Łódź Design Festival 2015. Subtelne zmiany w otoczeniu

  Łódź Design Festival 2015. Subtelne zmiany w otoczeniu

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  "Konsekwencje" - ten termin wybrzmieć ma podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival.
  Solar Puff - przenośne lampiony wg projektu nowojorskiej grupy FAARM, mogą zapewnić światło społecznościom odciętym od prądu

  Solar Puff - przenośne lampiony wg projektu nowojorskiej grupy FAARM, mogą zapewnić światło społecznościom odciętym od prądu ©mat. promocyjne

  Zmiany technologiczne, społeczne i kulturowe, które zachodzą w świecie współczesnym, znajdują odwzorowanie w sposobie myślenia o przedmiotach, także tych codziennego użytku. Projektanci po prostu na nie odpowiadają.

  Podczas Łódź Design Festival 2015, który odbędzie się w dniach 8-18 października, będzie można obejrzeć wystawy i poznać projekty, które opowiadają o tym procesie.

  "Konsekwencje" to także tytuł jednej z głównych wystaw festiwalu, wyselekcjonowanej prezentacji obiektów powstałych jako odpowiedź na istotne problemy, z którymi mierzą się dzisiejsze społeczeństwa. Jak zapowiadają organizatorzy festiwalu, Łódź Art Center, ekspozycja przybliży proces powstawania wskazanych przedmiotów i produktów, a także skłoni do refleksji nad największymi wyzwaniami i ryzykiem, z którymi muszą się konfrontować projektanci.


  Pierwszy raz w Polsce zaprezentowany zostanie natomiast projekt zatytułowany "Hidden Heroes. The Genius of Everyday Things" ("Ukryci bohaterowie. Geniusz rzeczy codziennych"), który przygotowany został przez działające w niemieckim mieście Weil nad Renem Vitra Design Museum (jego siedzibę zaprojektował Frank Gehry, światowej rangi architekt, według którego projektu miało powstać w Łodzi centrum festiwalowo-kongresowe Camerimage Łódź Center).

  Za sprawą Vitra Design Museum będziemy mogli obejrzeć prezentację ponadczasowych przedmiotów, opartych na idei prostoty i pomysłowości, i nierzadko w niezauważalny sposób zmieniających nasze życie. Przedmiotom będzie towarzyszyła historia iuch powstania wraz z analizą ich znaczenia dla współczesnego świata.

  CZYTAJ WIĘCEJ:8. Łódź Design Festival. "Mniej znaczy więcej" to hasło przewodnie tegorocznego festiwalu [ZDJĘCIA]

  Nowemu modelowi produkcji i dystrybucji dóbr materialnych, wykorzystującemu m.in. internetową licencję Creative Commons, będzie poświęcona inicjatywa "Uwolnić projekt".

  Podczas Łódź Design Festival 2015 nie zabraknie wydarzeń towarzyszących programowi głównemu. Będą wśród nich projekty poświęcone Łodzi, a których celem ma być propozycja rozwiązań poprawiających jakość życia łodzian. Do takich należy projekt nazwany z angielska "Reprogramming the City", który zakłada szukanie ukrytego potencjału miasta, badanie niewykorzystywanej infrastruktury i tworzenie możliwych rozwiązań, które na nowo ją wykorzystają.

  Z myślą o dzieciach przygotowano cykl wydarzeń "Edukreacja" i warsztaty "Paradyżowa Kraina". Od pierwszych edycji festiwalu towarzyszy mu konkurs "Make me!", który za sprawą wystawy stwarza okazję do poznania prac najlepszych młodych projektantów. Laureata konkursowej nagrody Paradyż Award w wysokości 20 tys. zł poznamy podczas otwarcia Łódź Design Festival 8 października.

  CZYTAJ TEŻ:45 tysięcy osób odwiedziło Łódź Design Festival

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama