18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zabytkowej zajezdni na Brusie ma powstać muzeum [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Muzeum komunikacji ma powstać na terenie zajezdni tramwajowej na Brusie, którą niedawno wpisano do rejestru zabytków. W ten sposób zostaną uratowane i zagospodarowane stylowe budynki z czerwonej cegły z 1910 roku.

To znakomita wiadomość dla miłośników dawnej Łodzi i starych tramwajów, które staną się ozdobą muzeum. Ale nie tylko. Współpraca z kolekcjonerami sprawi, że na Brusie będzie można podziwiać stare auta, rowery i motocykle.

Obecnie zajezdnia jest w gestii spółki Tramwaje Podmiejskiej. Znajduje się ona w likwidacji, która potrwa do końca października br. A co potem?

- Wystąpimy do władz miasta, by w okresie przejściowym MPK mogło dzierżawić tereny zajezdni na Brusie, do której wstawimy zabytkowe tramwaje stojące teraz w różnych zajezdniach - wyjaśnia Bogumił Makowski, rzecznik spółki MPK. - Potem zostanie utworzona fundacja, która poprowadzi działalność muzeum.

W ten sposób realizuje się wreszcie pomysł na muzeum komunikacji, o którym mówiło się już w końcu lat 70.

- Do muzeum na Brusie trafi około 24 zabytkowych tramwajów: od pierwszego z 1898 roku do wagonów z roku 1973 - cieszy się Bartosz Stępień, prezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. - Perełką tej kolekcji z pewnością będzie słynny herbrand z 1910 roku, który zachował się w bardzo dobrym stanie. Łódź słynęła z historycznych tramwajów, dlatego będą one niebywałą atrakcją dla zwiedzających.

Fundację, która poprowadzi muzeum, mają tworzyć osoby prawne i prywatne, instytucje i stowarzyszenia: od MPK do Klubu Miłośników Starych Tramwajów i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Zajezdnia na Brusie jako jedyna w Łodzi przetrwała w stanie niemal pierwotnym. Uroczyste jej otwarcie - oraz linii tramwajowej do Konstantynowa - odbyło się 17 grudnia 1910 roku. Mieszkańcy Brusa byli dumni z tej inwestycji, zaś miejscowy przystanek nazywali "stacyjką". Na terenie zajezdni zachowało się 12 budynków. Wśród nich jest nie tylko hala postojowa i obiekty biurowe, lecz także kuźnia, hydrofornia, narzędziownia, stacja transformatorowa oraz budynki socjalne, gospodarcze i magazynowe.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki