Wrześniowe zapisy do łódzkich przedszkoli 2015. Nie powinno...

  Wrześniowe zapisy do łódzkich przedszkoli 2015. Nie powinno zabraknąć miejsc

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wrześniowe zapisy do łódzkich przedszkoli 2015. Nie powinno zabraknąć miejsc
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Paweł Miecznik

  W łódzkich przedszkolach miejskich po wakacjach będzie 700 wolnych miejsc. Mogą z nich skorzystać mieszkańcy gmin ościennych.
  Dziecko do miejskiego przedszkola będzie można zapisać także po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Urząd Miasta Łodzi wstępnie szacuje, że po pierwszym września w placówkach przyjmujących zwykle dzieci w wieku od 3 do 5 lat zostanie około 700 wolnych miejsc. We wrześniowej fazie naboru mogą uczestniczyć także dzieci 2,5-roczne, jeśli są samodzielne na tyle, aby poradzić sobie w przedszkolu.

  Po raz pierwszy władze Łodzi zachęcały do zapisywania dzieci także we wrześniu minionego roku. Wtedy po głównej, wiosennej, fazie naboru i po wakacyjnej dogrywce w miejskich placówkach zostało 400 wolnych miejsc.

  - Proces postępowania rekrutacyjnego - uzupełniającego zakończy się 31 sierpnia 2015 roku, dlatego nie możemy już teraz podać dokładnej liczby wolnych miejsc w przedszkolach, będzie ona jednak oscylowała w granicach 700 - mówi Grzegorz Gawlik z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. - Zainteresowani zapisaniem do przedszkola dziecka rodzice mogą od 1 września zgłaszać się bezpośrednio do dyrektorów placówek w celu dopełnienia formalności, związanych z przyjęciem dziecka do przedszkola.

  Grzegorz Gawlik przed weekendem informował, że w każdym rejonie Łodzi są przedszkola miejskie dysponujące jeszcze wolnymi miejscami. Najwięcej jest ich na Bałutach i Widzewie, najmniej na Górnej.

  CZYTAJ TEŻ:Rekrutacja do łódzkich przedszkoli. Zakończył się główny etap. Są wolne miejsca

  W samorządowych przedszkolach pobyt dziecka w godzinach od 8 do 13 jest bezpłatny, zaś za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce wykraczającą poza tę podstawę programową rodzice płacą złotówkę. Do tego dochodzą koszty wyżywienia (według stawek przedszkoli za poprzedni rok szkolny około 6 zł za trzy posiłki).

  Przedszkola mają także zajęcia dodatkowe dla maluchów. Na przykład nauka języka angielskiego jest fundowana z budżetu Łodzi, ale prywatne firmy, prowadzące przedszkola, mogą proponować inne zajęcia, np. naukę tańca lub gry w szachy odpłatnie (robią to w godzinach poza podstawą programową).

  Co ważne, Urząd Miasta Łodzi wyraźnie proponuje udział we wrześniowej rekrutacji także dzieciom "zamieszkującym poza terenem miasta w gminach ościennych". Komunikaty sprzed roku były adresowane tylko do maluchów mieszkających w Łodzi.
  Skąd ta dobroć dla sąsiadów? Można się domyślać.

  CZYTAJ TEŻ:Zasady naboru kandydatów do łódzkich przedszkoli, podstawówek i gimnazjów

  W Łodzi od 2014 roku nie ma problemów ze znalezieniem miejsca w samorządowym przedszkolu, tzn. jeśli nawet maluch nie dostanie się do wyjątkowo obleganego przedszkola, na pewno przyjmie je jakieś inne. Ale nauczyciele z mniej obleganych placówek zaczęli bać się o zatrudnienie. Już wiosną urzędnicy szacowali, że liczba oddziałów przedszkolnych po tegorocznych wakacjach zmniejszy się o 38 grup. A to musiałoby pociągnąć za sobą zwolnienia. Wrześniowa rekrutacja to także ratowanie miejsc pracy.


  Fakty

  Na rok szkolny 2015/2016 łódzcy urzędnicy przewidzieli 15,5 tysiąca miejsc w miejskich przedszkolach oraz kolejne pół tysiąca miejsc w oddziałach przy szkołach podstawowych.
  W lutym swoje miejsca zajęły dotychczasowe przedszkolaki, którym przysługiwało pierwszeństwo. W ten sposób w marcowej rekrutacji zostało 6,6 tysiąca miejsc dla kandydatów, wybierających przedszkole po raz pierwszy. Napłynęło 5,8 tysiąca zgłoszeń. Dlatego ogłoszono, właśnie podsumowywaną, wakacyjną dogrywkę, a po niej - nabór wrześniowy.
  Dlaczego przedszkola nie wypełniły się w głównym etapie naboru?
  Przed dwoma laty dzieci w wieku przedszkolnym, czyli od 3 do 6 lat, było w Łodzi 25 tys. Teraz jest ich tylko 18 tys. (przypomnijmy, że 6-latki trafiają teraz do pierwszej klasy szkoły podstawowej). A nie każdy rodzic, zwłaszcza 3-latka, decyduje się na posłanie maluszka do przedszkola, część maluchów zostaje pod opieką rodziny lub trafia do placówek prywatnych.

  mach
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama