Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IV Wojewódzki Festiwal Kolęd i Pastorałek [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mijas
Maciej Stanik / Polskapresse
Koncert Galowy IV Wojewódzkiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek odbył się we wtorek w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Impreza, organizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6 w Łodzi, jest przeglądem dorobku chórów, zespołów, solistów ze szkół ogólnodostępnych, muzycznych, domów kultury oraz placówek dla osób niepełnosprawnych na poziomie podstawowym, gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym.

Grand Prix IV Wojewódzkiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek zdobył chór z Zespołu Szkół Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi.

Przegląd konkursowy odbywał się od 10 do 12 grudnia. Jury konkursu przesłuchało 1111 uczniów, w tym 200 uczestników ze szkół i ośrodków specjalnych, wysłuchało po dwa utwory 163 wykonawców i przyznało nagrody w kilku kategoriach.

Pierwsze miejsce w kategorii solistów zajęła Ewelina Lisiek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi, w kategorii duetów pierwszą nagrodę zdobyły natomiast Natalia Budzyńska i Anna Lichwała z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zgierzu, w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych pierwsza nagroda powędrowała do Szkoły Muzycznej dla Niewidomych w Laskach, w kategorii zespołów instrumentalnych zwyciężył Zespół z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zgierzu, najlepszym zespołem wokalnym zostały zespół DNA z Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniowej Górze oraz zespół Tuzinki ze Szkoły Podstawowej nr 34, pierwszą nagrodę dla najlepszego chóru odebrała dyrygentka Izabela Muszyńska ze SP nr 34. Jury przyznało także 32 wyróżnienia.

- Przy ocenianiu wykonawców zwracaliśmy uwagę na intonację, aranżację i dobór repertuaru. Może się to wydawać dziwne, w końcu wszystkie utwory to kolędy i pastorałki, ale to ważna kwestia, gdyż czasami małe dzieci śpiewają bardzo trudne utwory. Mieliśmy niełatwe zadanie. Poziom konkursu był bardzo wysoki - zapewnia Halina Kowalczuk, przewodnicząca jury.

Festiwal odbywa się od 2009 roku. Teraz po raz pierwszy swoim zasięgiem objął całe województwo. Dla dzieci, które spotykają się podczas imprezy, to przede wszystkim szansa na naukę tolerancji i przełamywanie barier.

- Pierwszy festiwal trwał jeden dzień i był imprezą dla szkół specjalnych. Okazało się jednak, że festiwalem interesuje się więcej osób ze szkół ogólnodostępnych. Stwierdziliśmy, że warto zrobić coś dla integracji, by dzieci mogły się spotkać, ponieważ na tle artystycznym więcej je łączy niż dzieli - uważa Anna Tomaszewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi i dodaje, że w tym roku zainteresowanie festiwalem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Festiwal stawia sobie za cel integrację osób niepełnosprawnych ze środowiskami lokalnymi, podnoszenie poziomu aktywności życiowej osób niepełnosprawnych, rozwijanie kontaktów społecznych i interpersonalnych. I ma bardzo pozytywny charakter.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki