Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest pracowników Dalkii Łódź [ZDJĘCIA]

Marcin Bereszczyński
W poniedziałek rano przeciwko zwolnieniom protestowali pracownicy Dalkii Łódź.
W poniedziałek rano przeciwko zwolnieniom protestowali pracownicy Dalkii Łódź. Grzegorz Gałasiński
Pracownicy zakładu Dalkia Łódź protestowali w poniedziałek przeciwko zwolnieniom z pracy i zamknięciu elektrociepłowni EC2 przy ul. Wróblewskiego. Do 2015 roku w Dalkii ma pracować 1,2 tys. osób. Obecnie jest tam zatrudnionych 1,5 tys. osób. W porannym proteście wzięło udział 250 pracowników zakładu. Przeszli ul. Andrzejewskiej w kierunku ul. Puszkina, gdzie na dwie godziny zablokowali wjazd do zakładu ciężarówkom dostawców.

- Udział w proteście zadeklarowało 150 osób, a przyszło ich prawie dwa razy więcej, choć wywierana była na nich presja, żeby w nim nie uczestniczyli - mówi Wiesław Koc, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Dalkii Łódź. - Nie zgadzamy się na tak dużą liczbę zwolnień w sytuacji, gdy zakład wypracował w zeszłym roku 120 mln złotych zysku. Ponadto koszt nietrafionych inwestycji w biomasę zakład wyrównuje zmniejszeniem zatrudnienia. Nie zgadzamy się też na zamknięcie EC2, która dobrze prosperuje. Likwidacja tej elektrociepłowni może doprowadzić do obniżenia jakości usług - podsumowuje.

Restrukturyzacja rozpoczęła się w latach 90. Wtedy pracowało tam 4,2 tys. osób. Zwolniono ponad 1,5 tys. pracowników. W 2005 roku pracę straciły kolejne osoby. Wprowadzano plany dobrowolnych odejść. Pracownicy przechodzili na emeryturę. W tym okresie stan zatrudnienia zmienił się o kolejny tysiąc osób.

- Wszystkie procesy restrukturyzacyjne poprzedzane są analizami i planowane są z dużym wyprzedzeniem - mówi Sławomir Wieteska, rzecznik łódzkiej Dalkii. - Przedsiębiorstwo podejmuje działania mające na celu podniesienie efektywności pracy i optymalizację kosztów funkcjonowania. Wszystkie działania mają na celu zachowanie konkurencyjności, czyli udziałów w rynku i ceny akceptowalnej dla łodzian.

Przedstawiciele Dalkii zaznaczają, że restrukturyzację wywołał spadek zużycia energii przez zakłady przemysłowe, modernizacja budynków, nowe wymogi ochrony środowiska i dostosowanie się do unijnych norm emisyjnych. Dlatego Dalkia wprowadziła plan rozwoju łódzkiego systemu ciepłowniczego i zasilania miasta w ciepło systemowe. Zakłada on produkcję i dostarczanie ciepła z dwóch, a nie z trzech elektrociepłowni. Stąd decyzja o zamknięciu EC2 w 2015 roku.

Dalkia oferuje wysokie odprawy w programie dobrowolnych odejść. Od 2006 roku skorzystało z nich 750 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki