w policyjnym archiwum

©materiały policji

Leon Niemczyk spisał swój życiorys w 1983 r., gdy ubiegał się o pozwolenie na posiadanie pistoletu. Rękopis wraz z innymi dokumentami trafił wówczas na komendę policji w Łodzi.

Urodzony w 1923 roku aktor wspomina w nim czasy gimnazjum oraz uzyskaną w okresie okupacji maturę. W życiorysie pojawia się też wątek wywiezienia na roboty do Niemiec po Powstaniu Warszawskim oraz początki w Teatrze Wybrzeże po powrocie do Polski w 1947 roku. W 1952 r. Leon Niemczyk zdał egzamin aktorski.

Dalsze losy aktora związane są już ściśle z Łodzią. Leon Niemczyk uhonorowany został m.in. Honorową Odznaką Łodzi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi życiorys Leona Niemczyka zostanie przekazany władzom miasta, a następnie najprawdopodobniej wzbogaci zbiory Muzeum Kinematografii.


Zapisz się do newslettera

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a co z ochrona danych osobowych ;)

okonek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 76 / 78

posmiertnie co prawda? :)

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo