Trzeba kupić 20, może 25 nowych pociągów do obsługi...

Trzeba kupić 20, może 25 nowych pociągów do obsługi kolejnych tras

Marcin Bereszczyński

Dziennik Łódzki

Dziennik Łódzki

Z Andrzejem Wasilewskim, prezesem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej rozmawia Marcin Bereszczyński
Andrzej Wasilewski: - Za kilka lat będą nowe przystanki kolejowe

Andrzej Wasilewski: - Za kilka lat będą nowe przystanki kolejowe ©materiały łka

Niedawno obchodziliśmy rocznicę uruchomienia pierwszego pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i 5-lecie zawiązania tej spółki. Jak będzie wyglądała ŁKA, gdy obchodzone będzie jej 10-lecie?

Na pewno zwiększy się flota ŁKA. Mamy 20 dwuczłonowych pociągów, ale to mało biorąc pod uwagę plany rozszerzenia oferty przewozowej. Trzeba przynajmniej połowę z nich powiększyć do trzech członów, aby mogło z nich korzystać więcej pasażerów, bo ich liczba stale rośnie. Są trasy i pociągi, gdzie liczba pasażerów przewyższa liczbę oferowanych miejsc. Trzeba kupić 20, może 25 kolejnych pociągów do obsługi kolejnych tras, które chcemy uruchomić. Zamierzamy dojechać do każdego zakątka woj. łódzkiego. Chcemy jeździć do Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego lub Błaszek. Chodzi o to, aby dotrzeć wszędzie tam, gdzie są potencjalni pasażerowie, a infrastruktura pozwala na wjazd pociągu. Szlaki kolejowe są oddalone od wielu miast, a ludzie mieszkają wszędzie. Dlatego marszałek województwa i ŁKA zdecydowali, że spółka może dowozić podróżnych do pociągów autobusami. Ale nie zwykłymi, tylko ekologicznymi. Mamy tu na uwadze autobusy elektryczne z panelami słonecznymi. Pasażerowie będą przesiadali się z autobusu do pociągu; drzwi w drzwi. Dzięki temu umożliwimy im sprawny dojazd do pracy, na uczelnię lub do szkoły. Te plany są możliwe do zrealizowania w ciągu 5 lat, bo w tej perspektywie unijnej otwarte będą ku temu szanse. Za kilka lat będą też nowe przystanki kolejowe.

Czy będziecie również jeździć do Warszawy? Były kiedyś takie plany. Marszałek województwa łódzkiego płaci za te kursy Przewozom Regionalnym, ale mógłby dać te pieniądze dla ŁKA…

Mamy licencję przewoźnika na cały kraj, więc jeśli będzie taka wola organizatora przejazdów i pieniądze, to możemy wozić podróżnych wszędzie. Jednak teraz chcemy skoncentrować się na tych pasażerach, którzy najbardziej potrzebują transportu publicznego. Chcemy skomunikować te regiony naszego województwa, w których naszych pociągów jeszcze nie ma.

OGRANICZONY DOSTĘP DO TREŚCI

Pozostało jeszcze 75% treści

Pozostała część artykułu dostępna tylko dla prenumeratorów Piano.

Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych
w pakiecie Piano już od 9,90zł tygodniowo.

Uzyskaj dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się do Piano

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
trafiony pomysl w 10

mlody (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Wspaniala komunikacja -podroz z klasa.Juz auto zostawiam w domu

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To jest kolej!

pedalot (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Fantastycznie.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo