Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy WFOŚiGW w Łodzi wydadzą na meble 750 tys. zł

Marcin Bereszczyński
Tak ma wyglądać nowy gabinet prezesa WFOŚiGW w siedzibie Funduszu przy ulicy Dubois 114/116
Tak ma wyglądać nowy gabinet prezesa WFOŚiGW w siedzibie Funduszu przy ulicy Dubois 114/116 WIZUALIZACJA SWIZ
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przeprowadza się do nowej siedziby. Na meble i sprzęty przeznaczy 3/4 miliona złotych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi kupuje nowe meble za blisko 750 tys. zł. Są to: biurka, szafy, stoły, krzesła, fotele, sofy, pufy, regały, kosze na śmieci, donice, grafiki na okleinie winylowej, lampy biurowe i stojące, tablice magnetyczne, ramki do zdjęć formatu A3, tabliczki na drzwi, lodówki, zmywarki, a nawet suszarka do włosów. Zakup jest związany z przeprowadzką funduszu z ulicy Łąkowej na Dubois, czyli na teren Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego.

Koszt zakupu mebli jest gigantyczny, ale WFOŚiGW zapewnia, że nie są one ze złota.

- To będą zwykłe, standardowe, ale nowoczesne meble - mówi Andrzej Czapla, zastępca prezesa WFOŚiGW. - Przenosimy się do nowej siedziby i nie chcemy zabierać tam starych, wysłużonych mebli. To były sprzęty z dawnych delegatur w Piotrkowie, Sieradzu i Skierniewicach. Dostaliśmy je, gdy likwidowano fundusze w tych miastach. Stare meble mogłyby rozlecieć się podczas transportu. Zostaną sprzedane, więc trochę pieniędzy się zwróci. Kwota za nowe meble rzeczywiście nie jest niska, ale zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na ich trwałość, aby nie wymieniać ich co dwa lata. Zależy nam nie na komforcie urzędników, ale klientów. W obecnej siedzibie często wstydzimy się, przyjmując gości w kiepskich warunkach. Najwięcej pieniędzy pochłaniają szafy i regały na dokumenty, które musimy przechowywać 5-10 lat.

Do nowej siedziby zamówiono prawie sto biurek, 119 lamp biurowych i 124 fotele. Ma to związek z planowanym zwiększeniem zatrudnienia. Obecnie w WFOŚiGW w Łodzi pracuje prawie 100 osób, a ma być ich 120.

Wśród zakupów znalazła się również suszarka do włosów.

- Do pracy przyjeżdża rowerem regularnie 6 osób, a latem jeszcze więcej. Chcą przed pracą wziąć prysznic, więc zakupiona została suszarka do włosów - wyjaśnia Andrzej Czapla.

Fundusz kupił też donice o wysokości 29 i 52 centymetrów, w których mają być rośliny o wysokości półtora metra. Są też 3 stoliki kawowe, 16 puf i 4 sofy.

- Sofy są głównie dla klientów, którzy muszą gdzieś wygodnie usiąść, gdy przyjadą z odległych rejonów województwa - tłumaczy Andrzej Czapla, dodając, że na razie fundusz nie planuje zakupu nowych komputerów.

Biurowiec o czterech kondygnacjach buduje Skanska za 18,5 mln zł. Powierzchnia użytkowa budynku to 2,6 tys. mkw. Prace rozpoczęły się w połowie ubiegłego roku.

- Skanska ma zejść z placu budowy 30 września - mówi wiceprezes WFOŚiGW. - Do wykonania została kosmetyka. Już trwają odbiory cząstkowe. Otwarcie planujemy na przełom listopada i grudnia.

Nowa siedziba funduszu ma składać się z dwóch części: biurowej i wystawienniczo-edukacyjnej dla 80 osób. Nowy obiekt ma być energooszczędny i wykorzystywać odnawialne źródła energii. Zamontowane zostaną pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Zainstalowany będzie system wentylacji z odzyskiem ciepła, a także instalacje, wykorzystujące deszczówkę do nawadniania terenów zielonych. Budynek będzie miał drewniane żaluzje, których zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń.

Czym jest WFOŚiGW?
  • Celem WFOŚiGW jest finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Fundusz posiada osobowość prawną. Statut WFOŚiGW został uchwalony przez Sejmik Województwa Łódzkiego. WFOŚiGW jest instytucją niezależną. Nie podlega NFOŚiGW. Jest jego partnerem.
  • O pomoc z WFOŚiGW ubiegać się mogą: jednostki samorządu terytorialnego, państwowe jednostki budżetowe, przedsiębiorcy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i osoby fizyczne. Mogą liczyć na: pożyczki, pożyczki pomostowe, bezzwrotne dotacje, środki państwowe dla jednostek budżetowych, dopłaty do oprocentowania kredytów w bankach komercyjnych, częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
  • Fundusz realizuje "Strategię działania WFOŚiGW w Łodzi na lata 2013 - 2016 z perspektywą do 2020 r.". Zapisano w niej pięć priorytetów: ochrona i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi, racjonalne gospodarowanie odpadami i ochrona powierzchni ziemi, ochrona atmosfery, ochrona różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów, inne działania ochrony środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki