Ekspert radzi: Jak sprzedać dom bez zgody wszystkich...

  Ekspert radzi: Jak sprzedać dom bez zgody wszystkich spadkobierców

  Aleksandra Bierzgalska, adwokat

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jestem jednym ze spadkobierców pewnej nieruchomości. Oprócz mnie prawo do dziedziczenia mają jeszcze dwie osoby, z których jedna nie zgadza się na sprzedaż domu. Czy istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości bez zgody jednego ze spadkobierców? Marek J.
  Aleksandra Bierzgalska, adwokat, www.adwokat-bierzgalska.pl

  Aleksandra Bierzgalska, adwokat, www.adwokat-bierzgalska.pl ©archiwum

  Istnieje możliwość doprowadzenia do sprzedaży nieruchomości bez zgody wszystkich spadkobierców. Jeśli prawa do spadku zostały już stwierdzone - w drodze postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydanego przez sąd lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia, można dokonać działu spadku.

  Dział spadku prowadzi do podzielenia majątku spadkowego pomiędzy spadkobierców. W przypadku, gdy spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału majątku spadkowego, mogą sami dokonać działu spadku w drodze umowy.

  Jeśli przedmiotem spadku jest nieruchomość, umowa o dział spadku wymaga formy aktu notarialnego. W sytuacji gdy pomiędzy spadkobiercami nie ma zgody, każdy z nich może wystąpić do sądu z wnioskiem o dokonanie działu spadku przez sąd.

  Składając wniosek trzeba wskazać proponowany sposób podziału majątku. Jeżeli wspomniana nieruchomość jest jedynym majątkiem spadkowym, można wnioskować o dokonanie fizycznego podziału tej nieruchomości, o ile ze względu na rodzaj nieruchomości jest to możliwe.

  Wnioskodawca może wnosić również o przyznanie prawa własności nieruchomości jednemu ze spadkobierców, z obowiązkiem spłaty na rzecz pozostałych części jej wartości.

  Przy braku możliwości podziału nieruchomości lub gdy żaden ze spadkobierców nie chce przejąć nieruchomości z obowiązkiem spłaty pozostałych, nieruchomość może być sprzedana w toku licytacji. Nie jest to jednak rozwiązanie szczególnie korzystne, ponieważ sprzedaż następuje z reguły poniżej wartości rynkowej nieruchomości.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprzedaż nieruchomości

  Bogdan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja i trzy bratanice otrzymalismy w spadku nieruchomość. w moim mieście toczy się sprawa, bratanice mieszkają w innych miastach , jedna w Londynie , wszyscy, zgodnie chcemy tę nieruchomość...rozwiń całość

  Ja i trzy bratanice otrzymalismy w spadku nieruchomość. w moim mieście toczy się sprawa, bratanice mieszkają w innych miastach , jedna w Londynie , wszyscy, zgodnie chcemy tę nieruchomość sprzedać.Co robić ?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spadek

  sara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  mam pytanie
  moi rodzice zmarli 8lat temu i zostawili dom. Jest nas dzieci szescioro, sprawa spadkowa zostala przeprowadzona i kazde z nas rodzenstwa ma swoja czesc. chcemy sprzedac dom bo nikt...rozwiń całość

  mam pytanie
  moi rodzice zmarli 8lat temu i zostawili dom. Jest nas dzieci szescioro, sprawa spadkowa zostala przeprowadzona i kazde z nas rodzenstwa ma swoja czesc. chcemy sprzedac dom bo nikt nie chce tam mieszkac i dom traci na wartosci,jedno z dzieci nie wyraza zgody na sprzedaz i nie chce tam mieszkac co mozna zrobic w takiej sytuacji, czy jest mozliwosc sprzedazy domu bez zgody jednego spatkobiercy,
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobre przykłady

  spadkobierca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  tutaj: http://spadek-i-spadkobierca.blogspot.com/
  Ciekawe przykłady sytuacji w ramach prawa spadkowego.

  Polecamy

  [QUIZ] Czy żyjesz ekologicznie? Rozwiąż QUIZ i zobacz czy jesteś EKO

  [QUIZ] Czy żyjesz ekologicznie? Rozwiąż QUIZ i zobacz czy jesteś EKO

  MISTRZOWIE URODY. Zgłoś i głosuj!

  MISTRZOWIE URODY. Zgłoś i głosuj!

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Nasza akcja charytatywna

  Nasza akcja charytatywna