Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Radni zadecydują, czy rodzina trafi na bruk, czy do lokalu...

Radni zadecydują, czy rodzina trafi na bruk, czy do lokalu socjalnego

Marcin Bereszczyński

Dziennik Łódzki

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

We wrześniu radni z komisji mieszkaniowej zadecydują o losie wielodzietnej rodziny, której grozi eksmisja na bruk z rudery przy Fabrycznym
Radni zadecydują, czy rodzina trafi na bruk, czy do lokalu socjalnego

©Polska Press

Czy rodzice z czwórką dzieci, którzy mieszkają w opustoszałej ruderze przy budowie dworca Łódź Fabryczna, wkrótce dostaną mieszkanie? Zadecyduje o tym komisja gospodarki mieszkaniowej i komunalnej Rady Miejskiej. Radni mają podjąć decyzję jeszcze we wrześniu.

Wielodzietna rodzina Jarosława i Żakliny Krysiaków mieszka przy ul. POW 42 od 2010 r. Wtedy kamienica nie była jeszcze ruderą, a na parterze funkcjonował kultowy bar "Oaza". Po rozpoczęciu budowy dworca wykwaterowano lokatorów, ale nie rodzinę Krysiaków. Okazało się bowiem, że nie mieli żadnego tytułu prawnego do lokalu, w którym mieszkali. Podnajmowali mieszkanie od kobiety, której płacili po 700 zł miesięcznie.
Jak się okazało, kobieta chowała te pieniądze do kieszeni, zamiast odprowadzać czynsz do kasy miasta. Administracja rozwiązała umowę z kobietą, a ona później przepadła bez wieści. Krysiakom pozostał dług wobec administracji. Dodatkowo sąd orzekł im eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego, bo dochód na osobę przekroczył 7 zł. Rodzinie groziła eksmisja do noclegowni lub na bruk.

Sprawą rodziny Krysiaków zainteresowali się radni PiS Piotr Adamczyk i Marcin Zalewski. Prosili magistrat, aby rozpatrzył sprawę rodziny indywidualnie, a nie bezdusznie, po urzędowemu. Wiceprezydent Ireneusz Jabłoński odpisał radnym, że magistrat pomógł rodzinie, bo wskazał jej lokal tymczasowy. Problem polegał na tym, że wskazane mieszkanie nie ma instalacji wodno-kanalizacyjnej, więc nie można podłączyć do niego wody.

Rodzice czwórki dzieci, z których najmłodsze ma niespełna rok, nie wyobrażają sobie mieszkania w lokalu bez wody. Po majowej interwencji "Dziennika Łódzkiego" magistrat polecił Krysiakom, aby zwrócili się do wydziału budynków i lokali UMŁ o wynajęcie lokalu socjalnego. Decyzję o przyznaniu mieszkania z zasobu miasta może podjąć tylko komisja gospodarki mieszkaniowej i komunalnej Rady Miejskiej.

- Kompletny formalny wniosek o wynajem, po wcześniejszym uzupełnieniu niezbędnych dokumentów potwierdzających ich sytuację finansową, Krysiakowie złożyli na początku sierpnia. Sprawa trafi na obrady komisji we wrześniu - mówi Grzegorz Ga-wlik z biura prasowego prezydent Łodzi. - Stan zadłużenia tej rodziny na koniec sierpnia wyniósł 28,4 tys. zł. Za przyznaniem lokalu z zasobu miejskiego przez komisję mieszkaniową mogłaby przemawiać zgoda na rozłożenie powstałej zaległości na raty, jednak pani Krysiak odmówiła podpisania w tej sprawie ugody z AZK Łódź-Śródmieście.

Radny Marcin Zalewski liczy na to, że komisja przychylnie odniesie się do problemu wielodzietnej rodziny. Po wakacjach odbyły się już dwa posiedzenia komisji, ale sprawa Krysiaków nie była rozpatrywana.

- Komisja ma do rozpatrzenia mnóstwo wniosków łodzian, dlatego jeszcze nie miała czasu zająć się wydaniem zgody na przyznanie lokalu socjalnego dla tej rodziny - wyjaśnił radny Marcin Zalewski.

Kłopoty mieszkaniowe


W zasobie miejskim znajdują się 1.933 wynajęte lokale socjalne . Według stanu na 30 czerwca, na przydział takiego lokalu czeka 4.848 osób.
Czas oczekiwania na lokal socjalny jest zróżnicowany w zależności od pojawiania się wolnych lokali w zasobie. Na lokal komunalny oczekuje 1.816 osób.
Najemcy lokali komunalnych mają ogromne zadłużenia czynszowe wobec miasta.
Wysokość zadłużenia najemców lokali mieszkalnych wynosi 262,8 mln zł. W przypadku lokali socjalnych należności wynoszą 10,9 mln zł. Z odsetkami to kwota ponad 300 mln zł. Są to dane na koniec czerwca.
Czynszu nie płaci 52 proc. najemców mieszkań z zasobu miasta, czyli ponad połowa lokatorów. Ponad 16 tys. osób nie zapłaciło czynszu przez okres dłuższy niż pół roku.
W 2014 r. zaległości czynszowe wobec miasta wzrosły o ponad 30 mln zł.
UMŁ w ubiegłym roku skierował prawie tysiąc wniosków o wpis do rejestru dłużników.
Komornicy doprowadzili w 2014 r. do eksmisji 57 osób, które miały znaczne zadłużenie wobec miasta.
mbr


Komentarze (10)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Legalna nielegalna

POdPIS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Niech zostaną nielegalnymi imigrantami a będą mogli wybrać sobie każdy europejski kraj do zamieszkania i pomocy socjalnej !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

Łuks (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Ja jak nie wyobrażałem sobie mieszkania z rodzicami w mieszkaniu bez kanalizacji, to wziąłem kredyt i mieszkanie kupiłem... Jak tutaj komuś nie podoba się przydzielany ZA DARMO lokal, to zawsze...rozwiń całość

Ja jak nie wyobrażałem sobie mieszkania z rodzicami w mieszkaniu bez kanalizacji, to wziąłem kredyt i mieszkanie kupiłem... Jak tutaj komuś nie podoba się przydzielany ZA DARMO lokal, to zawsze może poszukać czego na rynku wtórnego. A następnym razem postukać się w głowę przy rodzeniu n-tego dziecka jak się nie ma na utrzymanie tego poprzedniego...zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie kazdego stac na kredyty

iuma (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

I nie kazdy nalezy do PO czy jest panstwowym urzednikiem,aby myslal tak beztrosko.
W normalnym kraju szanuje się tych co rodzą dzieci, bo te dzieci o ile wytrzymają w tym chorym kraju,będą...rozwiń całość

I nie kazdy nalezy do PO czy jest panstwowym urzednikiem,aby myslal tak beztrosko.
W normalnym kraju szanuje się tych co rodzą dzieci, bo te dzieci o ile wytrzymają w tym chorym kraju,będą wypracowywać emerytury dla takich jak ty.
No,ale tak jest w normalnym kraju.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ja

ONI (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

WYwalic na bruk Polakow a wprowadzic imigrantow i dac im 10 tys socjalu!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dsm

Paola (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Najgorsze jest to mieszkajac w dsm beda w ciazy i z dziecmi, czekajac na lokal socjany gdzid jest sie zakwalfikowanym mowiac ze konczy sie pobyt i go moga nie przedluzyc jest artykul ktory mosi ze...rozwiń całość

Najgorsze jest to mieszkajac w dsm beda w ciazy i z dziecmi, czekajac na lokal socjany gdzid jest sie zakwalfikowanym mowiac ze konczy sie pobyt i go moga nie przedluzyc jest artykul ktory mosi ze kobieta w ciazy ma pierwstwo do takiego lokalu a tu zbywaja daja imigranta zamiast matka potrzebujacym nie mającym gdzie pojsczwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
w jakim ja kraju zyję??????!!!!

koszmar (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

Sprowadzają do Polski na nasz koszt dzikusów i w wiekszosci patologię z Afryki, daja im lokale,zasiłki, a wywalają na bruk porządne polskie rodziny z małymi dziećmi...
To jest specyficzna...rozwiń całość

Sprowadzają do Polski na nasz koszt dzikusów i w wiekszosci patologię z Afryki, daja im lokale,zasiłki, a wywalają na bruk porządne polskie rodziny z małymi dziećmi...
To jest specyficzna umysłowość rządzących...jedyny sposob na normalny kraj to ich wymienić!
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ich na bruk .... bo musimy przyjąć islamistów

ala (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

tak każe nam po ....


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dureń

łodzianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

Wyjątkowo chamski, durny i nieludzki wpis. Ci ludzie uciekają przed wojną, a nie komornikiem


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
my nie uciekalismy przed wojną

my Polacy zawsze walczylismy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

Nie sztuką jest zwalic sie milionami do innych krajow. Kiedy my bylismy atakowani zylismy w osamotnieniu i walczylismy.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zawsze walczyliśmy-nie zawsze miało to sens

kika (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Z kim oni mają walczyć? Z terrorystami? Urodziłeś się w wolnym kraju, możesz pracować a Twoje dzieci mogą chodzić do szkoły? Fajnie, inni tego nie mają i trzeba im pomóc a nie myśleć tylko o...rozwiń całość

Z kim oni mają walczyć? Z terrorystami? Urodziłeś się w wolnym kraju, możesz pracować a Twoje dzieci mogą chodzić do szkoły? Fajnie, inni tego nie mają i trzeba im pomóc a nie myśleć tylko o własnej d....zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo