Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy nagle zachorowaliśmy podczas zagranicznych wakacji?

Monika Krężel
123rf
Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jeśli będziemy musieli skorzystać z wizyty u lekarza, dzięki karcie zaoszczędzimy spore pieniądze. Zwłaszcza, że w państwach zachodnich porada u lekarza kosztuje od 40 do 70 euro.

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein). O tym, czy świadczenia są niezbędne w konkretnym przypadku, decyduje lekarz udzielający pomocy.

W niezbyt ciekawej sytuacji są urlopowicze, jak nasza czytelniczka, która wyjeżdża do Chorwacji. - A tam nie obowiązuje EKUZ. Co mam zrobić w tej sytuacji, jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne? Czy w ramach płaconych składek na NFZ, otrzymamy tam jakąkolwiek pomoc medyczną? - spytała nas. Okazało się, że w przypadku wyjazdu do innych państw, warto wykupić komercyjną polisę ubezpieczeniową.

ODWIEDŹ "SŁONECZNE STRONY" - WAKACYJNY SERWIS DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Co zrobić, gdy na wakacjach potrzebujemy pomocy?

1. Musimy udać się do lekarza lub placówki medycznej, która działa w ramach systemu ubezpieczenia powszechnego.
2. Przedstawiamy EKUZ (przed wyjazdem warto zrobić sobie kserokopię karty), a w niektórych przypadkach również dowód tożsamości. Potem prosimy o przyjęcie w ramach przepisów o koordynacji.

Jeżeli EKUZ zostanie uznana przez lekarza zostaniemy potraktowani, jak każda osoba, która jest ubezpieczona w systemie opieki zdrowotnej danego kraju. Oznacza to, że będziemy musieli zapłacić wyłącznie za te świadczenia, które nie są w pełni finansowane z systemu opieki zdrowotnej danego kraju (jest to tzw. wkład własny pacjenta). Świadczenia udzielone w ramach systemu zostaną rozliczone z instytucją miejsca pobytu (odpowiednik oddziałów NFZ w Polsce), a następnie pokryte przez NFZ.

Krok po kroku, czyli, jak wyrobić sobie kartę?

EKUZ wydawana jest bezpłatnie przez NFZ. Aby ją otrzymać, należy złożyć:
wypełniony wniosek o wydanie EKUZ
wymagane dokumenty, którymi są:
1. dokument potwierdzający aktualne ubezpieczenie zdrowotne
2. upoważnienie - jeżeli odbieramy EKUZ w czyimś imieniu (upoważnienie oprócz imienia, nazwiska, numeru PESEL i podpisu osoby upo-ważniającej powinno zawierać imię, nazwisko oraz numer dokumentu ze zdjęciem, którym legitymować się będzie osoba upoważniona).

Wniosek wraz z dokumentami składamy:

  • osobiście w oddziale NFZ (ul. Kossutha 13 w Katowicach), w delegaturach lub sekcjach NFZ w poszczególnych miastach.
  • poprzez osobę upoważnioną, która posiadać będzie nasze pisemne upoważnienie (do złożenia wniosku oraz odbioru EKUZ) - wzór upoważnienia dostępny w internecie (www.nfz.gov.pl).
  • przesyłając pocztą na adres: Śląski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Kossutha 13, 40 - 844 Katowice.
  • przesyłając zeskanowane dokumenty wraz z podpisanym wnioskiem na adres: [email protected]
  • przesyłając wniosek faksem na numer (32) 254 18 94 - należy jednak wówczas odebrać EKUZ osobiście, w związku z koniecznością potwierdzenia tożsamości wnioskującego.

Kompletne wnioski wraz z dokumentami składane osobiście w śląskim oddziale NFZ realizowane są w dniu ich złożenia. Karta EKUZ może być odebrana także przez osobę upoważnioną lub przesłana na adres wskazany przez wnioskującego we wniosku. MOKR

Pamiętaj!

Gdy nie mamy ze sobą EKUZ musimy liczyć się z tym, że świadczeniodawca ma prawo potraktować nas jako osobę nieubezpieczoną i obciążyć nas po stawkach komercyjnych, które często są znacznie wyższe niż te, jakie zwraca mu kasa chorych. W takich sytuacjach zwrot kosztów może być niższy, niż kwota jaką zapłaciliśmy świadczeniodawcy.

Refundacja poniesionych kosztów leczenia za granicą nie przysługuje w sytuacji, gdy pacjent skorzystał z leczenia planowanego.

Wydział Współpracy Międzynarodowej śląskiego oddziału NFZ: tel: (32) 735 19 31, 735 15 12, 735 16 73. MOKR


*Burze szaleją nad Śląskiem. Idą kolejne. Zobacz zdjęcia
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co zrobić, gdy nagle zachorowaliśmy podczas zagranicznych wakacji? - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki