Prof. Kundzewicz: Proces dalszego globalnego ocieplania...

  Prof. Kundzewicz: Proces dalszego globalnego ocieplania wydaje się przesądzony [UPAŁY 2015] [POGODA]

  Paula Radwanowicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prof. dr hab. Zbigniew Władysław Kundzewicz, hydrolog i klimatolog, profesor nauk o Ziemi, członek Polskiej Akademii Nauk

  Prof. dr hab. Zbigniew Władysław Kundzewicz, hydrolog i klimatolog, profesor nauk o Ziemi, członek Polskiej Akademii Nauk ©Fot. Tomasz Bołt

  UPAŁY 2015 | - W obecnej epoce człowiek ma wielką moc, a ludzkie emisje gazów cieplarnianych do atmosfery są najwyższe w historii - mówi klimatolog, członek Polskiej Akademii Nauk, prof. Zbigniew W. Kundzewicz.
  Prof. dr hab. Zbigniew Władysław Kundzewicz, hydrolog i klimatolog, profesor nauk o Ziemi, członek Polskiej Akademii Nauk

  Prof. dr hab. Zbigniew Władysław Kundzewicz, hydrolog i klimatolog, profesor nauk o Ziemi, członek Polskiej Akademii Nauk ©Fot. Tomasz Bołt

  Czy globalne ocieplenie to mit? Wciąż istnieją osoby, które go kwestionują.
  To mit podobny do mitu o ruchu obrotowym Ziemi. Przez długi czas istniały osoby, które kwestionowały kopernikańskie odkrycie, a za głoszenie tego "mitu" kilkaset lat temu można było nieźle oberwać od Świętej Inkwizycji. Dane raportów mówią same za siebie.

  Kto odpowiada za ten proces? Winny jest człowiek czy to naturalny proces?

  Atmosfera ziemska działa jak szklany dach cieplarni - wpuszcza promieniowanie krótkofalowe emitowane przez Słońce, ale nie wypuszcza promieniowania długofalowego emitowanego przez Ziemię, które, pozostając w systemie ziemskim, ociepla powietrze, oceany i lądy. Dzięki efektowi cieplarnianemu temperatura ziemska jest o 33 stopnie Celsjusza wyższa, niż gdyby tego efektu nie było. Jest to więc warunek życia i tu zgadzają się wszyscy. Kontrowersje dotyczą jednak odpowiedzialności. W historii klimatu wyróżniamy wiele epizodów naturalnego ocieplenia i ochłodzenia, jednak obecne ocieplenie jest inne od wszystkich poprzednich. W obecnej epoce człowiek ma wielką moc, a ludzkie emisje dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu do atmosfery są najwyższe w historii. W rezultacie atmosferyczne stężenia gazów cieplarnianych są bezprecedensowo wysokie - najwyższe od co najmniej 800 tys. lat, odkąd można odcyfrować wartości stężeń z pęcherzyków powietrza w rdzeniach lodowych. Nie istnieje alternatywny sposób poważnego wyjaśnienia przyczyn zaobserwowanego wzrostu temperatury. Tendencja dalszego globalnego ocieplenia w XXI wieku wydaje się przesądzona.

  Czy wysoka temperatura i brak opadów w ostatnim czasie w Polsce to skutki globalnego ocieplenia? Czy to proces stały, czy może uaktywnia się falami?
  Zalecałbym ostrożność. Zdarzały się i wcześniej ekstrema klimatyczne, a więc deklaracja, że konkretne zdarzenie jest bezpośrednim efektem globalnego ocieplenia byłoby nadużyciem. Natomiast stwierdzić można, że prawdopodobieństwo takich zdarzeń rośnie z czasem, w miarę ocieplania klimatu.
  Problem jest bardzo poważny. Jeśli stopnieje lądolód Grenlandii (za kilkaset lat), poziom morza wzrośnie o 6-7 m
  Niektóre sposoby radzenia sobie z wysoką temperaturą takie jak instalowanie klimatyzacji raczej zwiększają problem. Czy gazów cieplarnianych nie można po prostu usunąć z atmosfery?
  Tak, to jest przykład, kiedy adaptacja do zmian klimatu kłóci się z przeciwdziałaniem zmianom. Klimatyzacja zapewnia komfort otoczenia w domu, biurze czy sklepie, ale zużywa masę energii, która pochodzi ze spalania węgla, co wzmaga efekt cieplarniany. Roślinność pobiera CO2 z atmosfery i wbudowuje w biomasę. W przypadku drzew - na wiele lat. Zalesianie jest więc bardzo dobre - usuwa CO2 z atmosfery, ale to nie wystarcza.

  Jakie skutki niesie konkretnie dla Polski? Ponoć Grenlandia może dzięki niemu liczyć na dłuższy okres wegetacji i dzięki temu stać się samodzielnym producentem żywności.
  Grenlandia skorzysta. W Polsce także będą plusy, takie jak cieplejszy Bałtyk, oszczędności na ogrzewaniu, ale również minusy, czyli bardziej ekstremalne ekstrema, fale upałów, intensywne opady, powodzie.

  Czy to prawda, że proces ten może powodować także rozprzestrzenianie się chorób, takich jak malaria, borelioza, zapalenie mózgu, dżuma i cholera?
  To trochę bardziej skomplikowane, jednak pewne jest, że kleszcze rozszerzają swój zasięg w Szwecji, a fale upałów zabijają, nawet w bogatej Europie, wiele tysięcy ludzi (głównie starych, słabych, chorych, samotnych).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proponuję !

   ojej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   jezdzić rowerem, przestać korzystać z energii cieiplnej, nie kopulować (ile zaoszczędzi to ciepła!), zamknąć zakłady pracy (przejść na rękodzielnictwo), przestać walczyć i zabijać innych, a napewno...rozwiń całość

   jezdzić rowerem, przestać korzystać z energii cieiplnej, nie kopulować (ile zaoszczędzi to ciepła!), zamknąć zakłady pracy (przejść na rękodzielnictwo), przestać walczyć i zabijać innych, a napewno wówczas świat będzie istniał dłużej niż 500 lat - chyba, że ktoś rozpierdzieli go (np. ISSIS) bombą chemiczną lub atomową - a więc po co te oszczędności?!.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy duda pojmuje ten problem jak swieta inkwizycja i nadal bedzie mamil gornikow nowymi nikomu niepi

   czy gornicy nadal beda mamic dude ze jest im potrzebny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Czy polaczki wreszcie pojna ze popierajac XIX wieczna pisranska durnote skazuja siebie, Polske i swoje dzieci i wnuki na niebyt? Na koltunstwo leku nie ma, trzeba je wyplenic jak wszawice bo...rozwiń całość

   Czy polaczki wreszcie pojna ze popierajac XIX wieczna pisranska durnote skazuja siebie, Polske i swoje dzieci i wnuki na niebyt? Na koltunstwo leku nie ma, trzeba je wyplenic jak wszawice bo zagraza wszechswiatowi....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WYROK PO ROKU 70 WYDANY PRZEZ FREON Z LODÓWEK

   EFEKT CIEPLARNIANY I DEZODORANTY Z GAZAMI TAKIMI JA FREON PLUS MILIONY AUT 777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   A TE GAZY ZATRZYMUJOM CIEPŁO W A TMOSFERZE A ICh ROZKŁAD to BLISKO 500LAT.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z**!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!NATURY

   YA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   sam się wyniszcza człowiek nie szanując NATURY!!!!!WYCINKI LASOW!!!!!TO SMIERC, WSZECHOBECNA CHEMIA!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pewnie już zdecydowali o tym w Brukseli...

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo