Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upał w pracy. Było im gorąco, więc poskarżyli się do inspekcji pracy

Alicja Zboińska, Jacek Losik
Gdy temperatura w miejscu pracy wewnątrz przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić załodze napoje w ilości, jakiej potrzebują
Gdy temperatura w miejscu pracy wewnątrz przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić załodze napoje w ilości, jakiej potrzebują Krzysztof Kapica/archiwum Polska Press
Kilkaset telefonicznych porad związanych z upałem w pracy udzielili łodzianom i mieszkańcom regionu inspektorzy pracy.

W sklepie Mila przy al. Wyszyńskiego w Łodzi w ciągu ostatnich dwóch tygodni regularnie utrzymywała się temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza. Zdaniem klientki, Ewy Lewandowskiej, sytuacja była nie do wytrzymania.

- Klimatyzatory są wyłączone od dłuższego czasu - relacjonowała łodzianka. Jest tak duszno, że ludziom robi się słabo. Widziałam zasłabnięcie mężczyzny przed stoiskiem z ciastem.

Klienci sklepu podejrzewali, że właściciel chce zaoszczędzić i dlatego nie uruchamia klimatyzatorów. Zaprzecza temu Joanna Żurawska, kierowniczka sklepu, która tłumaczy sytuację kłopotami technicznymi. Wysoka temperatura spowodowała, że klimatyzatory potrzebowały więcej energii do ochłodzenia pomieszczenia. - Sieć nie jest w stanie tego wytrzymać, dlatego mamy wybór - albo będą działać lodówki albo klimatyzacja - zaznacza kierowniczka.

Między innymi z takimi problemami dzwonili mieszkańcy regionu do inspektorów pracy.

- Informowaliśmy pracowników o przysługujących im prawach - mówi Kamil Kałużny, starszy inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. - Gdy temperatura w miejscu pracy wewnątrz przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić załodze napoje w ilości, jakiej potrzebują. To samo dotyczy osób, które pracują na otwartej przestrzeni, a temperatura przekracza 25 stopni.

Jeśli temperatura w miejscu pracy przekroczy 30 stopni Celsjusza, to pracodawca ma obowiązek zorganizować pomieszczenie, w którym pracownicy mogą się schłodzić. Szef może, ale nie musi, wprowadzić dodatkową przerwę od pracy podczas upałów.

Pracodawca musi też zapewnić dostateczną ilość wody do celów higieniczno-sanitarnych, gospodarczych i przeciwpożarowych.

Jeżeli szef nie przestrzega przepisów, to musi liczyć się z karą, której wysokość waha się od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych.

Upał w pracy. Twoje prawa i obowiązki. Źródło: Polska Press/X-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Upał w pracy. Było im gorąco, więc poskarżyli się do inspekcji pracy - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki