Łódzka firma zarobi miliony złotych na lekach do walki z...

Łódzka firma zarobi miliony złotych na lekach do walki z nowotworami?

Piotr Brzózka

Dziennik Łódzki

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

W nowoczesnych laboratoriach Mabionu w Łodzi pracuje 25 naukowców
1/2
przejdź do galerii

W nowoczesnych laboratoriach Mabionu w Łodzi pracuje 25 naukowców ©mat. prasowe

Mabion, firma Macieja Wieczorka, pracuje w Łodzi nad lekami na raka. To może być biznes wart setki milionów złotych. Póki co, w interes trzeba jednak zainwestować grube miliony. Prowadzona przez Wieczorka firma przymierza się właśnie do budowy na Nowym Józefowie nowoczesnego zakładu, w którym będzie wytwarzać innowacyjne leki do walki z nowotworami.
Budowa biotechnologicznego kompleksu naukowo-przemysłowego w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pochłonie około 35 milionów złotych. W 2013 roku firma ma być gotowa do uruchomienia seryjnej produkcji. Leki, nad którym trwają obecnie badania kliniczne - Mabion CD20 oraz drugi zaawansowany w rozwoju lek MabionHER2 - mają znaleźć zastosowanie w walce z nowotworami krwi a także piersi. Wspominając o tych badaniach Maciej Wieczorek wielokrotnie podkreślał, że nikt w Polsce nie robił jeszcze podobnych, na podobną skalę.


Inżynier - doktor nauk medycznych

Wszystko mogło się potoczyć inaczej. Maciej Wieczorek mógł zostać na przykład bankowcem. Choć ma stopień doktora nauk medycznych, nie jest lekarzem, tylko inżynierem. Studiował na Politechnice Warszawskiej. - Ale zawsze miałem interdyscyplinarne podejście do wszystkiego, co mnie otacza. Uczyłem się jednocześnie w Szkole Głównej Handlowej. Byłem przez rok na stypendium w Portugalii, gdzie studiowałem zarządzanie - opowiada.

Po studiach, na samym początku lat dziewięćdziesiątych, dostał pracę w banku. Pracował tam jednak tylko dwa lata. Jeden z klientów go przekabacił, żeby przeszedł do niego i zaczął przygodę z farmację. I tak w 1993 roku wszedł do branży. Przez osiem lat był mniejszościowym wspólnikiem, dyrektorem, a potem wiceprezesem w polskiej spółce farmaceutycznej Adamed pod Warszawą. Stworzył tam dział badawczo-rozwojowy, zajmował się sprzedażą, marketingiem. Jednocześnie coraz bardziej był napalony w kwestiach naukowych, medycznych. Sam zaczął poszukiwać rozwiązania niektórych problemów - jak mówi, naprawdę można to było zrobić, mimo braku studiów medycznych.

Z Adamedu odszedł w 2002 roku. Sprzedał swoje udziały, założył własną spółkę Celon Pharma w Łomiankach pod Warszawą. Stworzył swoje laboratoria. Główną technologią, którą się zajmował, dziedziną nauki, która go fascynowała, było wyciszanie genów. Rozwijał tę technologię przez długi czas, na tej bazie powstawał jego doktorat, pisany u prof. Tadeusza Pietruchy na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Nie ma to, jak w Łodzi

Mabion powstał w 2007 roku. Celon był jednym ze wspólników-założycieli. - Kilka średniej wielkości firm farmaceutycznych połączyło swój wysiłek intelektualny, finansowy, organizacyjny, wspólnie podjęliśmy decyzję o podjęciu ryzyka prac na lekami najnowszej generacji, które stanowią przyszłość rynku. Założyliśmy spółkę i zaczęliśmy szukać miejsca, gdzie moglibyśmy działać. Prowadziliśmy rozmowy w różnych miejscach: w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi - mówi Maciej Wieczorek.

- Wybraliśmy Łódź ze względu na absolwentów i zaplecze naukowe. Poza tym jednym ze wspólników był profesor Pietrucha ze swoją firmą BioTech Consulting. W Łodzi znaleźliśmy też dobry klimat, biznesowo- innowacyjne nastawienie urzędników - dodaje.

Formalnie siedzibą Mabionu jest Kutno, natomiast laboratoria, cała działalność operacyjna, to już Łódź. Firma przez jakiś czas poszukiwała tu miejsca dla siebie. Najpierw to były małe laboratoria na ul. Tylnej, w pomieszczeniach wynajmowanych od Polskiej Akademii Nauk. W 2010 roku zapadła decyzja o zwiększeniu powierzchni laboratoryjnych, a także stworzeniu małego, pilotowego zakładu. Wybór padł na Textorial Park - tam firma mieści się od półtora roku. W tym miejscu można już wytwarzać leki do badań klinicznych. Kolejnym etapem ma być własny kompleks przemysłowy na dwuhektarowej działce na Nowym Józefowie.
« 2

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
U zach.sasiada

spostrzeg. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 53 / 44

tylko 10 preparatow a/nowotworowych sa akceptowane przez kasy spoleczne z dziesiatek innych preparatow.
Preparatow jest bardzo duzo,a skutecznych naprawde malo.Natomiast zarabiac chca wszyscy...rozwiń całość

tylko 10 preparatow a/nowotworowych sa akceptowane przez kasy spoleczne z dziesiatek innych preparatow.
Preparatow jest bardzo duzo,a skutecznych naprawde malo.Natomiast zarabiac chca wszyscy producenci tych lekow.
Apteki takze przy tym zarabiaja.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
akich lekow nad ktorymi prowadzone sa badnia sa tysiace

reto (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 59 / 49

Ryzyko dla obiecujacych lekarstwo na raka zadne, pieniadze bardzo duze, ludzie i tak umieraja, ale po wydaniu wszystkich pieniadzy na eksperymentalne bezwartosciowe leki....rozwiń całość

Ryzyko dla obiecujacych lekarstwo na raka zadne, pieniadze bardzo duze, ludzie i tak umieraja, ale po wydaniu wszystkich pieniadzy na eksperymentalne bezwartosciowe leki.
https://www.google.com/search?&q=new+cancer+drugs+hope+promise+invest&oq=new+cancer+drugs+hope+promise+invest

Wysysanie pieniedzy z prywatnych a szczegolnie panstwowych ubezpieczen zdrowotnych to jeden z najbardziej oplacajacych sie biznesow na swiecie. Byc moze drugi zaraz po kompleksie wojenno-przemyslowym. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cenie interdysplinarne podejsie

okonek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 69 / 58

i mam pewnosc, ze cud zdarza sie tylko raz, z definicji

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
niech prowadzą zdrowy tryb życia łodzianie

urban (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 49 / 33

to nie będzie trzeba wywalać pieniędzy na badania

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czekam...

andrzej27 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 62 / 46

Hmmm...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo