Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Polityka mieszkaniowa Łodzi

Polityka mieszkaniowa Łodzi

Jolanta Sobczyńska

Dziennik Łódzki

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Polityka mieszkaniowa Łodzi

©Grzegorz Gałasiński

W styczniu 2012 roku miała pojawić się nowa polityka mieszkaniowa. Ale do dziś jej nie ma. Miasto twierdzi, że jest w opracowaniu i powinna być gotowa w czerwcu.
Polityka mieszkaniowa Łodzi

©Grzegorz Gałasiński

Miasto twierdzi, że już wie, jak pokierować polityką mieszkaniową w Łodzi. Podwyżki czynszów nie da się ponoć uniknąć. Administracje nieruchomości, które zarządzają łódzkimi lokalami komunalnymi, o czym się już mówiło wcześniej, przejdą lifting. A miasto z największego kamienicznika ma się zmienić w opiekuna. Dla najbiedniejszych mają się znaleźć mieszkania socjalne. A czynsze, o co od dawna wnioskowało łódzkie SLD, mają być uzależnione nie tylko od stanu technicznego mieszkania, ale i od zasobności łódzkich portfeli.

60 tysięcy mieszkań w zasobach komunalnych - to czyni z Urzędu Miasta Łodzi największego kamienicznika w Polsce. Jedynie dwa, trzy procent budynków nie wymaga remontów, a co szósty nadaje się tylko do wyburzenia. Żeby utrzymać taki zasób w stanie, który przynajmniej nie ulegnie pogorszeniu potrzeba 250 mln zł. Tymczasem miasto w 2011 roku na remonty budynków administrowanych przez AN zabezpieczyło 30 mln zł. W 2012 roku - 32 mln zł (nie licząc 43 mln zł na projekt Mia100 kamienic, w których remontowanych ma być minimum 36 budynków).

Gmina w ciągu roku odzyskuje też ok. 800-1000 wolnych mieszkań, które można przyznać ludziom czekającym w kolejce (około 4 tys. po mieszkania komunalne i około 4,5 tys. po socjalne, w gorszym stanie technicznym), ale wcześniej trzeba by je wyremontować. Średni koszt jednego takiego remontu to 24 tys. zł. 1000 mieszkań daje więc blisko 25 mln zł. Kolejne 65 mln zł idzie z budżetu na remonty i utrzymanie budynków, które założyły wspólnoty, ale miasto ma tam swoje mieszkania.

Zaległości czynszowe najemców miejskich lokali sięgają 280 mln zł. Około 200 mln zł to niezapłacone rachunki lokatorów mieszkań komunalnych. Pozostała kwota uzbierała się od niepłacących najemców lokali użytkowych.

W 2011 roku miasto zleciło u prof. Ewy Kucharskiej-Stasiak z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego diagnozę "Stanu gospodarki mieszkaniowej w gminie Łódź". Co z niej wynika? Łódzkie mieszkania komunalne i socjalne znajdują się w starych, zdewastowanych budynkach. Lokatorzy wykupują mieszkania za bezcen, a potem nie płacą czynszu - taki jest efekt dotychczasowej polityki lokalowej władz. W efekcie brakuje pieniędzy na remonty lokali. Tak źle nie jest w żadnym innym dużym polskim mieście.

Zakładane wpływy z czynszów (nawet gdyby były ściągane w 100 proc.) pokrywają jedynie 70 proc. nakładów, ponoszonych przez Łódź na utrzymanie lokali. Według wyliczeń prof. Kucharskiej, miasto potrzebuje 71 zł rocznie, by utrzymać w należytym stanie metr kwadratowy mieszkania. Tymczasem może liczyć na maksymalnie 50 zł.

Do tego dochodzą zaległości w czynszach i nieumiejętna windykacja długów. Zaległości wobec miasta w opłatach za mieszkanie ma ponad 37 procent najemców, czyli około 37 tysięcy ludzi. Średni dług łodzianina sięga zaś 5,5 tys. zł. Miasto próbuje odzyskać 202 mln z 280 mln zł, które lokatorzy zalegaj ą w opłatach. Próbuje, bo windykacja jest w dużej mierze nieskuteczna. Miasto nie może sobie też poradzić z eksmisjami uporczywych dłużników. Eksmitować nie ma ich gdzie, bo brakuje lokali zastępczych. Zaś za tych, którzy zajmują lokale w prywatnych kamienicach miasto płaci odszkodowania dla właścicieli nieruchomości (ok. 1 mln zł rocznie z budżetu miasta).

Profesor Kucharska zwraca też uwagę na zbyt wysokie, bo sięgające nawet 98 procent, bonifikaty na wykup mieszkań od miasta. To oznacza nikłe wpływy do budżetu, a więc brak pieniędzy na remonty pozostałych budynków. Twórczyni diagnozy mieszkalnictwa w Łodzi postuluje zmniejszenie ulg do 50 procent (dla tych, którzy całą kwotę wpłacają od razu) i 25 procent (dla najemców, którzy kupią lokal na raty).

Łodzi brakuje lokali socjalnych (o obniżonym standardzie) i tymczasowych (np. dla osób po eksmisji). Wg wyliczeń prof. Kucharskiej w całym zasobie mieszkaniowym miasta lokale socjalne to około 2,5 procent. Na takie mieszkania czeka się w Łodzi od 5 do 7 lat. W 2011 roku wytknęła to władzom NIK. Zaś zapotrzebowanie na pomieszczenia tymczasowe urząd miasta zaspokaja w 5 procentach.

Z drugiej strony za metr kwadratowy najmu mieszkania socjalnego lokator płaci jedyne 90 groszy (od marca 2012 roku, a wcześniej 50 groszy). Mając na względzie, że takie mieszkania mają po 10 do 20 m. kw. koszt najmu - cytując byłego wiceprezydenta Łodzi Arkadiusza Banaszka - sięga ceny kupienia paczki papierosów. To ceny, które mają się nijak do prawdziwych kosztów utrzymania lokalu. W Łodzi wynosi on około 11 zł za mkw. Tymczasem kwota bazowa do wyliczenia kosztów najmu wynosi 5,02 zł. A realne opłaty za czynsze wahają się od 2,5 zł do 8 zł. Przy czym miasto nie reguluje wysokości czynszu wraz ze starzeniem się mieszkania.

W grudniu 2011 roku przestała zaś obowiązywać dotychczas realizowana polityka mieszkaniowa. W styczniu 2012 roku powinna pojawić się nowa. Ale do dziś jej nie ma. Miasto twierdzi, że jest w opracowaniu i powinna być gotowa na czerwiec. Poprzedziły ją konsultacje społeczne. Formalnie miasto musiało je zorganizować. W praktyce trudno będzie uznać sformułowane w czasie ich trwania wnioski za opinię reprezentatywnej grupy łodzian. W trzech kwietniowych spotkaniach wzięło bowiem udział raptem... 150 osób. Przy 740 tysiącach łodzian (z czego 120 tysięcy osób stanowią mieszkańcy lokali komunalnych).

Druga sprawa to merytoryczność wniosków, które zebrano podczas konsultacji. Stanowią one zbiór często sprzecznych ze sobą uwag a nie spójny program.
1 »

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kto zapłaci kary ??

Anita (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 110 / 53

Z treści artykułu wynika, że to opracowanie powinno być gotowe już w styczniu? Czy przedłużenie terminu oddania skutkuje konsekwencjami? A jesli tak to jakimi? Tą sprawą powinni zainteresowac się...rozwiń całość

Z treści artykułu wynika, że to opracowanie powinno być gotowe już w styczniu? Czy przedłużenie terminu oddania skutkuje konsekwencjami? A jesli tak to jakimi? Tą sprawą powinni zainteresowac się radni z komisji rewizyjnej i radni opozycji. Umowy i terminy są rzeczą świętą w przypadku wydawania pieniedzy publicznych. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bezsensona "polityka"

Bałuty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 78 / 50

Zapoznałem się z tą polityką mieszkaniową Łodzi, uczestniczyłem nawet w spotkaniach i ...mogę stwierdzić, że to jest stek bezsensownych zapisów. Ten dokument nie jest polityką mieszkaniową, lecz...rozwiń całość

Zapoznałem się z tą polityką mieszkaniową Łodzi, uczestniczyłem nawet w spotkaniach i ...mogę stwierdzić, że to jest stek bezsensownych zapisów. Ten dokument nie jest polityką mieszkaniową, lecz słabą diagnozą problemów, które w dodatku są wszystkim znane. Uwagi kieruję do autorów opracowania tzn. Pani Kucharskiej Stasiak. Otóż pani profesor jest typowym teoretykiem a nie praktykiem i ... nic tak naprawdę istotnego i dalekosiężnego nie proponuje w tymże dokumencie. Ale tak to jest gdy naukowcy piszą opracowania, więc nie dziwmy się efektom! Wniosek nasuwa się jeden, kto może niech ewakuuje się z tego miasta. To miasto tonie! Smutna i gorzka prawda. Polityka powinna zawierać wizje rozwoju mieszkaniówki, powinna mieć sprecyzowane cele związane z rozwiązaniem problemów oraz programy i źródła finansowania. Kolejne wyrzucone w błoto pieniądze na książkowe opracowanie nic nie wnoszące. Może ktoś wie ile miasto zapłaciło za te opracowania ??? zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WTBS

Lokator dożynany (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 99 / 87

Czym bardziej człowiek dba o mieszkanie to te żłoby administracyjne jeszcze mordy wydzierają zamiast pomóc , a jak jakiś pijaczyna lub menel zapuści to mu dotację dają . Czyli jak remontujesz żeby...rozwiń całość

Czym bardziej człowiek dba o mieszkanie to te żłoby administracyjne jeszcze mordy wydzierają zamiast pomóc , a jak jakiś pijaczyna lub menel zapuści to mu dotację dają . Czyli jak remontujesz żeby było ładnie to ci dowalą czynszu bo z ruiny który pobudowali zrobiłeś coś ładnego . Chamstwo się rozpanoszyło , pomysłu na nic nie mają tylko wrzeszczą i kasę wydzierają , janosiki pieprzone.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bo w polandii

jolazwojska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 57 / 73

W polandii, a szczególnie w dziadowskiej, zaniedbanej Łodzi wszystko na łbie staje!!! Jaka polityka mieszkaniowa kiedy nie można się zamienić z menelem z długami zanim nie zapłacisz za niego...rozwiń całość

W polandii, a szczególnie w dziadowskiej, zaniedbanej Łodzi wszystko na łbie staje!!! Jaka polityka mieszkaniowa kiedy nie można się zamienić z menelem z długami zanim nie zapłacisz za niego długów! Kto będzie ryzykował 10 tysięcy bez rękojmii zamiany? To jakaś paranoja, a nie polityka mieszkaniowa. Chata jest do totalnego remontu i nie jest do wykupu, a te aroganckie nosorożce robią trudności! Jeszcze niedoinformowany, przymusowy urząd zamiany mieszkań bierze za frico 1.100.-CYRK!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo