18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital bonifratrów dwa razy większy [ZDJĘCIA]

Joanna Barczykowska
Łódzki Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego na Chojnach w ciągu roku się powiększył. Zakonnicy dobudowali dwa piętra, na których znalazły lokum trzy oddziały.

Powiększyła się oferta szpitala. Oprócz znanej w mieście interny, chirurgii i kardiologii "otworzyły się" dwa oddziały zabiegowe: okulistyka i ortopedia.

Na 5. piętrze powstał też bardzo potrzebny oddział intensywnej terapii. Dziś są tam cztery w pełni wyposażone łóżka, a wkrótce może być nawet siedem, jeśli tylko NFZ zwiększy szpitalowi kontrakt.

- W ciągu rocznego remontu szpital powiększył powierzchnię o 100 procent. Dziś mamy 150 łóżek, wszystkie spełniają najwyższe standardy UE i Ministerstwa Zdrowia - mówi Paweł Paczkowski, dyrektor szpitala ds. ekonomicznych. - Poprzednio mieliśmy 134 łóżka, ale były zagęszczone na małej powierzchni. Gdybyśmy chcieli spełnić wszystkie normy, musielibyśmy przy dawnej powierzchni zostawić tylko 50 łóżek. Dziś sale mają najwyższy standard.

Na 5. piętro przeniesiony został oddział kardiologii. Dziś może on pomieścić 37 pacjentów.

Powstał oddział intensywnej terapii. Przygotowano tam miejsce dla czterech pacjentów, bo tylko tyle zakontraktował w szpitalu NFZ. W przyszłości będzie mogło tu leżeć siedmiu chorych.

Na 4. piętrze znajduje się chirurgia. W 15 salach jest miejsce dla 40 chorych. Głównie trafiają tu pacjenci z nowotworami jelita grubego, przepukliną, chorym pęcherzykiem żółciowym. W szpitalu nie brakuje izolatek i sal do diagnostyki. Piętro niżej znalazły się dwa, bardzo potrzebne w Łodzi oddziały zabiegowe - okulistyczny i ortopedyczny. To tu wykonuje się najbardziej wyczekiwane operacje: usunięcie zaćmy i wstawienie endoprotezy stawu biodrowego i stawu kolanowego.

Od początku roku na 11-łóżkowym oddziale okulistycznym lekarze usunęli już zaćmę u ponad 400 chorych. Dziś na zabieg czeka się półtora roku. To o rok krócej niż w innych łódzkich szpitalach. Ostatnio na zabieg zapisała się nawet 104-letnia łodzianka. Oddziały mają kontrakt z NFZ, ale dyrekcja planuje też komercyjne operacje.

Remont kosztował 27 mln zł.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki