EKSPERT RADZI: Zwolnienie z podatku za spadek

  EKSPERT RADZI: Zwolnienie z podatku za spadek

  Aleksandra Bierzgalska, adwokat

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Czy zwolnienie od podatku z tytułu nabycia spadku po najbliższej rodzinie, obowiązuje od chwili śmierci spadkodawcy czy od chwili nabycia spadku przed spadkobierców? Wioletta K.
  Aleksandra Bierzgalska, adwokat, www.adwokat-bierzgalska.pl

  Aleksandra Bierzgalska, adwokat, www.adwokat-bierzgalska.pl ©Archiwum

  W przypadku zwolnienia od podatku z tytułu nabycia własności rzeczy lub praw w drodze dziedziczenia, zwolnienie takie dotyczy małżonka, zstępnych (na przykład dzieci, wnuków), wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy.

  Warunkiem zwolnienia od podatku jest zgłoszenie nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy na formularzu SD-Z2. Termin ten w przypadku dziedziczenia jest liczony od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

  Jeżeli jednak nabycie nastąpiło w drodze zapisu zwykłego, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania zapisu lub polecenia i sześciomiesięczny termin liczony jest od tego dnia.
  Termin ten liczony jest od dnia powstania obowiązku podatkowego również przy nabyciu tytułem zachowku - w takim wypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części.

  W sytuacji nabycia rzeczy lub praw w drodze zapisu windykacyjnego - zgłoszenia należy dokonać w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, postanowienia częściowego stwierdzającego nabycie przedmiotu zapisu windykacyjnego lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę