Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Spiski" w Teatrze Powszechnym

Dariusz Pawłowski
Mała Scena Teatru Powszechnego przygotowuje się do swojej premiery
Mała Scena Teatru Powszechnego przygotowuje się do swojej premiery Sebastian Łukasik
Nowy sezon w łódzkim Teatrze Powszechnym zainauguruje spektakl "Spiski" na podstawie najnowszej powieści Wojciecha Kuczoka (autora "Gnoju" i "Senności") pt. "Spiski. Przygody tatrzańskie". Przedstawienie otworzy jednocześnie Małą Scenę teatru, której powstanie kosztowało blisko 9 milionów złotych.

"Spiski" wyreżyserują Jerzy Jan Połoński i Jarosław Staniek. Adaptację sceniczną, specjalnie dla Teatru Powszechnego, przygotował sam autor powieści.

- Ostatnia powieść Wojciecha Kuczoka to zapis współczesnej Polski, naszych lęków, słabości, hipokryzji i naszej samotności. "Spiski" są pełną humoru opowieścią o naszym dorastaniu, dorastaniu Polaków, ale także prostą historią o miłości - wyjaśnia Andrzej Jakubas, rzecznik prasowy Teatru Powszechnego.

Scenografię przygotowuje Maciej Chojnacki, a muzykę Joanna Piwowar i zespół Trzy Dni Później. Wystąpią: Aleksandra Listwan, Magda Zając, Karolina Łukaszewicz, Jakub Kotyński, Beata Ziejka, Jakub Firewicz, Arkadiusz Wójcik i Artur Zawadzki.

Premiera spektaklu odbędzie się 20 października w jednej z najnowocześniejszych sal teatralnych w Polsce. Mała Scena wyposażona została bowiem w wysokiej jakości sprzęt audiowizualny i będzie ją można aranżować w zależności od potrzeb na wiele sposobów.

W nowym sezonie poza "Spiskami" Wojciecha Kuczoka widzowie "Powszechnego" będą mogli zobaczyć także "Artystów prowincjonalnych", sztukę Agnieszki Jakimiak, którą zainspirował film Agnieszki Holland "Aktorzy prowincjonalni". Reżyserią spektaklu zajmie się Weronika Szczawińska.

Kolejne tytuły, które zobaczymy na scenach teatru, to "Beniamin" Radosława Paczochy w reżyserii Piotra Jędrzejasa, przygotowywany w koprodukcji z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, "Stopklatka" Maliny Prześlugi w reżyserii Pawła Aignera oraz "Sceny na wypadek deszczu" Olivera Cottona w reżyserii Waldemara Raźniaka.

W tym sezonie odbędzie się także XIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Motywem przewodnim kolejnej edycji będą autorytety. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Adamowi Hanuszkiewiczowi, Jerzemu Grzegorzewskiemu i Zbigniewowi Hübnerowi przygotowana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Andrzej Jakubas zapowiada także specjalną, festiwalową prapremierę, którą "Powszechny" realizuje wspólnie z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz wyprodukowaną w nowatorski sposób klasyczną farsę w reżyserii Justyny Celedy. Nowy sezon w teatrze to także powrót spektakli "Bóg mordu" oraz "Kochanowo i okolice".

W listopadzie teatr zaprosi na czytanie "Szklanej menażerii" Tennnessee Williamsa w przekładzie Jacka Poniedziałka. Pojawią się też nowe projekty m.in. dwa cykle kuratorskie zaplanowane i przygotowane przez Weronikę Szczawińską: "Niepoważne media" i "Futurama".

- Będziemy również poszerzać obszar warsztatów z młodymi ludźmi, dając im przestrzeń do realizacji spektakli opartych na wybranych tekstach oraz własnym materiale literackim. Trwają już przygotowania Teatralnej Grupy Młodych do prezentacji sztuki "To delete life aka usunąć życie", napisanej przez uczestniczkę odbywających się w Teatrze warsztatów teatralnych - dodaje Jakubas.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki