Łodzianin oślepi widownię w Wenecji

  Łodzianin oślepi widownię w Wenecji

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Od lewej: grająca na rogu Christine Chapman, Marcin Stańczyk i trębacz Marco Blaauw pracują nad utworem w siedzibie MusikFabrik. Muzycy grają na specjalnych
  1/2
  przejdź do galerii

  Od lewej: grająca na rogu Christine Chapman, Marcin Stańczyk i trębacz Marco Blaauw pracują nad utworem w siedzibie MusikFabrik. Muzycy grają na specjalnych instrumentach z dwiema czarami ©archiwum artysty

  Marcin Stańczyk, który jako pierwszy Polak wygrał konkurs kompozytorski Toru Takemitsu Award, kończy nowy utwór dla Biennale w Wenecji.
  Włoskie biennale jest jednym z najstarszych i najważniejszych wydarzeń poświęconych sztuce współczesnej. Prawykonanie kompozycji Stańczyka, z wykształcenia prawnika (pracuje w jednym z łódzkich sądów) i kompozytora, chórzysty Filharmonii Łódzkiej, ma się odbyć w niedzielę 4 października w Sala delle Colonne w XVI-wiecznym Palazzo Giustinian nieopodal Canal Grande.

  Utwór powstaje na zamówienie Biennale i awangardowego niemieckiego zespołu MusikFabrik.
  O propozycji pracy Stańczyk dowiedział się od trębacza Marco Blaauwa we wrześniu minionego roku. Spotkali się na 57. Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", po koncercie, w którym zabrzmiał utwór "SIGHS" ("Westchnienia"), nawiązujący do cech muzyki Chopina. To on w 2013 roku dał Stańczykowi zwycięstwo w Tokio w konkursie im. Toru Takemitsu. Jak przyznaje kompozytor, negocjacje z MusikFabrik nie były długie.

  Łodzianin pisze muzykę dla Biennale w Wenecji

  - To jeden z najlepszych zespołów na świecie - mówi Stańczyk, który dopiero co wrócił z sesji w Kolonii, w siedzibie zespołu. - Znany jest z wyjątkowych przedsięwzięć. Pierwszy raz usłyszałem go w Wenecji w 2008 roku, gdy brałem udział w warsztatach z innym zespołem, austriackim Klangforum Wien. Grał część z cyklu operowego Stockhausena, "Licht". Muzycy byli w przebraniach, przemieszczali się po scenie, a nad nimi i orkiestrą latał trębacz w stroju kosmonauty. Był przywiązany do ramienia dźwigu. Obracał się i chwilami grał do góry nogami. To był Blauuw.

  Marcin Stańczyk: Muzyka z obrazów Władysława Strzemińskiego wydana przez DUX [POSŁUCHAJ]

  Do Kolonii wybrał się Stańczyk w czerwcu ze wstępną ideą utworu oraz z zestawem pytań i dźwięków do spróbowania dla każdego z muzyków.

  - Słyną oni z grania na specjalnie skonstruowanych instrumentach z dwiema czarami. Mogą więc grać w różnych kierunkach jednocześnie - dodaje kompozytor.

  Marcin Stańczyk: Po premierze w Paryżu jestem pewien, że obrałem właściwą drogę

  Podczas "Blind Walk" ("Ślepego spaceru") publiczność będzie mieć oczy przysłonięte opaską. Ten pomysł to efekt rozważań i pracy podczas ubiegłorocznego stypendium w paryskim ośrodku badawczym IRCAM w Centrum Pompidou. Napisane wtedy "Podźwięki", odwołujące się do cyklu obrazów Władysława Strzemińskiego, otworzyły sezon w Pompidou.

  SŁUCHAJ: "Aftersounds" cz. I

  - W "Podźwiękach" istotne były różnice między tym, co widzimy a tym, co słyszymy. Nie zawsze jedno odpowiada drugiemu - mówi Stańczyk przyznając, że otwieranie percepcji muzycznej na inne zmysły staje się dla niego coraz ważniejsze. - Teraz myślałem o różnicach w słuchaniu muzyki elektronicznej i tej granej na żywo. W pierwszej nie widzimy, w którą stronę dźwięk powędruje, bo głośniki są nieruchome. W drugiej widzimy muzyków i jeśli się ruszają, możemy przewidzieć trajektorię dźwięku. Chciałem tego uniknąć.

  Łódzki kompozytor uczył w Azji słowiańskich krzyków, teraz podbija Paryż

  Idea "Blind Walk" zbiega się z tematem tegorocznego Biennale, którym jest pamięć, także pamięć dźwiękowa.

  - Nie znałem go, gdy myślałem o tej kompozycji, ale sądzę, że można ją z powodzeniem odnieść do tego fenomenu. Jeśli mamy zasłonięte oczy, pamięć dźwiękowa i słuch precyzują się. Dokładniej śledzimy i zapamiętujemy wydarzenia muzyczne i łączymy z nimi nasze wyobrażenia.

  Łodzianin, który musiał nauczyć Japończyków krzyczeć

  Nim "Blind Walk" zabrzmi w Wenecji, 6 września, w Studiu Polskiego Radia polską premierę "Podźwięków" wykona zespół Kwadrofonik.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama