Miały mniej płacić za telefon, podpisały umowę na... usługi...

  Miały mniej płacić za telefon, podpisały umowę na... usługi medyczne

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Emerytki chciały jedynie płacić niższe rachunki telefoniczne

  Emerytki chciały jedynie płacić niższe rachunki telefoniczne ©archiwum Polska Press

  Ofiarą padają przeważnie starsze osoby z Łodzi i regionu. Firmy straszą karami umownymi za rezygnację z ich usług.
  Emerytki chciały jedynie płacić niższe rachunki telefoniczne

  Emerytki chciały jedynie płacić niższe rachunki telefoniczne ©archiwum Polska Press

  79-letnia pani Zofia bardzo się ucieszyła, gdy firma telekomunikacyjna zaproponowała jej obniżkę abonamentu z 25 do 17 zł miesięcznie. Ma niewiele ponad tysiąc złotych emerytury, jest schorowana, liczy każdy grosz. Nie wiedziała tylko, że przy okazji zmienia operatora i zawiera umowę z firmą medyczną.

  - Zgodę na obniżenie abonamentu wyraziłam przez telefon, a dokumenty przywiozła mi pani kurier - mówi emerytka. - Zapytałam ją, czy na pewno zostanę w tej samej firmie i ona to potwierdziła. Podsunęła mi całą stertę dokumentów, a gdy je podpisałam, zabrała je ze sobą.


  Kilka dni później pani Zofia otrzymała przesyłkę z niewielkim plastikowym urządzeniem. Potem otrzymała też umowę z Polskim Centrum Telemedycznym, zgodnie z którą wykupiła usługę TeleEKG. Miała płacić 60 zł miesięcznie za możliwość robienia ekg. w domu i przesyłania wyników do centrum w Warszawie. Gdy kobieta odesłała urządzenie z informacją, że rezygnuje z tej umowy, została na nią nałożona kara umowna 511 zł.

  Przedstawiciel firmy telekomunikacyjnej skontaktował się także z 83-letnią panią Teresą z Łodzi. Kobieta przeszła udar, słabo słyszy. O zawarciu umowy z Telekomunikacją dla Domu poinformowała swoją córkę Marię, która jest radcą prawnym.

  - Zdążyłam wypowiedzieć umowę w ciągu 14 dni i zrobiłabym to samo z umową z Polskim Centrum Telemedycznym, gdyby mama miała świadomość, że ją zawarła - mówi pani Maria.- Mama nic o tym nie wiedziała, dopóki nie dostała przesyłki z aparatem do pomiaru ekg., który wyglądał jak zabawka. Był tam numer infolinii, z którą się skontaktowałam i dowiedziałam, że została zawarta umowa.

  Pani Maria prowadzi korespondencję z tą firmą. Uważa, że nie doszło do zawarcia umowy, bo podpis jej mamy został wyłudzony. Chciała wyjaśnić sprawę w siedzibie firmy w Warszawie, ale nie została wpuszczona do środka, mimo iż w pokoju byli pracownicy.

  Do Zbigniewa Kwaśniewskiego, miejskiego rzecznika praw konsumentów w Łodzi, trafiło już dziesięć skarg, dotyczących zarówno firmy telekomunikacyjnej, jak i medycznej. - Schemat działania za każdym razem jest ten sam - mówi Zbigniew Kwaśniewski. - Umowa z Polskim Centrum Telemedycznym jest podsuwana po kryjomu. Trudno to jednak udowodnić, dlatego starsze osoby powinny zachować czujność. Skierowałem do tej firmy pisma z żądaniem wyjaśnień.

  Po skargach klientów sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  - W sprawie Polskiego Centrum Telemedycznego prowadzimy postępowanie wyjaśniające- mówi Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK. - Sprawdzamy, czy przy zawieraniu umów o świadczenie usługi TeleEKG może dochodzić do naruszenia przepisów oraz czy we wzorcach umów z konsumentami, stosowanych przez spółkę, znajdują się niedozwolone postanowienia umowne.

  Nikt z Polskiego Centrum Telemedycznego nie znalazł czasu, by odpowiedzieć na nasze pytania. Od firmy odcinają się też przedstawiciele Telekomunikacji dla Domu. Tłumaczą, że firma nie pozyskuje klientów samodzielnie, tylko za pośrednictwem podwykonawców, którzy są zobowiązani do przestrzegania procedur firmy. Nowi abonenci natomiast podpisują oświadczenie, że zostali poinformowani o tym, że Telekomunikacja dla Domu to zupełnie inna firma niż Orange

  - Telekomunikacja dla Domu i Polskie Centrum Telemedyczne są odrębnymi firmami, niepowiązanymi ze sobą w żaden sposób - zaznacza Antoni Styrczula, rzecznik Telekomunikacji dla Domu. - Telekomunikacja dla Domu nie ma wyłączności na usługi, świadczone przez swoich podwykonawców, co oznacza, że pracują oni także na rzecz innych podmiotów gospodarczych.

  Zobacz też:

  Fikcyjne apartamenty w Kołobrzegu. Ludzie zostali z długami, oszuści nieuchwytni. Źródło: TVN24/X-news

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   złodzieje

   optymista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To jest jakiś popieprzony kraj.Wszelkiej maści cwaniacy okradają ludzi i nikt nic nie może zrobić.Nikt nie może się z nimi spotkać i wyjaśnić to nieporozumienie. Co robią służby do tego...rozwiń całość

   To jest jakiś popieprzony kraj.Wszelkiej maści cwaniacy okradają ludzi i nikt nic nie może zrobić.Nikt nie może się z nimi spotkać i wyjaśnić to nieporozumienie. Co robią służby do tego przeznaczone.Można powiedzieć,że ludzie są sami sobie winni,ale to są tylko ludzie i cwaniacy wiedzą jak nimi manipulować. A tak na marginesie Sasza z Iwanem chyba już wkrótce załatwią sprawę i to na dobre.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Osoby mlode powinny rozmawiać z rodzicami i dziadkami

   Olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wyjaśniać im, aby niczego nie podpisywali bez obecności reszty rodziny.

   Konsultacje rodzinne to podstawa bezpieczeństwa w obecnych czasach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejny raz kiedy ktos podpisuje cos ale nie wie co...

   autokorekta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   I kolejny raz kiedy mówi z rozbrajajaca szczerością " coś podpisalam, nie wiem co, ale co wiem to to że jestem niewinna "

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oszuści

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Trzeba nie mieć sumienia żeby okradać starszych schorowanych ludzi. To jest rozbój w biały dzień! To powinno być karalne! A takich naciągaczy żerujacych na ludzkiej naiwności jest setki...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama