Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny ośrodek szansą dla chorych na raka

Joanna Barczykowska
1 lipca w szpitalu im. Kopernika przyjmie pacjentów 21-łóżkowy oddział chemioterapii jednego dnia
1 lipca w szpitalu im. Kopernika przyjmie pacjentów 21-łóżkowy oddział chemioterapii jednego dnia Jakub Pokora
Łódzcy onkolodzy alarmują, że w regionie łódzkim wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Wzrost ten jest dwukrotnie wyższy niż średnia w kraju. Województwo łódzkie jest na pierwszym miejscu w Polsce jeśli chodzi o zachorowalność na nowotwory. Rak jest także najczęstszą przyczyną zgonów mieszkańców w Łódzkiem, przed chorobami układu krążenia oraz skutkami wypadków i urazów.

Sposobem na poprawienie groźnych statystyk ma być Regionalny Ośrodek Onkologiczny, który działa przy łódzkim szpitalu im. Kopernika. W tym roku otwarto już dwa nowe oddziały onkologiczne: oddział ginekologii onkologicznej, w którym leczy się nowotwory kobiece oraz jedyny w województwie oddział brachyterapii.

W najbliższych miesiącach w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym zostaną otwarte nowy oddział chemioterapii, hematologii, chemioterapii jednego dnia i nowoczesny blok operacyjny na oddziale chirurgii onkologicznej. "Przedsionek piekła", jak mawiają pacjenci o poradni onkologicznej, zamieni się w nowoczesną przychodnię z salami zabiegowymi.

Po wielu smutnych latach dla łódzkiej onkologii rok 2012 ma być dla pacjentów onkologicznych prawdziwym przełomem. Jeszcze nigdy nie było w Łódzkiem tak wielu inwestycji mających poprawić leczenie onkologiczne w regionie. Szpital im. Kopernika ze swoim Regionalnym Ośrodkiem Onkologicznym, chce być w pierwszej trójce najlepszych placówek w Polsce.

- Postawiliśmy na onkologię, bo to jest potrzebne mieszkańcom. Mamy nadzieję, że zwiększymy liczbę wyleczonych - mówi Wojciech Szrajber, dyrektor szpitala im. Kopernika.

Jakie zmiany czekają pacjentów chorych na nowotwory?

1 lipca zostanie uruchomimy nowy oddział chemioterapii jednego dnia. Do tej pory pacjenci, którzy przyjmowali chemioterapię ambulatoryjną musieli się tułać po całym szpitalu, a leki podawano im czasami gdzie popadło.

- Od lipca chorzy przyjmowani będą na pięknym, nowym oddziale, którego wystrój zaprojektowali studenci łódzkiej ASP. Będzie tam 21 miejsc. Każdego dnia z leczenia będzie mogło skorzystać 60 osób, czyli o połowę więcej niż do tej pory - zapowiada Szrajber.

W przyszłym miesiącu zaplanowano także otwarcie nowego oddziału chemioterapii i wyremontowaną klinikę hematologii, jedyną w województwie łódzkim.

- Przejęliśmy budynek po dawnym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ciołkowskiego, w którym zrobiliśmy gruntowny remont. Znajdzie się tam oddział chemioterapii z 36 łóżkami. Przeniesiemy tam też klinikę hematologii z dużego budynku szpitala, która również zyska kilka łóżek - mówi Szrajber.

Do tej pory w klinice hematologii leczyło się półtora tysiąca mieszkańców województwa rocznie.

- Dzięki nowym oddziałom będzie mogli nie tylko zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów. Skróci się także czas hospitalizacji i przede wszystkim podniesie się jakość leczenia - uważa Szrajber.

Oprócz nowych oddziałów szpital im. Kopernika wzbogaci się w tym roku o wyremontowaną poradnię onkologiczną w budynku przy ul. Paderewskiego.

- Wyremontowaliśmy korytarze i gabinety. Przychodnia będzie połączona z oddziałem chirurgii i znajdą się tam gabinety zabiegowe. Chodzi nam o to, by część zabiegów, np. dotyczących zmian skórnych była robiona pacjentom od ręki. Nowa poradnia powinna ruszyć w drugiej połowie roku - spodziewa się Szrajber.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki