Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otyli pacjenci z Łódzkiego mogą mieć problem z dostępem do leczenia. Brakuje sprzętu

Redakcja
Anna Kaczmarz/Polskapresse/Dziennik Polski
Szpitale w Łódzkiem nie są przygotowane na przyjęcie otyłych pacjentów. Tylko niektóre placówki mają pojedynczy sprzęt i łóżka o odpowiedniej nośności.

Chorzy z monstrualną wagą 200-300 kg, mogą mieć problem ze znalezieniem pomocy w Łódzkiem. Tylko niektóre szpitale są przygotowane na przyjęcie bardzo otyłych pacjentów. Ale i też nie w każdym zakresie opieki medycznej.

Coraz więcej pacjentów ma dziś nadwagę, więc musimy być przygotowani – przyznaje Andrzej Pietruszka, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łęczycy.

Tamtejsza placówka jest wyposażona w szesnaście łóżek o nośności 230-250 kilogramów. Znajdują się one na OIOM-ie, położnictwie, chirurgii i oddziale wewnętrznym. Ale dyrektor Pietruszka nie przypomina sobie, by szpital przyjął ponad 200 - kilogramowego pacjenta.

Częściej zdarzają się chorzy o wadze 150-170 kg. W takich przypadkach łóżka o nośności 200 kg są zdecydowanie bardziej funkcjonalne, niż o nośności 100 kg - dodaje dyrektor.

Typowe łóżko dla pacjenta chorującego na otyłość skrajnie olbrzymią (ok. 300 kg), czyli łóżko bariatryczne, ma Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Barlickiego w Łodzi. Dodatkowo placówka jest wyposażona w 8 łóżek do wagi 250 kg oraz 10 łóżek o nośności 240 kg.

Coraz więcej łodzian ma problem z otyłością. Często jedynym ratunkiem jest operacja

Ale nawet jeśli pacjent zostanie położony w którymś z tych szpitali, pojawi się kolejny problem z badaniami. Tylko niektóre szpitale mają pojedynczy sprzęt. Na przykład, badanie rezonansem magnetycznym możliwe jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika przy Pabianickiej w Łodzi. Stół rezonansu wytrzyma wagę do 250 kg, a średnica otworu tunelu to 60 cm.

Na takie badanie przygotowany jest też Szpital im. WAM w Łodzi. Przy ul. Żeromskiego jest rezonans o nośności stołu do 200 kg i średnicy otworu 70 cm, podobnie w przypadku placówki szpitala na pl. Hallera, zaś przy Pomorskiej stół wytrzyma pacjenta o wadze do 250 kg, a otwór tunelu ma średnicę 60 cm.

Tomograf komputerowy przygotowany dla otyłego chorego (do 227 kg) jest tylko w szpitalu im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim. W przypadku badania PET (pozytonowej tomografii emisyjnej) można wykonać je w szpitalu im. Kopernika w Łodzi (do 227 kg) i w Medycznym Centrum Diagnostycznym Voxel (do 227 kg) przy ul. Północnej w Łodzi.

Otyłe dzieci w Łódzkiem. Do "Matki Polki" trafił 3-latek ważący ponad 40 kg

Na badanie do szpitala otyły pacjent musi jednak jakoś dojechać. Problem z przewozem takich chorych jest ogromny. Tylko w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym jeździ jedyna w kraju karetka bariatryczna. Falck Medycyna, który obsługuje m.in. nasze woj., planuje kupno takiego ambulansu.

Na razie, tradycyjne ambulanse Falck wyposażone są w nosze, które udźwigną do 228 kg. Gdy jednak ratownicy mają pacjenta ważącego ponad 250 kg, potrzebna pomoc straży pożarnej.

Jeśli pacjent jest otyły bądź znacznie otyły, przy standardowej obsadzie zespołów nie jest możliwe przeniesienie go do karetki bez pomocy. Wsparcie zespołów PSP daje komfort i bezpieczeństwo zarówno ratownikom jak i pacjentowi – przyznaje dr Krzysztof Chmiela, dyrektor medyczny Falck Medycyna Region Łódzki.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi ma podobny problem. Dysponuje noszami do 230 kg, płachtą ratowniczą o obciążeniu 363 kg i krzesełkiem transportowym do 159 kg.

Pacjenci o wadze ok. 150 kg zdarzają się często. W sytuacjach, gdy chory jest bardzo otyły, prosimy o pomoc straż pożarną, jak to było w grudniu ubiegłego roku. Pacjent ważył ponad 250 kg, miał objawy niedotlenienia organizmu i pilnie potrzebował transportu do szpitala – przyznaje Renata Warężak-Kuciel, dyrektor ds. medycznych WSRM w Łodzi.

Strażacy i ratownicy medyczni wynieśli ostatecznie pacjenta na jego własnym łóżku. A do szpitala pojechał wozem kwatermistrzowskim w asekuracji policji i ratowników medycznych.

Strażacy transportowali otyłego pacjenta do szpitala na tapczanie. Łodzianin ważył ponad 250 kg

W przypadku transportu sanitarnego otyłego pacjenta na terenie szpitala w Łódzkiem możliwe jest to tylko w Szpitalu im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Barlickiego w Łodzi. Obie placówki mają wózek transportowy do wagi 250 kg.

Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki