Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz nagrobek do renowacji! [ZDJĘCIA]

(Ad.)
Nagrobek rodziny Szczechowiczów, część katolicka. Pomnik wykonany z piaskowca w formie niskiej steli pierwotnie zakończonej krzyżem. Na niej dwie fotografie na porcelanie. Odłamany krzyż leży na zaniedbanym polu grobowym, konieczne oczyszczenie i uzupełnienie pomnika oraz uporządkowanie pola grobowego.
Nagrobek rodziny Szczechowiczów, część katolicka. Pomnik wykonany z piaskowca w formie niskiej steli pierwotnie zakończonej krzyżem. Na niej dwie fotografie na porcelanie. Odłamany krzyż leży na zaniedbanym polu grobowym, konieczne oczyszczenie i uzupełnienie pomnika oraz uporządkowanie pola grobowego. Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem
Łodzianie decydują, który nagrobek na Starym Cmentarzu ma być odnowiony w przyszłym roku. Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi przedstawiło listę 10 zabytkowych pomników z cmentarza przy Ogrodowej. W głosowaniu ma być wybrany jeden z nich. Pozostałe pomniki, które będą odnawiane dzięki pieniądzom ze zbliżającej się kwesty, wybrane zostaną wspólnie przez TOnSC i wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Nagrobek rodziny Szczechowiczów
część katolicka

Pomnik wykonany z piaskowca w formie niskiej steli pierwotnie zakończonej krzyżem. Na niej dwie fotografie na porcelanie. Odłamany krzyż leży na zaniedbanym polu grobowym, konieczne oczyszczenie i uzupełnienie pomnika oraz uporządkowanie pola grobowego.

***

Nagrobek Kazimierza Grusa
część katolicka

Ciekawy w formie nagrobek grafika, malarza, karykaturzysty. Pochodzący z połowy XX w. pomnik przypominający swoim kształtem belki podtrzymujące dach. Ma liczne spękania i ubytki, które należy naprawić.

***

Nagrobek Zofji Banachowskiej
część katolicka

Dzieło Wacława Konopki, w duchu dojrzałej secesji przedstawiające postać kobiety anioła, która jest zakończeniem wysokiej steli. Pęknięcia, szczególnie w górnej części, stwarzają niebezpieczeństwo całkowitej destrukcji pomnika w najbliższej przyszłości.

***

Nagrobek Fryderyka Olexa
część ewangelicka

Jeden ze starszych nagrobków na cmentarzu. Ma formę niewysokiej tumby, której podstawą są wykute głazy, na nich położona płyta inskrypcyjna. Z zatartej inskrypcji dowiadujemy się, że zmarły był naczelnikiem ruchu dróg żelaznych.

***

Nagrobek Heinricha Gustawa Bottke
część ewangelicka

Jeden z typowych nagrobków o formie neogotyckiej. Jest to wysoki postument pod krzyż z kolumienkami w narożnikach i płycinami bo bokach. Konieczna jest rekonstrukcja krzyża, oczyszczenie i uzupełnienie ubytków. Usytuowanie w pobliżu odnowionych ostatnio pomników sprawia, że ewentualna odnowa tego nagrobka przywróci tej części cmentarza jej pierwotny charakter.

***

Nagrobek rodziny Potrzobowskich
część katolicka

Nagrobek ojca i syna, o tym samym imieniu, składa się z krzyża po którego obu bokach znajdują się płyty epitafijne. Na każdej fotografia zmarłego na porcelanie, sygnowana. Na tumbie długi wiersz, najbardziej chyba interesujący na łódzkim cmentarzu, niestety, coraz mniej czytelny. Wymaga szybkiej renowacji, podobnie jak cały pomnik, z powodu szybko postępującej destrukcji kamienia.

***

Nagrobek Samuela Schmidta
część ewangelicka

Wysoki neogotycki postument pod krzyż a na nim częściowo nieczytelna inskrypcja. Na szczycie krzyż z rombowym otworem na przecięciu ramion. Nagrobek znajduje się przy alei dębowej.

***

Nagrobek Johanna Hardta
część katolicka

Pomnik stojący pomiędzy dwoma późniejszymi. Posiada neogotycką formę steli zakończonej niewielkim krzyżem. Na przedniej płycinie inskrypcje kute szwabachą, poniżej epigraf także po niemiecku.

***

Nagrobek rodziny Woźniaków
część katolicka

Nagrobek pochodzący z początku XX w. składający się z prostopadłościennego postumentu z fotografią na porcelanie, inskrypcji i festonu kwiatów. Na postumencie ustawiony łaciński krzyż z pasyjką na który narzucona jest tkanina. Pomnik o wysokiej wartości artystycznej, obniżonej przez pomalowanie kamienia farbą, ubytki i korozję, wymaga oczyszczenia i fachowej renowacji.

***

Nagrobek Nikołaja Wołkowa
część prawosławna

Piaskowcowy nagrobek w formie niewielkich rozmiarów steli pod krzyż z neogotyckim zdobieniem. Jest to jeden z ostatnich nagrobków prawosławnych z początku XX w., konieczny z tego względu do zachowania.
(Materiały TOnSC)

Głosowanie odbywa się za pomocą ankiety TOnSC na facebooku.. Więcej informacji także na stronie Starego Cmentarza w Łodzi.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki