Kowalski nie jest głupszy

  Kowalski nie jest głupszy

  Jerzy Witaszczyk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że nie można wszystkich dys-kusyjnych kwestii oddać w ręce Polaków. Konkretnie chodzi o to, by do referendum nie dodać pytań o: zakaz prywatyzacji lasów, obniżenie wieku emerytalnego i posyłanie 6-latków do szkoły.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©Grzegorz Gałasiński

  Referendalny kociokwik trwa od czasu, kiedy tonący prezydent Komorowski złapał się brzytwy, czyli ogłosił referendum w sprawie JOW-ów. Potem poszło! Każdy chciał dodać pytanie.

  Ale do rzeczy. Pytam więc panią marszałek: dlaczego Pani odbiera prawo do decyzji w podstawowych sprawach zwykłemu Kowalskiemu? Czy uważa Pani, że jest głupszy od parlamentarzystów? Śmiem wątpić, a nawet uważam, że odwrotnie. Wbrew temu, co Pani twierdzi, nasi wybrańcy to często ludzie przypadkowi.

  A poza tym, jeżeli Szwajcar kilka razy w roku decyduje w referendum o sprawach państwa, to ja nie mogę powiedzieć, że nie chcę wyprzedaży lasów?

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieznośne jarzmo demokracji

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Oj ciśnie panią Kidawę to jarzmo demokracji, oj ciśnie. Coś się takiego dzieje z naszymi parlamentarzystami, że gdy tylko zostaną wybrani, albo – mówiąc nieelegancko – dorwą się d koryta – to...rozwiń całość

   Oj ciśnie panią Kidawę to jarzmo demokracji, oj ciśnie. Coś się takiego dzieje z naszymi parlamentarzystami, że gdy tylko zostaną wybrani, albo – mówiąc nieelegancko – dorwą się d koryta – to natychmiast coś im się w tych ich biednych główkach przewraca i zaczynają się uważać za lepszych i mądrzejszych. A przecież nie widać żadnych namacalnych oznak, żeby mieli ku temu podstawy, bo w większości są to same „misie o bardzo małym rozumku”. Na co dzień mają gęby pełne frazesów o demokracji, której, wydawałoby się, gotowi są bronić chyba jeszcze bardziej niż niepodległości, a w rzeczywistości nie tylko mało o nią dbają, ale wręcz odmawiają jej pozostałym obywatelom, którzy są ich zdaniem głupi, bo zgadzają się pracować za mniej niż 6 tysięcy na miesiąc. Ani się nie zreflektują, że popełniają zwyczajną nieuczciwość. Jedynym chlubnym wyjątkiem w tym względzie jest JKM, który otwarcie głosi niechęć do demokracji, ale, o dziwo, nie odmawia za to prawa decydowania zwykłym, szarym obywatelom. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska to nie Szwajcaria..

   muchołap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   .. i żadnych referendów nie będzie. Jak powszechnie wiadomo, przez sam akt strzelisty wybrania do parlamentu na wybranego spływa iluminacja i największa kretynka z automatu zostaje orłem...rozwiń całość

   .. i żadnych referendów nie będzie. Jak powszechnie wiadomo, przez sam akt strzelisty wybrania do parlamentu na wybranego spływa iluminacja i największa kretynka z automatu zostaje orłem intelektu tudzież krynicą wiedzy, niedostępnej przeciętnemu śmiertelnikowi.

   Dlatego ze wszech miar miała rację posłanka Boba (ZChN, czyli protoplasta PiSu), że "przypadkowe społeczeństwo" nie powinno zabierać głosu. :Dzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego taki poseł ma za mnie decydować?

   hs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   To szczera prawda, że "przez sam akt strzelisty wybrania do parlamentu na wybranego spływa iluminacja i największa kretynka z automatu zostaje orłem intelektu tudzież krynicą wiedzy, niedostępnej...rozwiń całość

   To szczera prawda, że "przez sam akt strzelisty wybrania do parlamentu na wybranego spływa iluminacja i największa kretynka z automatu zostaje orłem intelektu tudzież krynicą wiedzy, niedostępnej przeciętnemu śmiertelnikowi". Potwierdza to dzisiejsza informacja o pośle Henryku Siedlaczku z PO, który zwrócił się z interpelacją do minister kultury i dziedzictwa narodowego z apelem o doprowadzenie do przesunięcia terminu polskiej premiery filmu "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy". Zdaniem posła Polska jest pokrzywdzona, gdyż w innych krajach premiera będzie 18 grudnia 2015 roku, a w Polsce dopiero 25 grudnia!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzięki za informację.

   móżdżek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Przekonała mnie, że poseł może być wyjątkowym tłukiem i kompletnym debilem będącym w dodatku ponad prawem - z powodu swojego immunitetu chroniącego go nie tylko przed płaceniem mandatów, ale i...rozwiń całość

   Przekonała mnie, że poseł może być wyjątkowym tłukiem i kompletnym debilem będącym w dodatku ponad prawem - z powodu swojego immunitetu chroniącego go nie tylko przed płaceniem mandatów, ale i każdą krytyką.
   Ale jako trybik maszynki do głosowania według wskazań swojego fuhrera partyjnego – jest niezastąpiony, bo bezmyślnie, ślepo posłuszny.
   I dlatego trybik zagłosuje na nie i zrobi wszystko, żeby nie doszło do żadnego referendum.
   A jak taki burak jest członkiem PSL, to jeszcze będzue chciał wyhaczyć referendalne pieniądze dla swoich kupli z rolnistwa, kosztem demokracji.
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Pytania referendalne

   ksantypa_222

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Według b. Prezydenta Bronisława Komorowskiego:
   1. Czy jesteśmy "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP”
   2. Czy jesteśmy "za utrzymaniem dotychczasowego...rozwiń całość

   Według b. Prezydenta Bronisława Komorowskiego:
   1. Czy jesteśmy "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP”
   2. Czy jesteśmy "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa”
   3. Czy jesteśmy "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".
   Według kandydatki na premiera Beaty Szydło Polacy powinni się wypowiedzieć również:
   1. W sprawie obniżenia wieku emerytalnego,
   2. W sprawie obowiązku szkolnego 6-latków,
   3. W sprawie zakazu prywatyzacji Lasów Państwowych.
   Oczywiście, obecna Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska jest stanowczo przeciwna pytaniom sprecyzowanym przez PiS. Z zasady- nie, bo nie.
   Jeśli w referendum zaplanowanym na 6 września br. udziału nie weźmie 50% uprawnionych do głosowania, to wyniki można wrzucić do kosza.
   Jeśli frekwencja wyborcza przekroczy te magiczne 50% to dopiero zacznie się kłopot.
   Zasadnicze pytanie: czy następny rząd będzie MUSIAŁ respektować wyniki wrześniowego referendum???
   Przewidywany koszt referendum sięgnie stu milionów złotych.
   I jeszcze: jak to robią Szwajcarzy? Szwajcar kilka razy w roku decyduje w referendum o sprawach państwa. I Szwajcaria jest potęgą ekonomiczną.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "czy następny rząd będzie MUSIAŁ respektować wyniki wrześniowego referendum"

   zły dobrodziej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Żaden rząd nie będzie musiał gdyż de facto nie jest to referendum (mimo takiej zmyłkowej nazwy) a jedynie plebiscyt, czyli taki duży, niezobowiązujący sondaż, służący poznaniu opinii społeczeństwa....rozwiń całość

   Żaden rząd nie będzie musiał gdyż de facto nie jest to referendum (mimo takiej zmyłkowej nazwy) a jedynie plebiscyt, czyli taki duży, niezobowiązujący sondaż, służący poznaniu opinii społeczeństwa. Prawdziwe referendum dotyczy KONKRETNEGO i ISTNIEJĄCEGO przepisu czy ustawy, a obywatele podejmują decyzję, czy proponowaną ustawę przyjąć, czy nie. I w takim przypadku wynik referendum jest wiążący o ile weźmie w nim udział te 50% uprawnionych.

   W Szwajcarii są przeważnie właśnie referenda: najpierw przez parę miesięcy toczy się dyskusja na dany temat, powstaje projekt ustawy, ludzie mają do dyspozycji opinie ekspertów (i to NAPRAWDĘ niezależnych, np z ETHZ albo EPFL) i dopiero wtedy prosi się naród o podjęcie decyzji. Co oczywiście ta procedura nie daje gwarancji spektakularnej wpadki, jak to było z referendum o gastarbeiterach, ale na ogół sprawdza się dość dobrze.

   Potęga ekonomiczna z referendami imho wiąże się raczej słabo. Już bardziej z kolosalnymi zyskami w czasie jednej i drugiej wojny światowej oraz bardzo sprawnym marketingiem w pozostałych okresach. ;)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wróć!

   zły dobrodziej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   miało być: ".. nie wyklucza spektakularnej wpadki" ;)

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama