Pałacyk Kellera znów na sprzedaż [ZDJĘCIA]

  Pałacyk Kellera znów na sprzedaż [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rezydencja Kellera z 1890 roku wciąż czeka na inwestora
  1/8
  przejdź do galerii

  Rezydencja Kellera z 1890 roku wciąż czeka na inwestora ©Jakub Pokora

  Znany aktor brytyjski Max Ryan jednak nie zwiąże się z Łodzią i nie odnowi stylowej, zabytkowej rezydencji Rudolfa Kellera przy ul. Gdańskiej 49 w centrum miasta.
  Postanowił, że sprzeda pałacyk, o czym informuje ogłoszenie na ogrodzeniu posesji, z willą i starymi drzewami, które pozostały po dawnym ogrodzie. Oznacza to, że zabytek wciąż będzie stał pusty i czekał na remont kapitalny. Miejmy nadzieję, że znajdzie się inwestor, który przywróci blask tej rezydencji.

  - W pałacyku Kellera, w którym po wojnie znajdowało się przedszkole zakładów Lenora, zachowały się w miarę kompletne wnętrza na pierwszym piętrze - mówi Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi. - Aktor z Anglii był zauroczony tą rezydencją. Dlatego kupił ją i chciał odnowić z przeznaczeniem na kameralny pensjonat. Z planów tych nic nie wyszło. Aktor zrezygnował z inwestycji i postanowił sprzedać pałacyk.

  Niewiele brakowało, aby po rezydenci zostały tylko zgliszcza. Dwa lata temu do pustego pałacyku wtargnęli podpalacze. Wyłamali kłódki i drzwi wejściowe i dostali się na najwyższe piętro, gdzie podłożyli ogień. Spłonęła stylowa, narożna wieżyczka. Szybka interwencja strażaków zapobiegła większym stratom. Po tym wydarzeniu obiekt został należycie zabezpieczony i objęty ochroną. Właściciel zabezpieczył resztki wieżyczki i przygotował projekt jej rekonstrukcji. Jednak nic z tego nie wyszło.

  Max Ryan, znany aktor kina akcji, ma polsko-irlandzkie korzenia. Zwykle mieszka w Londynie. Miłośnikom filmu znany jest z takich filmów, jak: "Pocałunek smoka" (wystąpił u boku Jeta Li i Bridget Fondy), sensacyjny "Cudzoziemiec" (wystąpił ze Stevenem Seagalem) i przygodowa "Liga niezwykłych dżentelmenów" z Seanem Connery. Zagrał też w polskim filmie sensacyjnym "Skorumpowani" i w "Seksie wielkiego miasta 2". W Łodzi pojawił się w 2006 r., gdy brał udział w kręceniu zdjęć do horroru "Thr3e". To wtedy aktorowi wpadła w oko willa Kellera, którą kupił dwa lata później.

  Rezydencja w stylu neorenesansowym została zbudowana w 1890 r., o czym informuje napis na elewacji południowej. Jej pierwszym właścicielem był Rudolf Keller, właściciel pobliskiej fabryki wstążek, koronek i tasiemek, która po drugiej wojnie światowej znana była jako zakłady Lenora.

  Przed pierwszą wojną światową Keller sprzedał pałacyk znanemu fabrykantowi Emilowi Eisertowi, który zamieszkał tam z żoną. Natomiast Keller zbudował efektowny pałac przy ul. Pabianickiej, który po kilku latach sprzedał Adolfowi Horakowi.  Damy ci więcej - zarejestruj się!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest wyjście

  Lolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 82 / 67

  Powtarzam to w kółko od kilku lat . Zmniejszyć pensje urzędasom w Urzędzie Miasta, zwolnić połowę dyrektorów i kierowników w tutejszym urzędzie odebrać im "13" ( za co ją sobie wypłacili ? ) i już...rozwiń całość

  Powtarzam to w kółko od kilku lat . Zmniejszyć pensje urzędasom w Urzędzie Miasta, zwolnić połowę dyrektorów i kierowników w tutejszym urzędzie odebrać im "13" ( za co ją sobie wypłacili ? ) i już będą pieniądze na ratowanie zabytkówzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabytek

  Konserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 102 / 81

  Szkoda. Piękny budynek. Za kilka miesięcy zniknie. Łódź staje się miastem bez historii i przeszłości. Porażka osób, które pragną zmian. Zwycięstwo miernot i nieudaczników. Trzeba zniszczyć historię...rozwiń całość

  Szkoda. Piękny budynek. Za kilka miesięcy zniknie. Łódź staje się miastem bez historii i przeszłości. Porażka osób, które pragną zmian. Zwycięstwo miernot i nieudaczników. Trzeba zniszczyć historię i osoby, które pragną zachowania piękna. Wiwat ... wiele czynników zewnętrznych. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czekamy na pożar??

  łodzianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 98 / 75

  Zapewne wkrótce wybuchnie TAM pożar. Jak to zwykle w Łodzi. Szkoda......

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo