Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyspa Sobieszewska - jedyne takie miejsce na Bałtyku

Agnieszka Jasińska
Wyspa Sobieszewska
Wyspa Sobieszewska Agnieszka Jasińska
Jeśli lubisz gwar, zabawy do rana w dyskotekach a wakacji nie wyobrażasz sobie bez pływania na nadmuchanym bananie, to nie przyjeżdżaj na Wyspę Sobieszewską. Tutaj czas biegnie zupełnie inaczej. Jest spokój, turyści nie wypełniają każdego metra kwadratowego plaży a ceny nie przyprawiają o zawrót głowy.

Wyspa Sobieszewska to jedna z trzech wysp polskiego pobrzeża Bałtyku.

Wjeżdamy mostem pontonowym

Na wyspę Sobieszewską wjeżdżamy mostem pontonowym. To dość emocjonująca wyprawa, ponieważ most znajduje się w dość kiepskim stanie. Przez most przejeżdżają również autobusy, ale panuje w nich taka zasada: jeśli podróżnych jest więcej niż miejsc siedzących, wówczas część pasażerów musi wysiąść z pojazdu i przejść przez most pieszo. Od wielu lat w planach jest budowa nowego mostu, ale póki co go nie ma.


Wyspa Sobieszewska leży w granicach Gdańska. Jak mówi legenda, nazwa "Sobieszewo" nawiązuje do tego, że w tutejszej karczmie na dłuższy czas zatrzymała się Marysieńka Sobieska.

Od północy wyspa otoczona jest wodami Zatoki Gdańskiej, od południa - Martwą Wisłą, od wschodu - Przekopem Wisły, od zachodu - Śmiałą Wisłą. Panuje tu łagodny mikroklimat.


Zaglądamy do rezerwatów przyrody

Na wyspie można spotkać ponad 300 gatunków ptaków. Zatrzymują się one tutaj w swoich migracjach.

Na wyspie powstały dwa rezerwaty przyrody: Ptasi Raj oraz Mewia Łacha.


Ptasi Raj położony jest w północno-zachodniej części wyspy. Znajdziemy tutaj ponad 320 gatunków roślin. Na terenie rezerwatu jest ponad 200 gatunków ptaków, z czego 45 tu gniazduje. Tutaj leżą również dwa jeziora: jezioro Karaś oraz jezioro Ptasi Raj.

Mewia Łacha utworzona została w 1991 r. Znajduje się w północno-wschodniej części wyspy. Letnie stada mewy małej należą do największych stad tego gatunku w całej Europie. Zimowe koncentracje mew i kaczek liczą nawet ponad 100 tys. ptaków. Na terenie rezerwatu znajdziemy także kilkuhektarowe zarastające jeziorko, gdzie znalazła schronienie rodzina bobrów.


Opalamy się na szerokich i piaszczystych plażach

Wyspa Sobieszewska to jedyna polska wyspa, która powstała w wyniku działalności człowieka. Od 1994 r. posiada statut wyspy ekologicznej. 
Wyspa to piękne, piaszczyste i szerokie plaże. Jest jednym z najpiękniejszych kąpielisk polskiego wybrzeża. 


Urlop na wyspie nie powinien wyczyścić nam kieszeni. Średnia cena noclegu to 50 zł za osobę, piwo kosztuje ok. 6zł, zupa - ok.5zł, obiad zjemy już nawet za ok. 15 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki