18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W województwie łódzkim żyje się najkrócej

Joanna Barczykowska, Joanna Leszczyńska
Liczba zgonów na 1000 osób (według danych GUS za 2011 rok)
Liczba zgonów na 1000 osób (według danych GUS za 2011 rok)
Województwo łódzkie jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem wskaźnika zgonów. Z najnowszych danych GUS wynika, że w minionym roku na tysiąc mieszkańców zmarło w Łódzkiem 12,1 osoby. Na kolejnych miejscach są województwa: świętokrzyskie, lubelskie i śląskie.

Tak wysoki wskaźnik umieralności wynika ze struktury wiekowej ludności. W regionie łódzkim występuje bardzo duży odsetek ludzi starych. Ale jest jeszcze jeden bardzo ważny czynnik. Średnia wieku życia w województwie łódzkim jest najniższa w kraju, a w Łodzi ma najniższy wskaźnik spośród pięciu największych polskich miast.

- W województwie łódzkim mężczyzna żyje średnio 70,41 roku, a kobieta - 79,54 roku- mówi Anna Jaeschke z łódzkiego Urzędu Statystycznego.- Dla porównania, średnia krajowa wynosi 72,1 roku dla mężczyzn i 80,6 roku dla kobiet.

Najczęstsze przyczyny zgonów w Łódzkiem to: choroby krążenia, nowotwory i udary. Wśród tych przyczyn na czołowym miejscu znajduje się nagła śmierć, spowodowana zawałem serca. Według szacunków lekarzy, w tym roku z tego powodu może umrzeć nawet 2,5 tysiąca mieszkańców Łódzkiego. Zdaniem lekarzy, przypadki nagłej śmierci z powodu chorób serca i zatrzymania krążenia dotykają łącznie tylu ludzi, ilu umiera w sumie z powodu raka piersi, raka płuc i AIDS.

By temu przeciwdziałać, lekarze z pięciu szpitali, pod kierownictwem profesora Jarosława Drożdża, opracowali Regionalny Program Zapobiegania Nagłym Zgonom Sercowym "Nie pozwólmy choremu umrzeć po raz drugi".

W jego realizacji mają wziąć udział cztery szpitale z Łodzi: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM, Państwowy Szpital Kliniczny nr 3 im. Sterlinga, klinika kardiologii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika, a także Szpital Rejonowy w Piotrkowie Tryb. Wszystkie te placówki mają wyspecjalizowaną kadrę i sprzęt medyczny, co pozwoli na wykonywanie skomplikowanych operacji. Problemem są jednak pieniądze, których ciągle brakuje.

Na alarm biją też onkolodzy. Coraz więcej łodzian choruje i umiera na raka. W ciągu pięciu lat w województwie łódzkim o prawie 20 proc. wzrosła liczba zachorowań na te choroby. Ostatnio drastycznie przybyło chorych na nowotwory żołądka, jelita grubego i trzustki.

Na raka płuc zapada rocznie nawet 1400 osób, a lekarze notują nawet 1600 zgonów w ciągu roku. Bywa, że na oddziałach onkologicznych ponad połowa pacjentów ma raka płuc. Najczęstsze są nowotwory złośliwe narządów trawiennych (28,8 proc. wszystkich przypadków), w tym nowotwór żołądka, nowotwór złośliwy jelita grubego, nowotwór trzustki oraz nowotwory złośliwe narządów oddechowych i klatki piersiowej (25,2 proc.) - nowotwór oskrzela i płuca. Z powodu nowotworów narządów oddechowych umiera ponad trzykrotnie więcej mężczyzn niż kobiet.

Trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w województwie łódzkim są udary.

- Dzięki postępowi medycyny i przemianom społeczno-ekonomicznym od 1989 roku średni czas trwania życia w Polsce wydłużył się o pięć lat - mówi prof. Tomasz Kostka, geriatra. - W Łodzi jest podobnie, ale mimo to cały czas średnia życia jest niższa niż w innych dużych miastach. Niestety, wynika to także z gorszego wykształcenia naszych mieszkańców, biedy i związanymi z tym zachowaniami zdrowotnymi, a także z nałogów.

Prof. Kostka przyznaje, że świadomość zdrowotna poprawia się, bo 20 lat temu wielu ludzi nie wiedziało, co to jest cholesterol i że trzeba go obniżać. To samo dotyczy nadciśnienia tętniczego. W ciągu 20 lat około dwóch milionów Polaków rzuciło palenie.

- Wiemy teoretycznie, co to jest zdrowe żywienie, choć gorzej jest ze stosowaniem tego w praktyce - dodaje prof. Kostka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki