Nowy podział na dekanaty w archidiecezji łódzkiej

  Nowy podział na dekanaty w archidiecezji łódzkiej

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Od 1 września w archidiecezji łódzkiej obowiązywać będzie nowy podział na dekanaty. Zamiast dotychczasowych 35 dekanatów, na terenie diecezji będzie tylko 27 dekanatów. Dekret w tej sprawie ogłosił w sobotę arcybiskup Marek Jędraszewski.
  Nowy podział na dekanaty wprowadził w sobotę arcybiskup łódzki Marek Jędraszewski

  Nowy podział na dekanaty wprowadził w sobotę arcybiskup łódzki Marek Jędraszewski ©Grzegorz Gałasiński

  W nowym podziale zniknęły dekanaty: dłutowski, karsznicki, krzepczowski, kurowicki i sulejowski. Połączone zostały dekanaty: Ruda z Retkinią i Teofilów z Żubardziem. Niektóre dekanaty zmieniły zasięg, na przykład dekanat Łódź Widzew powiększył się o parafie św. Anny i Trójcy Przenajświętszej, a dekanat piotrkowski o parafie w Bujnach, Gomulinie, Milejowie, Sulejowie, Szydłowie i Witowie.

  Jak wyjaśnia w dekrecie arcybiskup zmiany zostały wprowadzone „w celu umocnienia jedności między kapłanami w jeszcze bardziej efektywnej i ofiarnej współpracy dla dobra duchowego wiernych”. Wynikają też z podobieństwa zadań duszpasterskich w sąsiadujących ze sobą parafiach.


  Dekanat to grupa kilku lub kilkunastu sąsiadujących ze sobą parafii, na czele których stoi dziekan. Ma on obowiązek koordynować pracę duszpasterską w dekanacie, dbać o dobro duchowe księży, wizytować parafie, zwoływać zebrania proboszczów, a w czasie choroby odwiedzać ich i dbać o ich potrzeby materialne.

  Obecny podział na dekanaty obowiązywał od 1990 roku.


  AUTOPROMOCJA:

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama