Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mali uczniowie dźwigają za ciężkie tornistry

Agnieszka Jasińska
Waga plecaka nie powinna przekraczać 10 proc. masy ciała
Waga plecaka nie powinna przekraczać 10 proc. masy ciała Adam Wojnar
Jak to możliwe, że plecak ucznia pierwszej klasy szkoły podstawowej waży 20 kilogramów? Jeśli zajrzymy do środka, znajdziemy w nim podręczniki, ćwiczenia, zeszyty, strój na wf., worek z butami, śniadanie, picie. Jednak to nie wszystko. Maluch maszeruje też do szkoły z ulubionymi zabawkami, z którymi nie może się rozstać.

Właśnie dlatego łódzki sanepid rozpoczął akcję "Moje dziecko idzie do szkoły". Chodzi w niej m.in. o to, aby mali uczniowie nie dźwigali na plecach ciężarów.

- Waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10 proc. masy ciała - mówi Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. - Rozpoczęliśmy współpracę ze szkołami, aby uczniowie nie nosili za ciężkich tornistrów.

Kilka lat temu łódzki sanepid zważył plecaki uczniów. Jako dopuszczalną normę przyjęto 3 kg. Liczby były przerażające. Okazało się, że w miastach 48 proc. dziewczynek i 40 proc. chłopców miało zbyt ciężkie tornistry. Trochę lepiej było na wsiach. Tutaj 39 proc. dziewczynek i 38 proc. chłopców dźwigało do szkoły plecaki ważące więcej niż 3 kg.

- Dzięki temu, że przychodzimy do szkół i zaczęliśmy apelować o zamontowanie szafek dla uczniów, sytuacja zaczyna się poprawiać - mówi Solarz.

Boksy na pomoce naukowe znajdziemy m.in. w Szkole Podstawowej nr 35 w Łodzi.

- Można w nich zostawić elementy wyprawki, np. kredki, blok, farby. W tamtym roku raz zważyliśmy tornistry. Część była za ciężka - mówi Krzysztof Durnaś, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 w Łodzi. - Wielu uczniów przynosi do szkoły swoje ulubione zabawki. W plecakach są lalki, samochody, żołnierzyki, bez których nie mogą się obyć. Nie mamy na to żadnego wpływu.

Zbigniew Solarz przypomina, że dźwiganie zbyt ciężkiego tornistra może w przyszłości przyczynić się do poważnych schorzeń kręgosłupa.

- Właśnie dlatego rodzice powinni pilnować, żeby ich dzieci nosiły w tornistrach tylko niezbędne przedmioty - mówi Solarz.

Lekarze alarmują, że aż 90 procent uczniów w Polsce ma wady postawy: krzywe kręgosłupy, przeciążone stawy biodrowe i skokowe.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki