Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwierzęta z łódzkiego zoo obejrzymy w internecie?

Joannna Barczykowska
Grzegorz Gałasiński
Po ataku chuliganów na łódzkie zoo, po którym straciliśmy dwie żyrafy, rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa w ogrodzie. Sposobem na ludzką bezmyślność ma być monitoring i system alarmowy. Monitoring ma zacząć działać już jesienią. Kamery nie tylko zwiększą bezpieczeństwo zwierząt, ale umożliwią ich oglądanie w internecie.

W poniedziałek powstała grupa robocza ds. opracowania systemu monitoringu w łódzkim zoo. We wtorek prezydent Łodzi powołała pełnomocnika ds. zieleni miejskiej, który jednocześnie będzie koordynował pracę nad monitoringiem w zoo. Hanna Zdanowska chce też utworzyć w magistracie osobny wydział, który zająłby się zarządzaniem ogrodem zoologicznym, botanicznym i parkami miejskimi.

- Tragedia w zoo pokazała, że potrzebujemy lepszego zarządzania miejscami rekreacyjnymi, dlatego planuję tworzenie oddzielnej komórki ds. zieleni miejskiej - tłumaczy Hanna Zdanowska.

W środę swą pracę rozpoczął pełnomocnik ds. zieleni miejskiej. Jego pierwszym zadaniem jest stworzenie systemu bezpieczeństwa w łódzkim zoo. Pełnomocnik chce, żeby kamery w ogrodzie dały także możliwość podglądania życia dzikich zwierząt, kiedy są z dala od ciekawskich spojrzeń odwiedzających zoo.

- Chcemy stworzyć trzy warianty monitoringu. Najpełniejsza wersja zakładałaby zainstalowanie kamer także w boksach, w których żyją zwierzęta. Służyłyby one nie tylko firmie ochroniarskiej i służbom weterynaryjnym, ale także mieszkańcom, którzy w internecie mogliby podglądać zwierzęta - mówi Arkadiusz Janas, pełnomocnik prezydenta Łodzi ds. zieleni miejskiej.

W ciągu tygodnia mają powstać trzy warianty rozmieszczenia monitoringu w zoo. Magistrat wybierze jeden.

- Nasz wybór będzie zależał od kosztów. Zależy nam na tym, żeby monitoring w zoo został uruchomiony w tym roku na jesieni, dlatego musimy dostosować wariant do możliwości naszego tegorocznego budżetu - mówi Janas.

Magistrat na monitoring może przeznaczyć maksymalnie milion złotych. Połowę tej kwoty przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Drugą połowę dołoży Urząd Miasta Łodzi.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki