18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Herbsta: sztuka dla niewidomych

Małgorzata Mijas
Warsztaty prowadzą założyciele Fundacji Audiodeskrypcja.
Warsztaty prowadzą założyciele Fundacji Audiodeskrypcja. Joanna Gruszczyńska
W jaki sposób ułatwić osobom niewidomym i niedowidzącym korzystanie z instytucji kultury? Przybliżaniem świata sztuki osobom niewidomym zajmuje się Fundacja Audiodeskrypcja z Białegostoku. Jej założyciele przyjechali do Łodzi na zaproszenie Działu Edukacji Pałacu Herbsta, który od kwietnia tego roku pracuje nad projektem "Podszepty".

Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński prowadzą właśnie warsztaty dla pracowników instytucji kultury w naszym mieście. W trakcie tych spotkań można dowiedzieć się, w jaki sposób tworzy się audiodeskrypcje, czyli słowne opisy dzieł sztuki i jak ważne jest w nich obiektywne spojrzenie opisującego, pozbawione elementów interpretacji.

- Wiemy jaka jest misja instytucji kultury, ale są osoby, o których zapomina się w tej misji. Dla osoby niewidomej muzeum jest nieczytelne. Barwa jest dla nas pojęciem abstrakcyjnym. Jeśli będziemy potrafili je opisać, te osoby coś odczują - mówi Barbara Szymańska.

W projekcie "Podszepty" przede wszystkim chodzi o to, by każdy, kto nie może zobaczyć dzieła sztuki i tym samym ma ograniczony do niego dostęp, mógł wybrać się do muzeum i bez niczyjej pomocy "zobaczyć", co proponuje zwiedzającym. Ale żeby było to możliwe, należy dostosować obiekt, wyposażyć go w odpowiednie narzędzia. Pierwsza sprawa to stworzenie audiodeskrypcji, czyli słownego opisu dzieł sztuki. Kolejny etap to przygotowanie specjalnych urządzeń, które będą pełniły rolę audioprzewodnika ze specjalnym nadajnikiem na laskę dla osób niewidomych.

- Dzięki niemu osoba niewidoma usłyszy opis, który uruchomi się przy każdym obrazie za pomocą nadajnika radiowego. Czyli jeśli stanie przy danym obrazie, usłyszy odpowiedną audiodeskrypcję - wyjaśnia Iwona Mitter z działu edukacji Pałacu Herbsta i dodaje, że jeśli zwiedzający nie będzie chciał wysłuchać do końca tego opisu i przejdzie dalej, automatycznie usłyszy opis kolejnego dzieła.
Pałac Herbsta będzie pierwszą instytucją w Łodzi, w której audiodeskrypcja będzie tak szeroko dostępna.

Jednorazowo ze specjalnego sprzętu w muzeum będzie mogło korzystać nawet pięćdziesiąt osób niewidzących. Korzystanie z audioprzewodnika będzie bezpłatne.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki