Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Łódzkie: skansen wsi łowickiej w Maurzycach

Rafał Klepczarek
Skansen wsi łowickiej w Maurzycach
Skansen wsi łowickiej w Maurzycach materiały prasowe
Marzena Kozanecka-Zwierz, dyrektor Muzeum w Łowiczu, poleca na wakacyjny wypad skansen wsi księżackiej w Maurzycach. Jest on uznawany za jeden z ciekawszych w centralnej Polsce.

- Skansen to nie tylko zabudowania pokazujące, jak ewoluowała architektura łowickiej wsi, ale także niezwykle ciekawe zajęcia - zachęca do odwiedzenia odległego od Łowicza zaledwie o siedem kilometrów skansenu dyrektor Zwierz-Kozanecka. - W najbliższą sobotę między godziną 12 a 16 będą obywać się tam warsztaty piekarnicze.

Są one elementem programu "Smak dzieciństwa - pieczywo codzienne i obrzędowe w tradycji regionu łowickiego". Pod okiem gospodyń z Bednar Kolonii można tam samemu upiec chleb czy ciasto. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Po warsztatach odbędzie się koncert Dziecięcego Zespołu Ludowego "Kocierzewiacy" z Kocierzewa Południowego. Na deser pozostaje jeszcze zwiedzanie malowniczo położonego skansenu. Jego początki datowane są na połowę lat siedemdziesiątych XX wieku. Za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Łowiczu rozwinęła się idea stworzenia miejsca, które pokazywałoby dorobek materialny księżackiej wsi. Dla przypomnienia, Książakami nawet dziś nazywani są mieszkańcy Łowicza i okolic. Nazwa wzięła się od dawnego Księstwa Łowickiego, które powstało w pierwszej połowie XIX wieku. Łowicz i okolice wcześniej pozostawały pod władaniem arcybiskupów gnieźnieńskich, których dobra także określano mianem księstwa.

Skansen składający się obecnie z 41 obiektów architektonicznych został udostępniony zwiedzającym w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zabytkowe zagrody zostały zlokalizowane według planu zakładającego ukazanie dwóch układów przestrzennych: tzw. starej wsi występującej do połowy XIX wieku, o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem wioskowym oraz nowej wsi - tzw. ulicówki, powszechnej w Łowickiem w II połowie XIX wieku.

Według tych założeń usytuowano gospodarstwa (budynki mieszkalne oraz inwentarskie), prezentując w nich charakterystyczne dla wspomnianych okresów wyposażenie wnętrza, sposoby jego dekoracji, a także domowy sprzęt.

Zabudowania, które można oglądać w Maurzycach, pozyskano z różnych miejscowości powiatu łowickiego. Warto porównać je z chatami, które znajdują się w łowickim miniskansenie przy gmachu muzeum. Jest to niezwykle istotne dla obserwacji ewolucji architektonicznej, gdyż w Łowiczu stoi najcenniejszy obiekt, którym jest chata z końca XVIII wieku.

Wracamy jednak do Maurzyc. Uzupełnieniem gospodarstw są przykłady małej architektury. Można więc tam obejrzeć studnie, kapliczki przydrożne oraz budynki związane z wiejskimi rzemiosłami: kuźnię i wiatrak. Dla najmłodszych ciekawym doświadczeniem może być obejrzenie przedwojennej szkoły ze starymi pulpitami i ławkami. Obok zrekonstruowano mieszkanie nauczycielki.

CZYTAJ TAKŻE:
Zobacz postęp prac w skansenie w Maurzycach [ZDJĘCIA]

W placówce, która jest częścią łowickiego muzeum, można też obejrzeć zabytki architektury sakralnej. Za sprawą ks. Alojzego Orszulika, pierwszego biskupa łowickiego, do Maurzyc sprowadzono z Wysokienic drewnianą świątynię datowaną na połowę XVIII wieku.

W ubiegłym roku z Pszczonowa trafiła tam plebania z przełomu XIX i XX wieku. Będzie ona otwarta dla zwiedzających już we wrześniu. Jeśli ktoś nie zdąży odwiedzić maurzyckiego skansenu w sierpniu, to powinien to uczynić właśnie we wrześniu.
Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, przy rekomendacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, skansen w Maurzycach został wybrany na miejsce ogólnopolskiej inauguracji XX edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które będą obywać się pod hasłem "Tajemnice codzienności".

Co roku Maurzyce odwiedza wielu zwiedzających

Poleca Marzena Kozanecka-Zwierz

Jest historykiem sztuki. Kierunek ten ukończyła na Uniwersytecie Łódzkim. W łowickim muzeum pracuje od 1999 roku. Od czterech lat jest jego dyrektorem. Za jej rządów zabytkowy gmach muzeum przechodzi gruntowny i kosztowny, ale bardzo potrzebny remont. W swoim dorobku zawodowym mieszkanka Łowicza ma także wiele publikacji w prasie lokalnej i specjalistycznej. W ubiegłym roku Marzena Kozanecka-Zwierz została uhonorowana odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej". Takie wyróżnienia są przyznawane przez ministra kultury.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki