Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Czworaczki w Łodzi! Dzieci urodziły się w szpitalu Matki...

Czworaczki w Łodzi! Dzieci urodziły się w szpitalu Matki Polki

Joanna Barczykowska

Dziennik Łódzki

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Czworaczki urodziły się w Matce Polsce w Łodzi.

Czworaczki urodziły się w Matce Polsce w Łodzi. ©Polskapresse/Andrzej Szozda/archiwum

W poniedziałek rano w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki na świat przyszły czworaczki: dwie dziewczynki i dwóch chłopców. Dzieci urodziły się w 27. tygodniu ciąży i są wcześniakami.
Czworaczki urodziły się w Matce Polsce w Łodzi.

Czworaczki urodziły się w Matce Polsce w Łodzi. ©Polskapresse/Andrzej Szozda/archiwum

- Często przy ciążach wielopłodowych dzieci rodzą się jako wcześniaki. Tak stało się i w tym przypadku, dlatego maluchy przez pewien czas będą jeszcze musiały zostać w szpitalu. Czworaczki przebywają teraz na oddziale intensywnej terapii i są podłączone do specjalistycznej aparatury. Podajemy im leki bezpośrednio do płuc i wspomagamy oddychanie - mówi prof. Ewa Gulczyńska, kierownik kliniki neonatologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Dzieci ważą od 740 do 1010 gramów. Od razu po narodzinach przez cesarskie cięcie zostały przeniesione do inkubatorów. Dzieci mają tam ciepło i leżą w specjalnych rogalikach, imitujących kształt macicy, po to, by czuły się jak w brzuchu mamy. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest jednym z kilku szpitali położniczych w Europie, który realizuje program przyjaznego środowiska dla wcześniaków.

- W przypadku wcześniaków bardzo ważne jest leczenie i wspomaganie funkcji życiowych przez specjalistyczną aparaturę, którą dysponuje klinika. Bardzo ważny jest także rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka, dlatego staramy się stworzyć maluchom maksymalnie przyjazne środowisko. Na oddziale mamy przyciemnione światło, mówimy ściszonym głosem, żeby dzieci nie miały dodatkowych bodźców, które mogą negatywnie wpłynąć na ich rozwój - tłumaczy prof. Gulczyńska.

Rodzice są bardzo szczęśliwi, bo mają poczwórne szczęście, ale i poczwórne zmartwienie. Dzieci urodziły się z niską masą urodzeniową, dlatego są jeszcze dość słabe. Będąc pod opieką lekarzy z "Matki Polki" mają jednak szansę na szybki powrót do zdrowia. Medycy z tej placówki specjalizują się bowiem w prowadzeniu ciąż mnogich i wielopłodowych oraz w leczeniu wcześniaków.

- Czworaczki to w naszej klinice nadal rzadkość. Poprzednie urodziły się dwa lata temu. Statystycznie przy naturalnym poczęciu czworaczki zdarzają się raz na 512 tys. ciąż. Przy rozrodach wspomaganych, m.in. przez terapie hormonalne, stosowane przy leczeniu niepłodności, ciąże mnogie zdarzają się dziś częściej. W naszym szpitalu trojaczki rodzą się średnio osiem razy rocznie. Czworaczki zdarzają się rzadko. W ubiegłym roku w całej Polsce było pięć takich przypadków - mówi prof. Gulczyńska.

W Łodzi ostatnie czworaczki urodziły się w "Matce Polce" w kwietniu 2010 roku. Dziś doganiają rówieśników i chodzą już do żłobka.Damy ci więcej - zarejestruj się!

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wyrazy współczucia dla rodziców

Czeka Was niełatwe życie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 58 / 63

Ale życzę sukcesów

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sens?

Meg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 33 / 28

Skoro dzieci urodziły się jako wcześniaki, to przebywają obecnie w inkubatorach, więc po co wstawiać obce zdjęcie?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
GRATULACJE :)

Taori84 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 33 / 36

Gratuluje z całego serca,życze dużo wytrwałości i cierpliwosci :* Sama mam trzy córki choc nie sa trojaczkami to i tak jest cieżko .Powodzenia, Łodzianka z krwi i kosci:)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie dość, że dookła nędza.....

To jeszcze czworaczki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 54 / 53

Nie zazdroszczę rodzicom.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo