Dyżurny ruchu nie będzie już zapowiadał wszystkich odjazdów...

  Dyżurny ruchu nie będzie już zapowiadał wszystkich odjazdów pociągów

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Dyżurny ruchu nie będzie już zapowiadał wszystkich odjazdów pociągów
  1/2
  przejdź do galerii

  ©B. Banaszak / Polskapresse

  Od czwartku (20 sierpnia) dyżurni ruchu na stacjach kolejowych nie będą wygłaszać przez megafon komunikatów o odjazdach pociągów, które stoją krócej niż 2 minuty.
  Rada Przewoźników, działająca przy spółce PKP Polskie Linie Kolejowe, wyraziła zgodę na zmianę wytycznych, dotyczących komunikatów megafonowych na stacjach.

  Od czwartku dyżurni ruchu nie będą zapowiadać odjazdu pociągów, które stały na stacji do dwóch minut. Zdaniem PKP PLK spowoduje to większą przejrzystość komunikatów megafonowych na dużych dworcach. Na małych stacjach, gdzie kursują pociągi regionalne, podróżni zazwyczaj dobrze wiedzą, o której godzinie i z którego peronu odjedzie ich pociąg. Nie zmieniają się wytyczne, dotyczące komunikatów o przyjazdach pociągów. Te nadal będą wygłaszane przez dyżurnych ruchu.

  Przypomnijmy, że PKP PLK przejęły całą obsługę pasażerską, w tym zapowiedzi pociągów. Wcześniej zajmowali się tym przewoźnicy lub zarządcy dworców. Pociągi zapowiadają przede wszystkim dyżurni ruchu. Tak dzieje się w ciągu dnia na 90 proc. stacji i w nocy na 96 proc. stacji. Ich zadaniem jest przede wszystkim sterowanie ruchem pociągów, aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń.

  - W ubiegłym roku pod naciskiem organu nadzorującego realizację praw pasażerów wprowadzony został do wytycznych obowiązek wygłaszania komunikatów o odjeździe każdego pociągu, niezależnie od czasu jego postoju na stacji - mówi Joanna Kubiak z biura prasowego PKP PLK. - W praktyce okazało się, że przy postojach do dwóch minut, zwłaszcza na stacjach, na których komunikaty wygłaszane są przez dyżurnych ruchu, dla których obsługa urządzeń megafonowych jest czynnością dodatkową, czynności podstawowe uniemożliwiają realizację wytycznych w tym zakresie.

  PKP PLK uznały, że bezpieczeństwo prowadzenia ruchu pociągów jest absolutnym priorytetem, więc spółka zwróciła się do Rady Przewoźników w celu przedyskutowania zmian w komunikatach o odjazdach pociągów. Po konsultacjach z przewoźnikami zmiany zostały przyjęte 10 sierpnia i wchodzą w życie po 10 dniach.

  - Staramy się, aby komunikaty megafonowe były jednakowe na dużych dworcach i małych stacyjkach - mówi Joanna Kubiak. - Zmiany dotyczące komunikatów o odjazdach pociągów stojących krócej niż dwie minuty pozwolą uniknąć natłoku zapowiedzi na dworcach, gdzie jednocześnie odjeżdżają trzy pociągi. Często zdarza się, że w lawinie zapowiedzi podróżni nie mogą usłyszeć informacji o swoim pociągu. Mniejsza liczba komunikatów będzie łatwiejsza w odbiorze.

  PKP PLK, idąc w stronę ujednolicenia zapowiedzi pociągów, wprowadzają syntezator mowy. Maszyny będą stopniowo zastępować megafonistki. System będzie wygłaszał komunikaty również o opóźnieniach. Pierwsze automatyczne komunikaty wprowadzono na dworcu Warszawa Centralna, ponieważ Urząd Transportu Kolejowego nałożył na PKP PLK kary za nieprawidłowe lub błędne zapowiedzi pociągów.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EWA PERON

   mr.pen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wszystkie pociagi bedzie zapowiadac EWA PERON

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama