18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

Joanna Kocemba
Spektakl "Gwiazda" Helmuta Kajzara pokaże Teatr Banialuka
Spektakl "Gwiazda" Helmuta Kajzara pokaże Teatr Banialuka Darek Dudziak
XVI edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej zacznie się w piątek koncertem Eternala Voyage'a w Wytwórni (ul. Łąkowa 29). Początek o godz. 20. Festiwal potrwa do 18 listopada, w programie spektakle, koncerty, wernisaże.

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, kierowany od początku przez ks. Waldemara Sondkę i zespół Teatru Logos, wyrósł z tradycji Tygodni Kultury Chrześcijańskich. Były to cykle wydarzeń, które wbrew ówczesnej tendencji do laicyzowania polskiej kultury, propagowały sztukę chrześcijańską. Festiwalowi towarzyszą podobne idee. Poszczególne propozycje nie są jednak działaniami religijnymi.

Koncert inaugurujący festiwal, czyli występ Eternal Voyage będzie muzyczną wędrówką przez różne kultury. W składzie grupy znajduje się między innymi: Rabih Lahoud (z Libanu), Dinesh Mishra (z Bombaju), Tara Bouman (z Holandii), Florian Weber (z Kolonii). Słuchacze mogą spodziewać się wrażeń z różnych rejonów świata.

W sobotę o godz. 19 na scenie Teatru Powszechnego rozegra się spektakl "Desert" na podstawie "Małego Księcia" Saint-Exupery'ego w reż. Pauliny Wycichowskiej i wykonaniu Polskiego Teatru Tańca Balet Poznański. Opowieść o Małym Księciu staje się pretekstem do pokazania jak funkcjonuje figura Innego czy Mędrca.

O godz. 12 w niedzielę - po mszy Zaduszkowej poprowadzonej przez ks. bp Adama Lepa - wernisaż wystawy Grafiki Logosu (w Centrum Kultury Logos). Wśród autorów znajduje się Stanisław Fijałkowski, polski malarz i grafik, doctor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

O godz. 17 spektakl Teatru Logos "Medytacja na temat sakramentu małżeństwa przechodząca chwilami w dramat" wg "Przed sklepem jubilera" Karola Wojtyły. Reżyserii przedstawienia podjął się Marek Kasprzyk. Premiera odbyła się w lutym 2012 roku, a spektakl opowiadający o miłości kobiety i mężczyzny stara się ukazać jej istotę.

Kilka godzin później - o 20 - na Małej Scenie Teatru Powszechnego wystąpią goście ze stolicy. Łodzianie będą mieć okazję zobaczyć "Mimo wszystko" Johna Murella w inscenizacji Waldemara Śmigasiewicza (Teatr Współczesny). Przedstawienie opowiada o schyłku życia Sary Bernhardt - bardzo znanej aktorki z przełomu XIX i XX wieku. W głównej roli Maja Komorowska, towarzyszy jej Wiesław Komasa.

W poniedziałek o godz. 13 zostanie otwarta wystawa malarstwa Wernera Lubosa w Muzeum Włókiennictwa. Następnie o godz. 17 Teatr Powszechny z Warszawy pokaże w łódzkim Powszechnym "Nieskończoną historię" w reż. Piotra Cieplaka (ruch sceniczny Leszek Bzdyl). Natomiast pod wieczór (godz. 20) - recital Anny Szałapak. Koncert odbędzie się w Kościele Środowisk Twórczych.

We wtorek o godz. 17 w Teatrze Powszechnym zobaczymy "Zapiski miłosne", spektakl audiowizualny do poezji Bogusława Kierca, a o godz. 20, też w "Powszechnym", Teatr Banialuka pokaże "Gwiazdę" Helmuta Kajzara.

W środę o godz. 17 w Teatrze Powszechnym zagości Teatr Sztuk ze spektaklem "Akt 1925" wg Franza Kafki, a o godz. 20 - Grupa Teatralna Yasetamam z Iranu z widowiskiem "Ziemia i wszechświat".

I w czwartek o godz. 20 w Archikatedrze Łódzkiej wystąpią Jan Garbarek i The Hilliard Ensemble.

Festiwal potrwa do 18 listopada i zostanie zakończony koncertem Rebekki Bakken.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki