Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika rozdała indeksy. Są jeszcze wolne miejsca

Maciej Kałach
Na politechnice zostało jeszcze 398 miejsc na bezpłatnych studiach
Na politechnice zostało jeszcze 398 miejsc na bezpłatnych studiach Michał Rogala
W poniedziałek Politechnika Łódzka ogłosiła listy przyjętych na studia pierwszego stopnia. Prawo do darmowej nauki od października zdobyło 4885 kandydatów, wcześniej uczelnia informowała, że planuje przyjąć na studia stacjonarne ok. 4,5 tys. chętnych.

Jeśli któryś z maturzystów jeszcze nie zdobył "dziennego" indeksu, nie musi się załamywać.

- W sumie pozostało 398 miejsc na bezpłatnych studiach. II etap rekrutacji rozpoczyna się w 26 lipca i potrwa do 3 września - poinformowała dr Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ.

Najwięcej miejsc, za które nie trzeba płacić czesnego, jest jeszcze na Wydziale Chemicznym - prawie 200. Można wybierać spośród studiowania czterech kierunków: m.in. ochrony środowiska oraz nanotechnologii. Aż 50 miejsc pozostało na włókiennictwie, Wydział Mechaniczny szuka jeszcze 5 studentów inżynierii materiałowej.

Jeśli kandydat chciałby zapisać się na informatykę, może wybierać spośród oferty aż dwóch wydziałów PŁ. Niestety, w obu przypadkach chodzi już tylko o studia płatne. Ogółem uczelnia dysponuje indeksami 30 specjalności studiów niestacjonarnych. Dotąd PŁ przyjęła 694 kandydatów zdecydowanych na opłacanie czesnego.

System naboru na politechnice zakłada, że kandydat w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej mógł ubiegać się o przyjęcie maksymalnie aż na osiem kierunków. Układał je w kolejności od najbardziej wymarzonego do mniej pożądanych, a o sukcesie decydowały punkty z matury. W przypadku kilku popularnych kierunków, jak wzornictwo czy architektura wnętrz, dodatkowo uczelnia urządziła sprawdzian uzdolnień plastycznych.

Największą liczbę zgłoszeń politechnika odnotowała na logistykę - aż 15 na jedno miejsce. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gospodarka przestrzenna (9 zgłoszeń).

Ranking popularności zmienia się, jeśli pod uwagę weźmiemy tylko zgłoszenia z "pierwszej preferencji" - czyli kierunki wskazywane na szczycie listy ośmiu specjalności. Tu prowadzi chemia budowlana, czyli kierunek, który PŁ prowadzi z Akademią Górniczą-Hutniczą w Krakowie oraz z Politechniką Gdańską. O jeden indeks ubiegało się ośmiu kandydatów.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki