Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ucieczki za miasto i Łódź w jidysz

łk
Wille na Helenówku oraz twórczość pisarza Izraela Rabona to weekendowe spotkania z łódzka historią.
Wille na Helenówku oraz twórczość pisarza Izraela Rabona to weekendowe spotkania z łódzka historią. Dziennik Łódzki/archiwum
Myślisz, że dobrze znasz swoje miasto? Że nie ma ono dla Ciebie żadnych tajemnic? Wakacje to dobry czas, by poszerzać nasze myślowe horyzonty. Dzięki sobotnim wycieczkom "Łódź od drugiego wejrzenia" nie tylko spędzisz aktywnie czas na świeżym powietrzu, ale też możesz dowiedzieć się o Łodzi czegoś więcej niż pozwalają na to książki historyczne. W jaki sposób? Za sprawą łódzkich przewodników.

W sobotę od godz. 15, Alina Jabłońska prowadziła wycieczkę pn. "Wille i pensjonaty na Helenówku, czyli kanikuła w mieście".
Opowiadała i pokazywała dokąd uciekali zamożni łodzianie przed hałasem i dymem miasta? Gdzie są położone i do kogo należały wille i pensjonaty na obrzeżach Łodzi? Gdzie spędzano wakacje na początku XX wieku?

Dla miłośników wielokulturowości zaś Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi (Plac Wolności 2) proponuje wykład "Okupacyjne losy Izraela Rabona - pisarza z Łodzi". Spotkanie odbywa się 12 sierpnia o godzinie 11.00 w siedzibie Oddziału przy placu Wolności 2. Spotkanie gościnnie poprowadzi Izabela Olejnik - doktorantka w Zakładzie Studiów Żydowskich w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstęp wolny.

Wykład przybliży zebranym postać Izraela Rabona (1900-1941), jednego z najbardziej oryginalnych twórców w literaturze jidysz. Pisarz związany był z Łodzią - wychowywał się i mieszkał na Bałutach, w najbiedniejszej dzielnicy miasta, którą opisał w swoich tekstach. W wieku 15 lat zadebiutował na łamach lokalnej prasy żydowskiej, co było początkiem jego kariery literackiej. Aż do wybuchu II wojny światowej żył i tworzył w Łodzi.

Spuścizna literacka Izraela Rabona, obejmująca trzy tomiki poezji, dwie powieści ("Bałuty" i "Ulica"), wspomnienia pisane podczas okupacji oraz liczne opowiadania publikowane na łamach łódzkiej i warszawskiej prasy wydawanej w języku jidysz, jest dziś rozproszona po świecie, a przez to trudno dostępna.

W 1939 roku, kilka tygodni po rozpoczęciu działań wojennych w Łodzi, zdecydował się na ucieczkę z okupowanego miasta do Wilna. Związał się tam w grupą pisarzy i zdążył jeszcze wydać z nimi almanach literacki "Untervegns". W tym zbiorze zawarł "Szkice z 1939 r." będące relacją z pierwszych dni po wybuchu II wojny światowej w Łodzi. Miał to być przyczynek do większego dzieła, które zamierzał stworzyć. Nigdy nie dokończył tego opracowania. Zginął w Ponarach w 1941 roku. W tym roku mija 71 rocznica jego śmierci.
(Informacja prasowa)

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki