Ekspert radzi: Jak sprzedać dom bez zgody wszystkich...

  Ekspert radzi: Jak sprzedać dom bez zgody wszystkich spadkobierców

  Aleksandra Bierzgalska, adwokat

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jestem jednym ze spadkobierców pewnej nieruchomości. Oprócz mnie prawo do dziedziczenia mają jeszcze dwie osoby, z których jedna nie zgadza się na sprzedaż domu. Czy istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości bez zgody jednego ze spadkobierców? Marek J.
  Aleksandra Bierzgalska, adwokat, www.adwokat-bierzgalska.pl

  Aleksandra Bierzgalska, adwokat, www.adwokat-bierzgalska.pl ©archiwum

  Istnieje możliwość doprowadzenia do sprzedaży nieruchomości bez zgody wszystkich spadkobierców. Jeśli prawa do spadku zostały już stwierdzone - w drodze postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydanego przez sąd lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia, można dokonać działu spadku.

  Dział spadku prowadzi do podzielenia majątku spadkowego pomiędzy spadkobierców. W przypadku, gdy spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału majątku spadkowego, mogą sami dokonać działu spadku w drodze umowy.

  Jeśli przedmiotem spadku jest nieruchomość, umowa o dział spadku wymaga formy aktu notarialnego. W sytuacji gdy pomiędzy spadkobiercami nie ma zgody, każdy z nich może wystąpić do sądu z wnioskiem o dokonanie działu spadku przez sąd.

  Składając wniosek trzeba wskazać proponowany sposób podziału majątku. Jeżeli wspomniana nieruchomość jest jedynym majątkiem spadkowym, można wnioskować o dokonanie fizycznego podziału tej nieruchomości, o ile ze względu na rodzaj nieruchomości jest to możliwe.

  Wnioskodawca może wnosić również o przyznanie prawa własności nieruchomości jednemu ze spadkobierców, z obowiązkiem spłaty na rzecz pozostałych części jej wartości.

  Przy braku możliwości podziału nieruchomości lub gdy żaden ze spadkobierców nie chce przejąć nieruchomości z obowiązkiem spłaty pozostałych, nieruchomość może być sprzedana w toku licytacji. Nie jest to jednak rozwiązanie szczególnie korzystne, ponieważ sprzedaż następuje z reguły poniżej wartości rynkowej nieruchomości.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spadek

   sara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   mam pytanie
   moi rodzice zmarli 8lat temu i zostawili dom. Jest nas dzieci szescioro, sprawa spadkowa zostala przeprowadzona i kazde z nas rodzenstwa ma swoja czesc. chcemy sprzedac dom bo nikt...rozwiń całość

   mam pytanie
   moi rodzice zmarli 8lat temu i zostawili dom. Jest nas dzieci szescioro, sprawa spadkowa zostala przeprowadzona i kazde z nas rodzenstwa ma swoja czesc. chcemy sprzedac dom bo nikt nie chce tam mieszkac i dom traci na wartosci,jedno z dzieci nie wyraza zgody na sprzedaz i nie chce tam mieszkac co mozna zrobic w takiej sytuacji, czy jest mozliwosc sprzedazy domu bez zgody jednego spatkobiercy,
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre przykłady

   spadkobierca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   tutaj: http://spadek-i-spadkobierca.blogspot.com/
   Ciekawe przykłady sytuacji w ramach prawa spadkowego.

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę