18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Ekslibrisy dla najlepszych książek o Łodzi i regionie [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Już po raz dwudziesty wręczone zostały prestiżowe Złote Ekslibrisy dla najlepszych i najbardziej atrakcyjnych książek i albumów o Łodzi i regionie.

Najlepszą książką o Łodzi uznano dwutomowy "Filmowy pałac ziemi obiecanej", wydany przez Stowarzyszenie Miłośników off-Kultury "SMoK" i Muzeum Kinematografii. Kapituła doceniła umiejętne połączenie istotnych dla tożsamości Łodzi zakresów tematycznych i bogatą szatę graficzną.

- Nasza najbliższa publikacja nie ma szansy na "Ekslibrisa", bo tematem wychodzi poza Łódź - zdradził odbierając nagrodę Mieczysław Kuźmicki, dyrektor muzeum. - "Malarz X Muzy" poświęconY będzie Jerzemu Kawalerowiczowi. Pracujemy też nad monografią zmarłego Janusza Morgensterna. Obiecaliśmy mu to, gdy rok temu odsłaniał gwiazdę na ulicy Piotrkowskiej.

Najlepszą książką o Ziemi Łódzkiej wybrano "Kutno poprzez wieki" pod redakcją Jana Szymczaka. Mimo iż Kutno od 27 lat ma swą monografię, przygotowanie nowej prezydent miasta zlecił w 2008 roku badaczom z Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział Łódź. Wspierali ich lokalni regionaliści.

"Opoczno i opocznianie w dawnej fotografii", wydane przez Muzeum Regionalne i Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Opocznie, uznano za Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej. Najlepszego albumu o Łodzi za rok 2011 nie wybrano.

W tym roku po raz pierwszy twórcy najcenniejszych woluminów odebrali statuetki według projektu łódzkiego artysty Rafała Frankiewicza.

Po raz trzeci wręczono Superekslibrisy. Jednym z nich uhonorowano zmarłego przed pięcioma miesiącami Andrzeja Gramsza, twórcę wydawnictwa GRaKO, publikującego książki o Łodzi i regionie. Nagrodę odebrał syn, Rafał.

- Pisanie to mój narkotyk- wyznała laureatka kolejnego Superekslibrisu, Krystyna Wieczorek, autorka powieści osadzonych w realiach wsi łódzkie, zwana "Reymontem w spódnicy".

Trzeci Superekslibris przypadł redakcji zasłużonego kwartalnika "Kronika Miasta Łodzi", wydawanego przez urząd miasta.

- Nie wiem kiedy i czy w ogóle ukaże się nowy numer. Przetarg na druk nie został jeszcze ogłoszony - przyznał redaktor "Kroniki", Gustaw Romanowski.

Informacja ta wywołała poruszenie wśród uczestników uroczystości. Obecna w sali Liliana Andrzejczak z Wydziału Kultury UMŁ nie czuła się kompetentna do wyjaśnienia tego stanu rzeczy.

Uroczystość uświetnił recital Agnieszki Greinert. "Ekslibrisy" przyznaje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Łodzi.

Najlepsze książki o Łodzi i regionie [LISTA]

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki