MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Reymonta w Łodzi i w Lipcach [ZDJĘCIA i FILM]

Joanna Kocemba
Dzień Reymonta 2012: niezmordowany Marcel Szytenchelm znów prowadzi tych młodych i tych starszych na spotkanie z Władysławem St. Reymontem.
Dzień Reymonta 2012: niezmordowany Marcel Szytenchelm znów prowadzi tych młodych i tych starszych na spotkanie z Władysławem St. Reymontem. Jakub Pokora
Godziną wczesno popołudniową, 16 czerwca, w Łodzi rozpoczyna się "Dzień Reymonta". XV edycja imprezy zakończy się nad ranem 17 czerwca, po całonocnej zabawie w Lipcach Reymontowskich - pisze.

Wariant pierwszy dla mężczyzn: melonik, elegancki, stylowy wąs, trzyczęściowy garnitur w szarą kratę, biała koszula. Dla kobiet: suknia z piórami, futro, kapelusz, srebrna biżuteria. Wariant drugi dla mężczyzn: wysokie buty, portki w czerwone pasy, czerwona wstążka pod szyją, granatowy żupan, biała kapota, kapelusz z niedużym rondem. Dla kobiet: trzewiki z czerwonymi sznurowadłami, białe pończochy, wełniana spódnica w zielone pasy, korale i bursztyny.
Powyższe wskazówki przeznaczono dla wszystkich szykujących się na sobotnie obchody Dnia Reymonta 2012. Uwaga wyjaśniająca: warunkiem uczestnictwa w imprezie jest przebranie się w kostium inspirowany "Ziemią Obiecaną" lub "Chłopami".

15 lat minęło
I edycja Dni Reymonta odbyła się w 1988 roku. Inicjatywa Marcela Szytenchelma i Studia Teatralnego "Słup" doczekała się już 15 edycji. Przez ten czas zmieniło się wiele - chociażby w sposobach organizacji, impreza zyskała uznanie, okazała się jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych, które promują dziedzictwo kulturowe województwa łódzkiego. Nie zmienił się jednak cel: aktywizacja mieszkańców regionu (Łodzi i Lipiec Reymontowskich) i przypomnienie o twórczości noblisty Władysława Reymonta.

ZOBACZ TAKŻE:
Dzień Reymonta w Lipcach (zdjęcia)

145 lat minęło
Pisarz urodził się w 1867 roku w Kobielach Wielkich - obecnie wieś ta znajduje się na terytorium województwa łódzkiego. W 1896 roku przybył do Łodzi, w której przebywając rok, zbierał materiały do późniejszej powieści "Ziemia Obiecana". Zanim trafił do naszego miasta, przez pięć lat mieszkał w Lipcach - wsi, w której umieścił akcję swojego najsłynniejszego dzieła, "Chłopi". Od 1983 roku do "Lipiec" dodano człon "Reymontowskie", a dom dróżnika, w którym pomieszkiwał artysta, stał się celem wielu atrakcyjnych wycieczek.

A co w tym roku?
Wydarzenia w ramach "Dni Reymonta" trwają od godz. 13:00 na ul. Reymonta - stanęły tam dwie estrady: jedna poświęcona występom związanym z "Chłopami", druga z "Ziemią Obiecaną". Na "chłopskiej" scenie goszczą zespoły folklorystyczne. Wzdłuż ul. Reymonta spacerują aktorzy przebrani w stroje z epoki, inspirowane obiema powieściami. Ulica kipi od tła. A w nim: świat wiejskiej rozrywki i miejskiej pracy na zawsze zapisany w dziełach (między innymi: muzealne pojazdy). Swoje pięć minut mają także laureaci Konkursu Recytatorsko-Aktorskiego "Mówimy Reymonta".

Od 15.30 wszyscy uczestnicy przejeżdżają na dworzec Łódź-Widzew, tam wsiadają w specjalny pociąg, który zawozi ich do Lipiec Reymontowskich. Przejazd trw około 2 godzin, ale podróżni nie powinni narzekać na nudę. Na trasie zorganizowane są przystanki artystyczne: śpiew, muzyka, konkursy literackie. W Lipcach Reymontowskich oprócz tradycyjnego, całonocnego świętowania Dnia Reymonta (zakończonego wspólnym powrotem w następnym dniu do Łodzi tym samym pociągiem), ustawiony został także telebim: wszystko po to, by miłośnicy piłki nożnej nie przegapili sobotniego meczu.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dzień Reymonta w Łodzi i w Lipcach [ZDJĘCIA i FILM] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki