Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chora na raka nie ma renty, choć pracowała ponad 23 lata

Alicja Zboińska
Grzegorz Gałasiński / archiwum
Ciężko chora na raka kobieta pracowała w sumie przez ponad 23 lata, a mimo to ZUS odmawia jej renty. Przedstawiciele ZUS tłumaczą, że chora nie spełnia wszystkich warunków, by otrzymać rentę i świadczenie jej się nie należy.

Pani Stanisława ma 56 lat i przepracowała dokładnie 23 lata 9 miesięcy i 18 dni. Najpierw straciła pracę, zarejestrowała się w urzędzie pracy. W międzyczasie orzecznik uznał, że jest całkowicie niezdolna do pracy. Pani Stanisława wystąpiła więc do ZUS o przyznanie renty.

- Ciocia świadczenia jednak nie dostała, gdyż ZUS uznał, że nie spełnia warunku dotyczącego tzw. okresu składkowego i nieskładkowego - mówi pani Urszula z Łodzi. - Z moich informacji wynika jednak, że wówczas wystarczyło mieć stwierdzoną całkowitą niezdolność do pracy i pracować przez 20 lat, by otrzymać rentę. Uważam, że ciocia została oszukana przez urząd.

Kolejny wniosek o przyznanie renty kobieta złożyła pod koniec ubiegłego roku. W styczniu otrzymała decyzję odmowną. Tymczasem liczba wymaganych przepracowanych lat w przypadku kobiet wzrosła z 20 do 25. Pani Stanisława nie spełnia więc nowych kryteriów. Oddała sprawę do sądu, który zgodził się z interpretacją ZUS.

- Co mamy robić w tej sytuacji - denerwuje się pani Urszula. - Ciocia obecnie jest w szpitalu. To nie do pomyślenia, by tak poważnie chora osoba nie otrzymała nawet złotówki, choć latami ciężko na to pracowała.

ZUS pozostaje niewzruszony. Monika Kiełczyńska, rzeczniczka I Oddziału ZUS w Łodzi przypomina, że zgodnie z prawem, osoba, która stara się o rentę, musi spełnić trzy warunki: być niezdolną do pracy, mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy (co najmniej 5 lat w ostatnim dziesięcioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy), a niezdolność do pracy musi powstać w czasie ubezpieczenia albo nie później niż w ciągu 1,5 roku od jego ustania.

- Pomimo, że ubezpieczona legitymuje się blisko 23-letnim okresem ubezpieczenia to nie posiada okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego 5 lat w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy - tłumaczy Monika Kiełczyńska. - Choć w ubiegłym roku ustawa pozwoliła na odstępstwo od tego warunku, to jednak uzależniła je od posiadania udowodnionego okresu składkowego, wynoszącego 25 lat dla kobiet. Tego warunku ubezpieczona nie spełnia.

Z decyzją ZUS zgadza się Wojciech Nagel, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych Business Centre Club.

- Warunki odnośnie do świadczenia muszą być spełnione łącznie. W tym przypadku tak się nie dzieje i sąd nie może wydać innego wyroku. Pani pozostaje zwrócenie się do prezesa ZUS o rentę w drodze wyjątku - radzi ekspert.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki