Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Łodzianie uczczą pamięć więźniów [PROGRAM]

Anna Gronczewska
Niemcy uwięzili w getcie ponad 200 tys. Żydów
Niemcy uwięzili w getcie ponad 200 tys. Żydów archiwum Gminy Żydowskiej
Łódź uczci 71. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Ghetta. Uroczystości odbędą się na cmentarzu żydowskim, stacji Radegast i w parku Ocalałych.

Tym razem uroczystości rocznicowe będą miały miejsce nie tak jak zawsze 29 sierpnia, ale dzień wcześniej.

- Obchody główne odbywają się wyjątkowo 28 sierpnia, a nie w dzień likwidacji, czyli 29 sierpnia. W tym roku 29 sierpnia przypada na sobotę i należy uszanować żydowski szabas - wyjaśnia Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Edelmana w Łodzi. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej. Odmówione zostaną modlitwy, zapalone znicze.

- Potem z cmentarza żydowskiego wyruszy Marsz Pamięci na stację Radegast - dodaje Justyna Tomaszewska. - Trasa przemarszu będzie biegła ul. Zmienną i Inflancką.

W samo południe o godz. 12 na stacji Radegast rozpoczną się oficjalne uroczystości. Podczas nich Józef Buchman, ocalony z Litzmannstadt Ghetta, otrzyma odznakę "Zasłużony dla Miasta Łodzi", którą przyznała mu Rada Miasta Łodzi. Potem złożone zostaną wiązanki i będą zapalone znicze.

O godz. 17 w parku Ocalałych rozpocznie się koncert "Shalom w Parku Ocalałych" w wykonaniu Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi, a potem zaplanowano pokaz filmu Wojciecha Gierłowskiego "Z głębokości wołam".

O godz. 19 rozpoczną się modlitwy szabatowe w synagodze znajdującej się na terenie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Pomorskiej 18.

Decyzję o utworzeniu Litzmannstadt Ghetto Niemcy podjęli 8 lutego 1940 r. Jego granice zamknięto 30 kwietnia 1940 r. Niemcy uwięzili w nim ponad 200 tys. Żydów.

Granice getta przebiegały wzdłuż ul. Majowej, Jeneralskiej, Modrej, Wrześniewskiej, Piwnej, Urzędniczej, Zgierskiej, Goplańskiej, Żurawiej, Okopowej, Czarnieckiego, Sukienniczej, Marysińskiej, Inflanckiej, wzdłuż murów cmentarza żydowskiego, Brackiej, Przemysłowej, Głowackiego, Brzezińskiej, Oblęgorskiej, Chłodnej, Smugowej, Nad Łódką, Stodolnianą, Podrzeczną i Drewnowską. Do getta Niemcy włączyli tereny Marysina. Natomiast wyłączyli ul. Zgierską, Limanowskiego i Bałucki Rynek. Cały teren niemieccy okupanci otoczyli zasiekami z drutu kolczastego, ustawili posterunki niemieckiej policji porządkowej.

Ostatni transport do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz wyruszył ze stacji Radegast 29 sierpnia 1944 r. Przyjmuje się, że przeżyło od 7 do 10 tys. więźniów getta.

Zobacz też:

"Przybliżamy historie dzieci łódzkiego getta". Nowe murale na ścianach bałuckich kamienic. Źródło: TVN24/X-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki